Manavgat demokrasiye sahip çıktı

Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek olan darbe girişimine karşı vatandaş yurdun dört bir yanında olduğu gibi Manavgat’ta da meydanlara çıkarak tepkisini gösterdi. Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara çıkmaya çağırması Manavgat’ta da karşılık buldu. Cumhuriyet Meydanı’na çıkan vatandaşlar darbecilere sloganlarla tepki gösterip, sabah saatlerine kadar meydanı terk etmedi ve darbecilere demokrasi dersi verdi. Aynı saatlerde Antalya’da da 30 bine yakın vatandaş meydanlarda demokrasiye sahip çıktı.

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 10:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Meydanlarda toplanın” çağrısının ardından sokağa dökülen Manavgatlı, ellerinde bayraklarla, araçlarının kornalarına basarak meydanın yolu tuttular. Grup, Antalya Caddesi üzerinde bulunan Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı önüne de giderek, “Asker kışlaya”, “Ya Allah Bismillah Allah’ü Ekber” sloganları attı. Darbe girişiminin duyulması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısından sonra AK Partili’ler, ilçe teşkilatını korumaya aldı. Parti binasına çıkan partililerin yanı sıra bina çevresinde de toplanan Ak Partililer, burada slogan atarak uzun süre bekledi.

MEYDANDA NÖBET TUTTULAR
AK Parti İlçe Başkanı Hasan Öz, Büyükşehir Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş daha sonra kalabalık bir gurupla Cumhuriyet Meydanı’na doğru hareket etti. Ak Partililere bazı parti ilçe başkanlarının da eşlik ettiği görüldü. Kol kola giren Manavgatlılar, Meydan’a kadar kalabalık bir gurupla yürüdü. Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ışıklar sabaha kadar yandı. Alarma geçen emniyet güçleri, Manavgat’ta meydana gelebilecek provokasyonları önlemek için de gayret sarf etti. Tüm izinlerin kaldırılarak göreve çağırılan polis, Kaymakamlık önünde önlem aldı. Polis telsizlerinden sık sık, “Görevimizin başındayız anonsları” geçti.
manavgat1
HALK FIRINLARA HÜCUM ETTİ
Televizyonlarda darbe girişimi haberlerini duyan Manavgatlılar paniğe kapıldı ve fırınlara hücum etti. Fırın önlerinde uzun kuyruklar oluşturan Manavgatlılar alabildikleri kadar ekmek aldı. Petrol istasyonları ve bankamatik önünde de kuyruklar oluştu. Açık buldukları marketlerden de un, yağ gibi temel ihtiyaç maddesi alan Manavgatlılar, marketleri boşalttı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Türkiye’deki tüm camilerden ezan ve sela okunması yönünde açıklamasından sonra Manavgat’ta da camilerden peş peşe ezan ve sela okunmaya başladı. Camilerden ezan ve sela okunması sabah saatlerine kadar sürdü.
6
MANAVGAT’TA SAĞDUYU HAKİMDİ
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak darbe girişimini protesto eden Manavgatlılar, herhangi bir olay çıkmaması içinde sağduyulu davrandı. Sabah saatlerine kadar Cumhuriyet Meydanı’nda slogan atarak bekleyen Manavgatlılar herhangi bir olay çıkmadan evlerine döndü. Manavgat’ta olduğu gibi halk Antalya’da da darbecilere karşı sokaktaydı. Antalya Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplanan partililerin sayısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonlara yaptığı ve halkı meydanlara çağırdığı konuşmanın ardından hızla arttı. İlk etapta yaklaşık 200 kişi parti binası önünde toplanırken, Erdoğan’ın çağrısının hemen ardından bu sayı kısa sürede 2 bin kişiye ulaştı. Partililer ‘Ya Allah Bismillah, Allah’ü Ekber’ diye tekbir getirdi. Burada bir süre daha slogan atan grup, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
5
ASKER KIŞLAYA SLOGANI ATTILAR
Antalya Orduevi önünde toplanan bir grup kalabalık ise “Asker kışlaya” sloganı atarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Diğer yandan Antalya sokaklarında otomobilleriyle turlayan Ak Partililer korna çalarak protesto etti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemize, demokrasiye, kaderimize sahip çıkıyoruz. Herkesi, darbeye karşı durmak için Cumhuriyet Meydanı’na davet ediyorum” dedi. Kısa süre sonra meydanda yaklaşık 30 bin kişi toplandı. Bu esnada Antalya Emniyet Müdür Yardımcıları ile çeşitli şube müdürleri, telsizden yaptıkları anonslarda görevlerinin başında olduklarını belirtti. Anonslarda, “Biz görevimizin başındayız” anonsları geçti.
4
Polis telsizinden geçen anonsta, “Personelimizle birlikte vatanımızı korumaya ant içiyoruz. Aramızda başka bir yere gönlü kayan olabilir. Böyle görev yapacak olan varsa istifasını ve silahını birim müdürüne versin, gitsin” denildi. Öte yandan Antalya’da darbe girişimine karıştığı belirlenen Piyade Albay Metin Karagöz’ün ardından, Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan da gözaltına alındı. Tuğgeneral Arslan ve Albay Karagöz, sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 2 askerin Ankara’ya gönderileceği belirtildi. Diğer yandan Antalya’ya ‘sıkıyönetim komutanı’ olarak atanması planlanan Albay Karagöz’ün, Burdur Garnizon Komutanı ve 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü kaydedildi.
3
KIŞLANIN ÖNÜNE İŞ MAKİNELERİ
Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda çok sayıda kişi darbe girişimine tepki göstermek amacıyla toplanırken, Topçular General Niyazi Çelik Kışlası’nın bulunduğu Aspendos Bulvarı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi ve halka ait çok sayıda iş makinesi ve kamyon konuldu. Araçlar arasında bir de TOMA bulunuyor. Caddede çok sayıda polisin önlem aldığı görüldü. Askeri havalimanı önünde de aynı önlemler alındı. 5 otobüs polisin güvenlik önlemiyle nöbet tuttuğu görüldü. Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, darbe girişimi sırasında yaptığı konuşmada, “Bugün meydanda sağcısı, solcusu, ülkücüsü her görüşten insan bulunuyor. Ve tek bir ortak noktaları var, hepsi bu millete, bu vatana sevdalı, hepsi vatan aşkıyla dolu. Şimdi birileri darbe yapmaya kalkmış, milletin iradesine ket vurmaya kalkmışlar, silahla demokratik düzeni değiştirmeye kalkmışlar. Ama cezalarını bulacaklar. Darbeyi yapacakların başındaki yakalandı, buradan müjdeyi veriyorum. Sizler sapasağlam adam gibi durdukça Allah’ın izniyle hiç kimse darbe yapamaz” dedi.
2
VALİ, “HERHANGİ BİR OLAY MEYDANA GELMEDİ”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, darbe girişimiyle ilgili il genelinde herhangi bir olay meydana gelmediğini kent halkının ülkenin geleceğine sahip çıktığını söyledi. Olayın başından itibaren kriz merkezi olarak konutu kullandığını belirten Vali Karaloğlu, “Garnizon komutanımız, jandarma komutanımız, emniyet müdürümüzle beraberiz. Gece boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Antalya halkının ülkenin geleceğine sahip çıkması güzeldi. Cumhuriyet Meydanı’nda 30 bin kadar kişi toplandı. Kendi iradeleriyle ülkelerinin geleceğine sahip çıktılar. Ordumuzun içinde yuvalanmış bu şer şebekesini lanetliyoruz” diye konuştu.

1

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi