Kızılot sahiline protokollü kıyak

02 Temmuz 2016 Cumartesi, 14:20

Akseki Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile aralarında bir protokol imzalayarak “Akseki Belediyesi Sosyal Tesisler ve Özel Halk Plajı” tesisi açmaya karar vermiş, bir de bunu Aksekililere gerine gerine açıklamış.

6360 Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmeden önce Orman Bakanlığı’ndan bu yeri 10 yıllığına kiralayan Kızılot Belediyesi, yasa ile birlikte kapandıktan sonra Manavgat Belediyesi’ne devredildi. Doğal olarak bu yer de Manavgat Belediyesi’nin, ne zamana kadar?  2020 tarihine kadar. Uygulamada bir yasa dışılık var ve bunu bilmeyen de yok. Ama Ak Parti Manavgat üzerinde hakkından fazlasını almak ya da yandaşlarına sunmak için gerekli her türlü girişimi sergiliyor.

Olayın duyulması ile birlikte Manavgat Belediyesi ve Manavgat CHP İlçe Örgütü harekete geçti, İlk olarak Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen bir basın toplantısı düzenledi. Yanında Belediye Meclis Üyeleri AK Partili Salih Delikulak, Cemil Yiğit ve MHP’li Hasan Çetin de vardı. Sözen yapılan tahsisin yasal olmadığını vurguladı. Gerekçelerini de belgelerle açıkladı. Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal’ın Kızılot Sahili’nde ölçüm çalışmalarını yaparken çektirdiği fotoğrafları da göstererek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akseki Belediyesi’ne tahsis edilen yer 6 metrekare. Akseki Belediyesi’nin sosyal tesis olarak kullanmak istediği alan 125 bin metrekare.  Başkan Uysal, Aksekili vatandaşlara buraya büfe, açık teras, mesire alanı, duş ve soyunma kabinleri, kafeterya ve sosyal alanlar yapacağını beyan ediyor. 6 metrekare nerede 125 bin metrekare nerede.

Kızılot Sahili’ne çıkartma

Başkan Sözen’in basın toplantısından bir gün sonra Manavgat CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya’dan İl Başkanı Semih Esen ve beraberindekiler yanlarına büyük bir ihtimalle bayram tatilini burada geçirecek olan Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ı da alarak Kızılot’ta vatandaşların da katıldığı “Kızılot Sahilleri Manavgatındır” başlıklı ikinci bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Güneşin tam tepede olmasının verdiği etki ile kısa tutulan konuşmalarda ilk sırayı İlçe Başkanı Aliye Coşar aldı. Çoşar, alt yapı çalışmaları nedeniyle Manavgat Halkı’nın yeterince mağdur edildiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin şimdi de Manavgat Belediyesi’ne tahsisli yeri AKP’li Akseki Belediyesi’ne verdiğini belirterek, “Akseki Belediye Başkanı iki komşu ilçeyi birbirine düşürmekten başka bir şey yapmıyor ama bunu beceremeyecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat Halkını cezalandırmak için yaptığı bu uygulamada tepkimizi her zaman gösterdiğimiz gibi şimdi de gösteriyoruz” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ise bu eyleme destek vermek için Antalya İl Örgütü ile buraya geldiklerini ifade ederek, Menderes Türel’in yaptığı hiçbir şeyin Antalya’ya iyi gelmediğini söyleyerek, “Burada en önemli şey Akseki Halkı ile Manavgat Halkı karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Bu sahiller bütün Türkiye’ye yetecek boyuttadır, yapılan ayıbı bir kez daha lanetliyorum” diye konuştu.

CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen de, “TBMM hata yapar mı? Yapar, büyük bir hata da yapmıştır. Maalesef bu yanlışın mimarı Antalya’yı yönetme iddiasında olan Menderes Türel’dir. Kendi deyimleri ile ucube olan Büyükşehir Yasası ile Antalya’yı yönetmeye kalkışırsanız, ne kadar saçma durumlarla karşılaşacağımızn bir örneğini de bugüğn Manavgat’ta yaşıyoruz. Tüm dünyanın ve kendi insanımızın tatil yaptığı Manavgat’ta güya Aksekililere plaj yapacaklarmış. Manavgat’ın kapıları herkese açıktır. Sanki bir memnuniyetsizliği ortadan kaldıracakmışçasına mevzuata aykırı şekilde burada Aksekililere plaj yapıyoruz demek hem hukuka aykırıdır hem de Manavgat ile Akseki arasındaki kardeşlik akrabalık ilişkilerine bir saldırıdır. Buna müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Uygulama yasadışı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılot Mahallesi sahilinde Akseki Belediyesi’ne tahsis yapıldığını ve uygulamanın yasadışı olduğunu savundu. Birkaç gün önce kendisi Ankara’dayken zabıta görevlilerinin Akseki Belediyesi’ne ait araçlar ve iş makinelerini Kızılot sahilinde çalışma yaparken gördüğünü aktaran Başkan Sözen, “Hem de bizim gözümüz gibi baktığımız caretta carettaların yumurtalarını bıraktıkları sahilde. Hemen bana haber verdiler. Duruma derhal müdahale ettik. Çalışmayı durdurduk. Ardından yarım saat geçmeden Akseki Belediye başkanı beni aradı ve ‘Kızılot’un 125 bin metrekarelik plajın tahsisini biz aldık, kiraladık’ dedi. Ben de bunun doğru olmadığını, yanlış olduğunu, orasının tahsisinin bizde olduğunu söyledim. ‘Belki bir büfe kiralamış olabilirsiniz ama bu da yasal değil’ dedim. Komple plajın tasarrufunun olamayacağını ve durmaları gerektiğini şifahen ben de başkana ifade ettim” dedi.

Yaptıkları araştırmada sahildeki 6 metrekarelik büfe yerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni kararıyla Akseki Belediyesi’ne 2 Haziran 2018 tarihine kadar tahsis edildiğini aktaran Başkan Sözen, “Büfe yerini 17 Haziran 2016 tarihinde teslim etmişler. Bu yapılanlar tamamen hukuksuzdur. Kızılot 118 parsel 125 bin 635 metre karelik sahil Kızılot 1C tipi mesire yeri olarak 14 Haziran 2010 tarihinde Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nce imzalanan bir sözleşmeyle Kızılot Belediyesi’ne kiralanmıştır. Bu söz konusu alanın kullanım hakları 6360 sayılı yasa ile birlikte Kızılot Belediyesi’nin tüzel kişiliği kapanınca Manavgat Belediyesi’ne geçti. 13 Haziran 2014 tarihinde yapılan ek kira sözleşmesiyle Manavgat Belediyesi’nin yeri haline geldi. Sözleşmemiz 14 Haziran 2020 tarihine kadar devam ediyor. Biz buraya kira ödüyoruz” diye konuştu.

Tahsisle ilgili gerekli itirazları yaptıklarını anlatan Başkan Sözen, olayın bir de hukuki boyutu olduğunu aktardı. Belediyelerin kendi hizmet alanları dışında bir yerde çalışma yapamayacaklarını ayrıca tüzel kişilik olarak böyle ihalelere giremeyeceklerini kaydeden Başkan Sözen, “Üzerine basarak söylüyorum bu yasadışı bir tahsistir. Burada da şunu hatırlatayım, yasadışı olarak Akseki Belediyesi’ne tahsis edilen yer 6 metrekarelik büfe yeri. Akseki Belediye başkanının kendi internet sitesinde bahsettiği alan ise 125 bin metrekare. Aksekili vatandaşlara buraya büfe, açık teras, mesire alanı, duş ve soyunma kabinleri, kafeterya ve sosyal alanları yapacağını beyan ediyor. Bana da telefonda beyan etti, plajın komple tahsisini aldığını söyledi” dedi.

Aksekililer ile Manavgatlıların arasına kimsenin giremeyeceğine, Akseki ile Manavgat’ın birbirinin parçası olduğuna dikkati çeken Başkan Sözen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Akseki’yi son derece seviyoruz, Akseki’yle özel ilişkilerimiz var, dostluklarımız var, yüzyıla dayanan yayla bağlarımız var, ailevi ilişkilerimiz var. Yüzlerce, binlerce ailemiz bugün Akseki yaylalarında, bir o kadar da Akseki’nin içinde yazlık olarak kalan insanlarımız var. Manavgat’ın birer parçası olmuş, asla Aksekili olarak ayrılmayan binlerce insanımız var. Dolayısıyla Aksekili kardeşimizin böylesine özel bir tahsise ihtiyacı yok. Manavgat Belediyesi’nin her türlü imkanları ve her türlü tesisleri Aksekili hemşerime sonuna kadar açık. Bugüne kadar Manavgat’ta hiç kimse sen Aksekilisin, sen Gündoğmuşlusun dememiştir ve demeyecektir. Aksekili hemşerilerim denize girmek isterse Manavgat Belediyesi olarak biz her gün özel araç göndererek onları sahillerimize getirebiliriz.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi