Küçük Cavit’in imdadına Kabala futbol takımı yetişti

16 Şubat 2016 Salı, 10:15
kucuk-cavit-kabala-futbol-takımı

Aplastik anemi hastalığına yakalanan ve ilik nakli olması gereken Cavit’in imdadına Azerbaycan futbol takımı Kabala yetişti. İlk tedavi sürecinde tüm malvarlığını tüketen ve çaresiz kalan babaya maddi destek veren Kabala, ilik naklinin yapılmasını sağladı.

Hayatının baharında yakalandığı aplastik anemi hastalığı ile boğuşan Bakülü Cavit Abdullayev’in imdadına Azerbaycan Prömiyer Liginde top koşturan futbol takımı Kabala yetişti. Cavit’in Antalya’da ilik nakli olabilmesi ve sağlığına kavuşabilmesi için gerekli 170 bin doları Kabala Kulübü verdi. Antalya Medical Park Hastanesi’nde tedavisi devam eden Cavit’in ilik nakli başarılı geçti ancak kesin cevap 1 hafta sonra verilecek. Bu süreçten sonra Cavit, 3 ay daha doktor gözetiminde tedavi edilecek. Kabala kulübü, bu örnek davranışı ile ailenin gönlünde taht kurarken, tedavinin ilk etabında tüm malvarlığını satan baba kardeş olarak gördüğü Türk Milleti’nden destek bekliyor.

90 BİN DOLARINI HEBA ETTİLER

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşayan 13 yaşındaki Cavit Abdullayev, geçen yıl Mayıs ayında 40 derece ateş ve vücudunun siyahlaşması üzerine acil olarak hastaneye kaldırıldı. Aplastik anemi teşhisi konulan Cavit Abdullayev’in tedavisi için 200-300 bin dolar civarında paraya ihtiyaç duyuldu. Baba Davut Abdullayev (42), evi ve arabası başta olmak üzere tüm malvarlığı satarak, oğlunu tedavi ettirebilmek için Moskova’ya götürdü. Oğlunu sağlığına kavuşturmak isteyen baba, geçen 2.5 ayın ve yapılan 60 bin dolar harcamanın ardından doktorlardan ‘Bir şey yapamayız’ cevabını aldı.

NAKİL MASRAFLARINI KABALA KARŞILADI

Parası kalmayan baba, oğlunu yaşatmak için çare ararken devreye Azerbaycan futbol kulübü Kabala girdi. Cavit Abdullayev’in yaşadıkları ile ilgili hazırladığı kısa filmi Youtobe’den gören kulüp, baba ile irtibata geçip, ‘Yanındayız’ mesajı verdi. Cavit’in tedavisi için babaya 30 bin dolar veren Kabala Kulübü, Belarus’ta yapılacak tedaviye olanak sağladı. Ancak burada ki tedavi de donör bulunamadığı gerekçesiyle sonuç vermedi. Gelişmelerden haberdar olan Kabala futbol kulübü, dertli babaya mesaj göndererek, desteklerinin süreceğini bildirdi ve oğlunun tedavisi için girişimlerini sürdürmesini istedi.

ANTALYA’DA İLİK NAKLİ OLDU

Cavit’i yaşatmak için çare arayan baba, bir yakınının İzmir’de doktor olduğunu öğrenince ona telefon açtı ve durumu anlattı. Doktor yakını kısa süren bir araştırmadan sonra ilik nakli için Antalya’da Medical Park Hastanesi’ni ve burada görevli Prof. Dr. Akif Yeşilipek’i önerdi. Oğlu ile Antalya’ya gelen baba, ilik nakli için gerekli tedaviyi başlattı. Cavit yoldayken bulunan donörlerin uyum seviyesi düşük çıkınca anneden alınan iliğin nakli 8 Ocak tarihinde gerçekleşti. Nakil için hastaneye 130 bin dolar ödeyen baba, şimdi oğlunun iyileşeceği günü bekliyor. Cavit’in 3 ay daha gözetim altında kalması gerekiyor.

SÜREKLİ KAN VE TROMBOSİT LAZIM

Oğlunun eski sağlığına kavuşacağı günü bekleyen baba Davut Abdullayev, “Bir yıla yakın zamandır çok zor günler yaşadık. Oğlumun tedavisi için ilk etapta herşeyimi sattım ama sonuç alamadım. Kabala Futbol Takımı bize yardım etti. Bana, tedavi için hastaneye ödediğim 170 bin doları verdiler. Allah razı olsun. Anneden alınan ilik tuttu. Ama kesin açıklama 1 hafta sonra yapılacak. Ama oğlum 3 ay daha doktor kontrolünde olacak. Bu süreç içerisinde sürekli kan ve trombosite ihtiyaç duyuyor. Antalya Kan Bankası adlı gönüllüler kan ve trombosit ihtiyacımızı karşılıyor” dedi.

DESTEK BEKLİYOR

Oğlu hastanede tedavi gören, kendisi Antalya’da eğitim alan Azeri öğrencilerin evinde kalan baba Davut Abdullayev, “Moskova’da ki ilk tedaviyi arabamı, evimi satarak yaptırdım. Sonrasında ilik nakli için Kabala Kulübü destek verdi. Ama önümüzde 3 ay daha sürecek bir tedavi var. Bir hafta sonra hastaneden taburcu olabiliriz. Ama tedavinin devamı için Antalya’da kalmamız gerekecek. Varımı yoğumu sattım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kızım Azerbaycan’da yakınlarımın yanında kaldı. Kardeş Türk halkından destek bekliyorum” diye konuştu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi