“Manavgat mimaride çağ atladı”

24 Kasım 2014 Pazartesi, 12:54
inşaat sektör toplantısı1

inşaat sektör toplantısıManavgat Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ile Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği, ‘İnşaatlarda Alınması Gerekli Güvenlik ve Görsel Tedbirler’ toplantısında inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Şükrü Sözen, Manavgat’ın mimaride çağ atladığını öne sürdü.

Manavgat Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ile Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’nun ortaklaşa düzenlediği ‘İnşaatlarda Alınması Gerekli Güvenlik ve Görsel Tedbirler’  adlı toplantı Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı.

İnşaat sektörünün sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıya mimarlar, inşaat mühendisleri, inşaat müteahhitleri, yapı denetim firmaları temsilcileri ile sektörle ilgilenen yaklaşık 200 kadar kişi katılırken,  Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Belediye Başkanı Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş, Belediye Hukuk İşleri Müdürü Av. İbrahim Acar, Belediye Zabıta Müdürü Turgay Şalgam ve Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü çalışanları  da toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

Manavgat’ta inşaatlarda uyulması gereken kurallar ve inşaat sektörünün güncel sorunlarının ele alındığı toplantı, sektör temsilcileri tarafından büyük ilgi gördü. Toplantıyı MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Belediye Başkan Vekili Erşan Özden ve belediye meclis üyeleri de dinleyici olarak izledi.

Sözen: Manavgat mimaride çağ atladı

Toplantının açılış konuşmasını Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bir kentin gelişmiş olmasında kent mimarisinin büyük önemi olduğunu belirterek, son yıllarda Manavgat’ın bu anlamda da çağ atladığını, bunda katkısı olan inşaat sektörü çalışanlarına teşekkür etti. Sektör temsilcilerinin çalışmalarını yaparken bazı önemli konulara dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Sözen, “Manavgat’ta son yıllarda kentimize artı kazandıran, kimlik kazandıran binalarımız oluştu. Kentimiz sizlerin çalışmalarıyla kim kazanıyor. Yapılaşma ile ilgili aldığımız olumlu yorumlar bizleri gururlandırıyor. Bu nedenle sektöre emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve burada bulunan sizlere teşekkür ediyorum. Ancak çalışmalarımızda bazı konulara da dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

‘Bu toplantının milat olmasını istiyorum’

İnşaat sektörüyle belediyenin karşılıklı görüş alışverişleri ve elele çalışmasıyla daha iyi, daha güzel bir Manavgat’ın yaratılacağına inandığını vurgulayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Belediyesi olarak da daha iyi hizmet amacıyla imar müdürlüğünün alt yapısının yenilediğini söyledi. Sözen, “İnşaat sektörü ve belediyeler birlik beraberlik için çalışma zorunluluğu vardır. Belediyemizin kusursuz işlediğini söyleyemem. Uyarıldığımız takdirde her zaman kendimizi yenilemeye gayret ettik. Her müdürlüğüm için bu böyle olmuştur bugüne kadar. Amacımız Manavgat’ta yaşayan insanlarımıza kurumsal hizmet edebilmek, belediyeyi gün geçtikçe hak ettiği kurumsal yapıya oturtabilmek adına arkadaşlarımla çalışıyoruz. Büyükşehir Yasasıyla birlikte büyümeye ayak uydurmaya çalıştık. İmarın kendi içinde birimler oluşturduk. Sektör sahibi arkadaşlarımızı acizlendirmemek için çalışıyoruz. Sistemimiz yeni yeni oturuyor. Arkadaşlarım bütün samimiyetiyle çalışıyor. Doğru kentleşme için sorumluluk noktasındaki sizler ve bizler, kentin sorunlarını bir masaya getirip el birliğiyle çalışıp doğruyu bulduğumuz takdirde, yol kat edeceğimize inanıyorum. Bu toplantının milat olmasını, bir ilk olmasını istiyoruz” dedi.

Sözen inşaat sahiplerini uyardı

Kentleşmeye zarar veren görüntülerin Manavgat’ta yaşanmasını istemediklerini sözlerine ekleyen Başkan Sözen, inşaat sektörünün kurallara dikkat etmesi gerektiğini de ifade eden Sözen, “Her sabah belediyeye gelmeden önce kenti 1.5 saat gezerim ve notlar alırım. En büyük rahatsızlıklarımdan bir tanesi inşaatların etrafına önem verecek şekilde yapılmamasıdır. Arkadaşlarımızla uzun süredir bunun çalışmasını yapıyoruz. İnşaatlarımızı yaparken çevreyi de düşünmemiz gerekli. Güvenlik bariyerlerini mutlaka oluşturmuş olmanız gerekli. Binaların özellikle kaldırımlara bakan cephelerinin kapanması gerekir. Kaldırımlara sere serpe inşaat malzemelerinizi, çimentonuzu, kumunuzu indirmemeniz gerekiyor. Vatandaşları üzmemek bizim ilk hedefimiz olmak zorunda. Caddelerin ortalarına kadar çimento parçaları, tuğla parçaları bize yakışmıyor. Herkes kendisine düşeni yaptığında kimse bundan zarar görmez” diye konuştu.

“Amacımız sektörün önünü açmak”

Daha önce de belediyece bu tür uyarıların sektör temsilcilerine yapıldığını anlatan Sözen, “Biz bunları yeni gündeme getirmiyoruz. Arkadaşlarımız daha önce de yapı denetim firmalarıyla toplantılar yaptılar. Sıkıntıları aktardılar. 2012 de yapı denetimcilerin tamamına bununla ilgili önlemlerin alınması gerektiğini ifade etmişiz. Ama ne zaman karşılıklı serzenişte bulunuyoruz. Tabi ki, cezai müeyyideler uygulandığında. İşimiz insanlara hizmet etmek. Belediyemizin amacı asla hiçbir sektörü acizlendirmek değil. Amacımız sektörün önünü açabilmek. Manavgat’ta özellikle önemsediğimiz iki sektör vardır. Bunlar turizm ve ticarettir. Bugüne kadar hiçbir turizmci arkadaşım çalışmalarını engellediğimizi söyleyemez. Hep önlerini açmaya çalıştık. Ben yine Manavgat’ı el birliğiyle taşımamız gerektiğine inanıyorum. Çok önemli bir mesleği icra ediyorsunuz. Kentimiz için son derece önemli. Kenti hak ettiği noktaya taşıyabilmek için hepinizin desteğine Manavgat Belediyesinin ihtiyacı var. Bu güne kadar vermiş olduğunuz hizmetler için teşekkür ediyorum. İnşallah daha sık bir arada bulunuruz. Yeni güzellikleri nasıl yaratabiliriz diye birbirimize önerilerle gelebileceğimiz toplantılar diliyorum” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi