İkinci su altı müzesi yıl sonuna hazır

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 12:59

ANTALYA Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi’nin ardından Kemer Bölgesi’ne yapılacak ikinci sualtı müzesinin yıl sonuna yetiştirileceğini söyledi.

Side Sualtı Müzesi’nin yapımının 8 ay sürdüğünü, Kemer Sualtı Müzesi’nin ise daha kısa sürede tamamlanacağını hatırlatan Kendiroğlu, deneyimlerinden yola çıkarak müzenin daha hızlı tamamlanması için çalışacaklarını söyledi. Kendiroğlu, şöyle konuştu:
ikinci-su-alti-muzesi-yil-sonuna-hazir_5388_dhaphoto1
“Sualtı müzesi Side bölgesine farklı bir hareketlilik getirdi. 3 ayrı noktada dalış yapılabilen Side Sualtı Müzesi’ne günlük dalış turları düzenleniyor. Dalış turizminin bölge için farklılığını herkes görmüş oldu. Birçok kez bizzat kendim dalış yaptım. İlgiyi yerinde görüp inceledim. Suyun altında insanlar heykelleri heyecanla inceliyor. Aynı zamanda bölge deniz taşıtlarının geçişine kapalı olduğu için müze çevresinde deniz dibi canlı hayatı her geçen gün renkleniyor, büyüyor. Müze sadece beton heykellerden oluşmuyor. Canlı yaşamına da ev sahipliği yapıyor.”
ikinci-su-alti-muzesi-yil-sonuna-hazir_5388_dhaphoto2
Kemer Üç Adalar Bölgesi’ne yapılacak ikinci sualtı müzesinin hazırlıklarının tamamlandığını sözlerine ekleyen Kendiroğlu, “İlk müzemizi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle yaptık. Kemer’deki müze ise tamamen odamızın ve denizcilerin desteğiyle yapılacak” dedi.
ikinci-su-alti-muzesi-yil-sonuna-hazir_5388_dhaphoto3
Kemer’in ardından üçüncü bir sualtı müzesinin de Demre bölgesine yapılabileceğini vurgulayan İnanç Kendiroğlu, “Kemer bölgesindeki müze coğrafik yapı nedeniyle Kiriş, Tekirova, Üç Adalar ve Ay Işığı Plajı bölgelerinde üç ayrı dalış merkezli olacak. Buraların yapım maliyetini DTO kendisi üstenecekti. Fakat sponsorlu gerçekleştirme durumumuz da var. Projenin maliyeti 450 bin TL civarında” dedi.

ikinci-su-alti-muzesi-yil-sonuna-hazir_5388_dhaphoto5

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi