Kültür Merkezine görkemli açılış

15 Kasım 2014 Cumartesi, 14:37
DSC_0054

Manavgat Belediyesi tarafından yaptırılan ve Meclis Kararı ile Atatürk Kültür Merkezi adı verilen kompleksi törenle hizmete girdi.10 ay önce temeli atılan eski futbol sahasındaki Kültür merkezi 36 bin metrekarelik bir alana kompleks olarak inşa edildi. Açılışa sanatçı Kubat renk kattı.

Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür MeDSC_0013rkezi daha önce 29 Ekim de açılmak üzere 10 aylık sıkı bir çalışma sonucu hazırlanmıştı. Ancak 25 ekim tarihinde Manavgat’ta meydana gelen aşırı yağış ve sel baskını nedeniyle açılış bu güne ertelenmişti. Törenle açılan Atatürk Kültür merkezinde ilk etkinlik kokteyl ve oda orkestrasının çaldığı batı müziği parçaları ile başladı. Açılış törenine Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Emniyet Müdürü Ercan İlhan, Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Şoförler odası başkanı Mahmut Şafak, MASİAD Başkanı Turgay Akar, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MESO Başkanı Hasan Çelik, CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Millet vekillerinden Yıldıray Sapan, Osman Kaptan, CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı, CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı. Atatürk Kültür Merkezi Kopleksinin  kurdelası eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu , Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Milletvekili Osman Kaptan, CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı tarafından kesildi.

DSC_0030 Açılışın ardından Tevfik Köymen ve Nermin Alat’a ait resim sergileri gezildi. Davetliler hizmete giren kompleksin salonunda Antalya Oda Orkestrasının verdiği konseri izledi. Konserin sonunda Orkestra sanatçıların tarafından söylenen 10. Yıl Marşı davetlilerden büyük alkış aldı.

 

Kültür Merkezi, kültür ve sanatın kalbi olacak

DSC_0061Belediye Başkanı Şükrü Sözen, açılış konuşmasında insan odaklı yatırımcı belediyecilik anlayışı gereği yatırımları halkın öncelikli ihtiyaçlarını geleceğin 50 yılını planlayarak değerlendirdiklerini belirterek “Manavgat’ımızda bir kültür merkezinin olmaması büyük eksiklikti, halkımızın bu ihtiyacını da gidermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya tarihinde iz bırakacak şekilde neticeye götüren kanallarıyla bedel ödeyerek bizlere bu günleri  hediye eden, bayrağımızı, misak-i Milli sınırlarımızı, devrimlerimizi bize emanet eden bu gün bu noktadaysak her şeyimizi borçlu olduğumuz Ulu Önder Atatürk’ ün adını vermiş olmamız çok daha gurur vericidir. Son derece titiz hazırlanmış mimarisi ile kültür merkezimiz kentlinin buluşma noktası olacak.

Kültür ve sanatın kalbi burada atacak” dedi. Sözen, kültür merkezinin 36 bin 359 metrekare DSC_0074alan üzerine inşa edildiğini, 5 bin 576 metrekare üzerine kültür merkezi kompleksi oturtulduğunu söyledi. Bunun yanında 5 bin 780 metrekare alanı otopark olarak ayırdıklarını, toplam 7 bin 306 metrekarelik alan üzerine de spor tesisi alanı yerleştirildiğini ifade etti. Kültür Merkezi kompleksi içinde 510 kişilik 1 adet toplantı salonu, 600 kişilik 1 adet tiyatro salonu, 60 kişilik 1 adet sivil Toplum örgütlerinin kullanacağı toplanı salonu, STK ofisleri, 1 adet spor hizmet binası, 2 adet tenis kortu, 1 adet skateboard alanı, 1 adet 7 delikli mini golf alanı, basket ve voleybol alanı, 325 metrekarelik müzik ritmli su gösterisi havuzu, 1 kafeterya tesisi, çocuk oyun grupları, 190 metrekarelik kayar led ekran ve 1 adet saat kulesi inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

Manavgat Halkı Yarın hesap soracak

DSC_0099Sözen son olaylarla  iktidarın çıkardığı Büyük Şehir Yasası ile Manavgat’ın gelir kaynakları ve arsaların halkın elinden alındığını bunun bir gün hesabının sorulacağını belirterek “ Manavgat Belediyesinin halka ait olan, Manavgat Belediyesinin değerleri olan sahillerimiz elimizden giderken neredeydiniz diye bize soracaklar. Yarın Mutlaka bize Manavgat Halkı köylerimize ait olan mera vasfındaki arazilerimi elimizden giderken neredeydiniz dile mutlaka soracaklar. Sahillerimizin bir kaynağı su sporlarıyla ilgili ne yaptınız elinizden giderken diye hepinize soracaklar. Caddelerimiz Manavgat’ın karakterini temsil eden Manavgat Belediyesinin onuru olan caddelerimiz elimizden giderken bununla ilgili mutlaka bize soracaklar. Tarih boyunca Manavgat’ımız da yaşayan tüm halkımıza ait bölgelerimiz, Oymapınar bölgemiz ve yine Manavgat halkına ait olan Manavgat barajı ve Oymapınar barajı Akseki’ ye verilirken neredeydiniz? Diye soracaklar” dedi.

Daha sonra CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal bir konuşma yaparak ,DSC_0108 Kültür merkezinin önemli bir hizmet olduğunu belirterek “Manavgat’ın artık sahilde gerçekleştirilen beş yıldızlı otellere arkadan bakan bir kasaba olmaktan çıkıp çağdaş bir kent haline dönüşmekte olduğunu gösteren çok önemli bir tesisin, bir kültür merkezinin, spor kompleksinin gerçekleştirildiği gün bugün artık Manavgat benim gözümde link atlamıştır. Manavgat halkına bu hizmeti getiren Şükrü Sözen’i ve arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Manavgat’ta sosyal demokrat bir belediye iş başındadır, AVM başlangıçta burası için planlanmış, o düşünceleri bir kenara bırakmıştır. Dünyada ne varsa Manavgat’a getireceğiz, o beş yıldızlı otellere değil Manavgat’ın içine sokacağız. Turistleriyle, sanatçılarıyla, misafirleriyle, dünyanın her yerinden gelen sanatçılarıyla Manavgat’a bu hizmetlerin gelmekte olduklarına eminim, en kısa zamanda hep beraber tanık olacağız” dedi.

DSC_0118Baykal’ın konuşmasından sonra Ses Sanatçısı Kubat Sahne alarak birbirinden güzel türküleri ile Manavgat halkına unutamayacakları bir gece yaşattı.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi