Köprülü Kanyon’da ‘katı koruma’ kalktı

27 Kasım 2014 Perşembe, 12:27
koprulu kanyon

2Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu Köprülü Kanyon Milli Parkı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, Orman ve Su işleri Bakanlığımızın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün uhdesinde yürüttüğü Milli Parklar Uygulama Projesi kapsamında, Manavgat sınırları içinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın Türkiye’de bulunan 40 adet Milli Parktan biri olma özelliğine sahip olduğunu belirtti.

     Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın 1973 yılında milli park ilan edildiğini hatırlatan Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu; “Manavgat İlçemiz sınırlarında bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı 1973 yılında Milli Park ilan edilmiş olup yüzölçümü 35.719 hektardır. Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi şeklinde yaklaşık 14 km. uzunluğunda ve 100m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Milli Parkta kızılçam ve makilik alanlar yaygın olmakla birlikte 400 hektarlık saf Akdeniz serisi ormanı, benzersiz bir botanik özelliğe sahiptir. Alabalıkları ile ünlü, Köprüçay aynı zamanda ülkemizin en popüler rafting alanıdır. Bilindiği gibi Milli parkımızın yukarı bölgesinde antik Selge şehri kalıntıları bulunmaktadır” dedi.
Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde toplam 11 yerleşke mevcut olup iç kısımlarda Karabük, Beşkonak, Gaziler, Altınkaya, Ballıbucak Mahalleleri, çevresinde ise Yeşilvadi, Hasdümen, Değirmenözü, Çaltepe, Demirciler, Beydiğin Mahallelerinin bulunduğunu ifade eden Manavgat Kaymakamı Bulgurlu, bu yerleşim yerlerinde ise yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığını vurguladı.

kanyon

İÇİNDE YERLEŞİM OLAN İLK MİLLİ PARK
Kaymakam Bulgurlu yaptığı basın açıklamasında Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın ülke genelinde milli parkları arasındaki yüzölçümü payının yüzde 4.5 olduğunu ve içinde yerleşim bulunan ilk milli park olma özelliğini de taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi; “Köprülü Kanyon Milli Parkı ülkemizde bulunan Milli Parklar içerisinde yaklaşık % 4,5 oranında bir yüz ölçüme sahip, bu bölgenin Milli Park İlan edildiği 1973 yılındaki yönetim planı, Amerikalı planlama uzmanları tarafından daha çok “ziyaretçi yönetimi” ve “katı koruma” odaklı bir anlayışla düzenlenmişken yeni hazırlanan ve içinde bulunduğumuz 2014 yılında ilgili bakanlığımız tarafından düzenlenen “Uzun Devreli Gelişim Planı” 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu ile 3194 sayılı İmar Kanunu planlama esaslarına uygun olarak sorun ve çözüm odaklı hale getirilmiştir.1973 tarihli eski planda %20 olan saha içerisindeki yasaklı zonlama alanı, 2014 tarihinde kabul edilen yeni palanda ise %8,8 olarak gerçekleştirildi. 2011 yılında başlattığımız çalışma ve yazışmalarımız, Milli Park alanının insanların istifade edebileceği ortamlar ile turizme faydalı mekânlara dönüşmesine imkan sağlamış oldu.

kanyon1

YASAKLI BÖLGE ORANI YÜZDE 80’DEN, 59.5’E İNDİ
Eski plan da yüzde 70-80 civarında yasaklı olan bölge, 2014 de hazırlanan yeni plan sayesinde turizm, ormancılık, odun dışı orman ürünlerini toplama, tarımsal faaliyetler, planlı otlama –yaylacılık ve yöresel ihtiyaçlar için kaynak alımı gibi çalışmaların yapılabileceği alanları yüzde 59,5 seviyesine getirmiş oldu. Hukuki mevzuata uygun yaptığımız bu örnek planlama sonucunda 40 Milli Park içerisinde milyonlarca insanın yararlanabileceği, istifade edip kullanılabilecekleri alanlar ciddi manada artmış oldu. Yeni planlama sayesinde Doğal yapıya ve kaynak değerlere zarar vermeyecek tarımsal faaliyetleri sorunsuz yapabilecekler yine palanda mutlak koruma alanı dışında kalan bölgelerde otlama yapılabilecek, turizm faaliyetlerinin (eko turizm, doğa turizmi gibi) çeşitlendirilmesi ve daha çok gelir elde edilmesi ve sürdürülebilmesinin önü açılmış oldu. Ayrıca eski plandan farklı olarak yeni planda Serik ve çevresindeki Turizm bölgelerine yönelik su ihtiyacının karşılanmasına da imkan sağlanmış oldu.

BULGURLU’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜRerdogan İlçemiz sınırlarındaki Köprülü Kanyon Milli Parkımız, Türkiye’de yaşam alanı bulunan ilk Milli Park olma özelliğine haizdir. Devrim sayılabilecek planlamayla hayata geçirilen projemiz,

ülkemize örnek niteliktedir. Sizlerin aracılığıyla, mevcut planı hazırlayıp yürürlüğe koyan 61. Cumhuriyet Hükümetimize onun nezdinde Başbakanımız ve şimdiki halkın seçtiği ilk   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimizi arz ediyorum.
Ayrıca 23.Dönem Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğluna, Antalyamız da görev yapmış valilerimizden Sayın Ahmet Altıparmak ile ( şimdiki İçişleri Müsteşarı) Sayın
Sebahattin Öztürke , Antalya Valimiz Sayın Muammer Türker’e, 23.Dönem Milletvekili ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Mehmet Tevfik Türel’e, Antalya Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Vecdi Gönül, Sayın Sadık Badak, Sayın Hüseyin Samani ve Sayın Gökçen Özdoğan Enç’e, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğüne ve İl Müdürlüğüne, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Mahalle Muhtarlarımıza, Köprülü Kanyon Milli Parkı 2014 planımızı hazırlayan yetkili şirkete, projeye destek sağlayan kurum ve kuruluşların yetkili ve temsilcilerine, güzel Manavgatımıza katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi