Kadınlar Hocalı katliamını kınadı

26 Şubat 2016 Cuma, 13:27
Kadınlar Hocalı katliamını kınadı

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları, 81 ilde aynı saatte gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasıyla 26 Şubat 1992’de yaşanan Hocalı katliamını kınadı.

Antalya’da İl Kadın Kolları Başkanı Esra Özkoç, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin yüzlerce Türkü katlettiğini belirterek, “O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir” dedi.
Hocalı katliamının üzerinden geçen 24 yıla rağmen o gün yaşananların uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve batı tarafından görmezden gelindiğini belirten Özkoç, “Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür” diye konuştu.
Aynı çevrelerin bugün Türkiye’de ve Türkiye’nin yakın coğrafyasında yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü bir tutum takındığını aktaran Özkoç, bu durumun yıllar sonra bile hiçbirşeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu gösterdiğini söyledi. Özkoç açıklamasına şöyle devam etti:
“Bizim için dün Srebrenitsa’da, Halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağı’nda yaşananlar neyse 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla, asker, sivil, kadın ve çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi