Manavgat CHP’den ‘Cumhuriyet Yemeği’

29 Kasım 2014 Cumartesi, 09:57
chp manavgat yemek

IMG_0304

 Cumhuriyet Halk Partisi Manavgat İlçe Başkanlığı, sel felaketi nedeniyle ertelediği ‘Cumhuriyet Yemeği’ni milletvekillerinin, belediye başkanlarının, il ve ilçe başkanları ile partililerin yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

     ‘Cumhuriyet Yemeği’nde konuşan CHP önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AKP iktidarının 12 yıldır Türkiye’yi ayrıştırarak, cumhuriyetinYEMEK7 değerlerini, kurucularını, tarihini mahkum etmek için en insafsızca kampanyaları yürütmelerine rağmen, Türkiye’de hala barış, kardeşlik ve huzur olmasının nedeninin Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyet sayesinde olduğunu söyledi.
Manavgat’ta partilileri aynı ortamda bir araya getirdiği için CHP Manavgat örgütüne teşekkür eden Baykal, Manavgat’ın, çağdaş düşüncenin, cumhuriyet değerlerinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, milli mücadelenin, hukukun üstünlüğünün, sosyal demokrasinin, insan haklarına saygının bir simgesi haline geldiğinin altını çizdi.
Manavgat’ın çok değerli bir belediye başkanı olduğuna da dikkat çeken Baykal, çok büyük güçlükler karşısında, büyük bir mücadele verdiğini ifade ederek; “Çok değerli bir belediye başkanımız var. Çok büyük güçlükler karşısında, büyük mücadele verdi. En büyük haksızlıklara maruz bırakıldı, en büyük acıları yaşamak zorunda kaldı ama bir gün bile inancından, Manavgat’a hizmet aşkından vazgeçmedi. Kararlılıkla mücadelesini sürdürdü ve şimdi yine şerefle Manavgat Belediye Başkanlığı’nda, Manavgat halkına hizmet ediyor.  Bunun çok büyük değeri vardır” dedi.
Türkiye’nin ve komşu ülkelerin içinde bulunduğu duruma da değinen Baykal, aynı imparatorluk içinde yıllarca birlikte yaşayan ülkelerin tamamının en büyük acıları yaşadığını belirterek, şunları söyledi;  “İçinde bulunduğumuz bölgeye şöyle bir baktığımız zaman, bölgemizin ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Bölge kan ağlıyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu ve bir süre önce aynı siyasi yapı içinde, aynı imparatorlukta beraberce yaşadığımız komşu ülkelerin tamamı en büyük acıları yaşıyor. Yüzbinlerce insan kaybettiler, milyonlarca insan yerinden göç etmek zorunda kaldı. Bütün maddi, tarihi, kültürel değerlerini büyük ölçüde kaybettiler. Muazzam bir perişanlık yaşanıyor Ortadoğu’da. Bu bizim üzerinde düşünmemiz gereken bir tablodur. Komşularımızdaki bu acı olayları, bu katliamları, bu kardeş kavgasın, din kavgasını, mezhep kavgasını, etnik kimlik kavgasını büyük bir acıyla izliyoruz. Çevremizde bir barış ve kardeşlik kuşağının egemen olmasını istiyoruz. Ama tam tersine orası büyük bir yangının içinde. Biz bu yangını hem o ülkelerin iyiliği için söndürmek istiyoruz hem de o acı manzaranın Türkiye’ye de yansıması ihtimalini yüreğimizde kaygıyla izliyoruz. Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Mısır’da yaşanan o acı olayların Türkiye’mize sıçraması ve yaşanması ihtimali inanıyorum hepinizi ayrı ayrı kaygılandırıyordur.
YEMEK1 Bu acı olaylar karşısında eğer Türkiye bugün istikrarını, barışını koruyabiliyorsa, ülkemizde din, mezhep kavgası yaşanmıyorsa, Türkiye bu büyük sismik deprem bölgesinde istikrarlı bir ülke olarak yaşıyorsa, bunun temelinde Türkiye Cumhuriyeti Projesi yatıyor, cumhuriyet projesi yatıyor. Bu cumhuriyet projesi dünyanın tanık olduğu en iddialı, en kapsamlı, en büyük değişme ve modernleşme projelerinden bir tanesidir. Dini siyasetin için yerleştirdiğiniz, din sayesi yapmaya başladığınız zaman Taliban da çıkar, İŞID da çıkar, El Nusra da çıkar, her şey çıkar. Her çıkan birbirisini düşman bilir. Kim adına? Allah adına, Hz. Peygamber adına, Kuran adına.Olur mu böyle saçmalık? Oluyor ama arkadaşlar. Dünyada medeniyetin başladığı Mezopotamya’da, Orta Asya’da, peygamberlerin çıktığı Orta Doğu’da insanlar Müslüman Müslüman’ı kıyıyor. Bu yanlışa uçaklardan atılan bombalar son veremez. Bu iş bombalarla olmaz. Bu iş siyasetle olur, siyaseti yerine çekerek, dinle ilişkisini rayına oturtarak ve oradaki insanları bir ortak milli kimliğe kavuşturarak olur.”
‘Cumhuriyet Yemeği’nde partililere seslenen CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, düzenledikleri yemeğe katılanlara tek tek teşekkür etti. 12 yıllık AKP iktidarının ülkeyi bölünmenin, parçalanmanın, etnik ayrıştırmanın ve ekonomik çöküşün zirvesine taşıdığını ileri süren Öztürk, ‘ Altı ok programı etnik yapıları birleştiren, üretime dönük, emeğe dönük bir çalışmanın, bir başarının temsilcisidir’ dedi.YEMEK5
Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘siyasi bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlıkla taçlandırmayan ülkelerin yaşama şansı yoktur’ sözünü de hatırlatan Öztürk, konuşmasında şunları dile getirdi; “Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘cumhuriyet Türk insanının taleplerine uygun yönetim biçimidir’ dediği bir rejimdir. Öyle ki çok kısa sürede mucizeler gerçekleştiren, Türkiye’nin çağdaş dünyada yerini almasının sebebi, kalkınmayı başlatan cumhuriyet rejimidir. Bizim partimizin de amblemi olan altı ok aslında başlı başına bir programdır. Türkiye’nin gelişmesi, muasır medeniyetler seviyesine çıkmasında ülkenin ve ülke insanının onurunu da taçlandıran bir programdır. Altı ok programı etnik yapıları birleştiren, üretime dönük, emeğe dönük bir çalışmanın, bir başarının temsilcisidir. Öyle ki Osmanlı’dan kalan borçlarımızı, cumhuriyet döneminde ödedik ve ülke bütçesinin de artıda olduğunu gördük. Neden, çünkü cumhuriyet bir üretim, birleştirme ve kaynaştırma rejimidir. Özellikle 12 Eylül darbesine kadar cumhuriyetin değerleri öylesine törpülendi ki darbeden sonra Türkiye üretim ekonomisinden, tüketim ekonomisine, borçlanma ekonomisine yönelince, etnik yapıları ayrıştıran bir politika da hayata geçti. Maalesef bu politikalar nedeniyle ülkemiz bölünmenin, parçalanmanın eşiğine gelmiştir. Ama Atatürk’ün çok önemli bir sözü vardır, ‘siyasi bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlıkla taçlandırmayan ülkelerin yaşama şansı yoktur.’ Cumhuriyetin kuruluşundan 1940’lı yıllara kadar son derece güzel işleyen bu rejim, az önce söylediğim nedenlerden dolayı bugün içinde bulunduğumuz sürece gelmiştir. 12 yıllık AKP iktidarı, bu bölünmenin, bu ayrıştırmanın, bu çöküşün zirveye çıkmasına sebep olmuştur.”
YEMEK8

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi