Kumluca’ya Eko Kumul Park projesi

17 Şubat 2016 Çarşamba, 15:33
Kumluca'ya Eko Kumul Park projesi

KUMLUCA’ya bağlı Beykonak Mahallesi sahilinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ‘Eko Kumul Park’ sahil projesi, bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kumluca Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Büyükşehir Belediyesi’nden proje danışmanı Ulvi Erhan Erol ve ekibi, belediye başkan yardımcıları ile imar ve şehircilik müdürlüğü personeli katıldı. Akmaz Deresi’nden Beykonak Mahallesi sahiline yapılması planlanan sahil projesinin benzersiz ve tek olacağını söyleyen proje danışmanı Ulvi Erhan Erol, proje detayında Kumluca’nın tarihi, kültürel ve yaşamsal temalarının yer alacağını, kesinlikle doğal ortamın bozulmadan gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacaklarını kaydetti.
‘DÜNYADA TAKLİDİ YOK’
Projede bol miktarda yeşil alan ve doğal ortamı tamamlayıcı figürler bulunacağını vurgulayan Erol, “Amacımız Kumluca’nın geçmiş tarihinde burası nasılsa gelecek nesillere bunu yansıtmak ve aktarmak istiyoruz. Bu konuda planladığımız çalışmada projenin kesinlikle dünyanın hiçbir yerinde taklidi yoktur. Bu proje sadece Kumluca’ya özgü, buranın yaşam kültürüne, tarihine uygun olarak hazırlanacak. Projeyi hazırlarken, dikkat ettiğimiz şeylerden bir tanesi de buranın bir Yörük kültürü olduğudur. Bu amaçla projenin detayında bu kültürü yansıtan, buraya has figürleri detaylandırmak istedik” diye konuştu.
‘YÖRÜKLER DENİZLE BULUŞACAK’
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da proje hakkındaki ilk izlenimlerinin çok güzel olduğuna dikkati çekerek, yöre halkının deniz kıyısı olmasına karşın geçmiş yaşam kültürüne bağlı olarak denizle fazla barışık olmadığına işaret etti. Başkan Çetinkaya, şöyle dedi:
“Bu proje sayesinde Yörükler denizle buluşacak. Kültürümüzü, tarihimizi, geçmiş yaşamımızı yansıtan, bizi özümüzden koparmayan bir proje olmuş. Projenin detaylarını incelediğimizde gerçekten büyük heyecan duyduk. Proje içerisinde piknik alanları, botanik bahçeleri, sebze bahçeleri, etkinlik alanları, düğün salonu, otopark, büfeler ve bolca yeşil alanlar var. Tamamıyla doğal ortamlar korunarak oluşturulan bu proje hayata geçtiğinde ilçemiz gerçekten marka bir şehir olduğunu bir kez daha gösterecektir.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi