Kepez’den mimarlık ödülleri

19 Şubat 2016 Cuma, 17:09
Kepez'den mimarlık ödülleri

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu yıl 2’ncisi düzenlenen Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Yarışması Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Çevre ile bütünleşen, insanın fıtratıyla özdeşleşen yapılar yerine kimliksiz, tuhaf duvarlarla doldurduğumuz şehirlerde yaşamanın da çok zor olduğunu görüyoruz” dedi.

Kepez Belediyesi’nin Mimarlar Odası işbirliğiyle bu yıl 2’ncisini gerçekleştirdiği ‘Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri’, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğindeki törende Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve İl Başkanı Rıza Sümer, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal yer aldı.
Törende Başkan Tütüncü, merhum mimar Turgut Cansever adına düzenlenen mimarlık yarışmasındaki hedeflerinden birinin, yeni şehirleşen, önünde şehirleşme konusunda çok muazzam imkanlar bulunan Kepez’de mimariyi merkeze alarak şehirciliği tekrar düşünebilmek, kafa yorabilmek ve akıl üretmek olduğunu kaydetti. Son 70 yılda oluşturulan şehirlerin felsefi bir karakteri olmadığını kaydeden Tütüncü, “Ya geçmişin kötü taklidi olan eserler ya da kimliksizliğin timsali, hilkat garibesi yapılar, maalesef şehirlerimizi nefes alınmaz hale getirdi. Çevre ile bütünleşen, insanın fıtratıyla özdeşleşen yapılar yerine kimliksiz, tuhaf duvarlarla doldurduğumuz şehirlerde yaşamanın da çok zor olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Türkiye’nin son günlerde karşı karşıya kaldığı terör saldırılarını hatırlattı ve “Antalya’da, Türkiye’de güzel şeyler oluyor” dedi. Milletvekili Köse ise 2’nci yılında mimarlık camiası içinde saygın bir konuma gelen bu ödüllerin ‘Antalya’nın varoşu’ olarak tabir edilen Kepez’de gerçekleşmesinin önemine değindi ve Kepez’in artık ulusal çapta önemli kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleştiği bir yer olduğunu söyledi. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Köksal ise Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetimin ulusal çapta mimarlık ödülü verdiğine dikkati çekti.
ÖDÜL ALANLAR
Konuşmaların ardından ‘Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Yarışması’nda derece elde eden eserlerin sahiplerine ödülleri takdim edildi. Abdi Güzer, Erkut Şahinbaş, Nevzat Sayın, Ali Cengizkan, Yeşim Hatırlı ve Elvan Altan’dan oluşan seçici kurul, Bodrum – Gümüşlük’te bulunan Gümüşsu Evleri yapısıyla Turgut Cansever Büyük Ödülü’ne Alişan Çırakoğlu – Ilgın Avcı layık gördü. 26 eserin katıldığı seçimde, seçici kurul büyük ödül dışında iki başarı ödülü ve 2 de jüri takdirinde bulundu. ‘Başarı Ödülü’ MaxxRoyal Kemer Resort Hotel’le Abdurrahman Çekim ve Sevilay Uğur Çekim’in olurken, mimar Ahmet Hulusi Alataş, Ipera25, Galata – Beyoğlu çalışmasıyla ikinci başarı ödülünün sahibi oldu. Jüri takdir ödülleri ise Alanya’da hayata geçirilen Koçak Evi’yle mimar Emine Cimrin Koçak ve ‘Beylikdüzü Belediyesi Cumhuriyet Caddesi Kentsel Tasarım Projesi’yle mimarlar Murat Şahin ve Cengiz Gültek’in oldu.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi