23 Eylül 2013 Pazartesi, 17:35
Derya Karagence
Derya Karagence deryuskoni@yahoo.com Tüm Yazılar

HORLAMA VE UYKU APNESİ

  Sevgili okurlar, bugün sizlere birçok evde sorun olabilen aile içi çatışmalara bile neden olabilen bir sorundan bahsedeceğim.

 

 

Uyku apnesi toplumda daha çok 40 yaş üzerindeki erkek ve kadınlarda oldukça sık gürülen bir uyku bozukluğudur. Hastaların çoğunda gürültülü bir horlama mevcuttur. Gece, horlamalara nefes durmaları eşlik eder. Uyku sırasında solunumun belli bir süre (genelikle 10sn’ den fazla) durmasıdır. Bu solunum durmasına apne denir. Uyku apnesi hastalığı olan kişilerde solunum durması ataklarının sayısı saatte 5 ila 30 arasında değişebilir.

Sebepleri:

– Burundaki et ya da kemik eğriliğinin yaptığı burun tıkanıklıkları
– Yumuşak damak ve küçük dildeki sarkmalar
– Dil kökünde büyüme
– Bademciklerin ve çocuklarda geniz etinin büyük olması

Belirtisi:

Hastalar horlama, uykudan nefes alamayarak uyanma, sabah yorgun ve başağrısı ile kalkma, gece sık tuvalete kalkma, gece aşırı terleme ve gündüz aşırı uykululuk ve konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadır. Obstrüktif uyku-apne sendromlu hastalarda obezite, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve depresyon sıklıkla hastalığa eşlik etmektedir.

Tedavisi:

Tedavide hastalığın şiddetine bağlı olarak üst solunum yoluna yönelik cerrahi girişimler veya cerrahi dışı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavide hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

– Fazla kilolar verilmelidir. Fazla kilo uygulanacak diğer tedavilerinde etkisini olumsuz etkiler.
– Yatmadan en az üç saat önce uyku ilacı almamak gerekir.
– Yatmadan önceki saatlerde ağır yemek yememek ve alkol almamak gerekir.
– Sırt üstü yatmamak veya yüksek yastıkta yatmak gerekir.
– Çok yorgun olmak horlama ve apneyi arttırır.

KBB hekiminin uygulayacağı yöntemler arasında, üst solunum yolarında darlık yapan sebepler tedavi edilmelidir. Burunda et büyümesi veya kemik veya kıkırdak eğriliği ameliyatla düzletilebilir. Damak veya küçük dildeki sarkmalar yine ameliyatla düzeltilebilir.

Ameliyata uygun olmayan veya ameliyatla iyi sonuç alınamayan hastalarda kullanılan ve başarı yüzdesi çok yüksek olan bir yöntem de CPAP adı verilen bir cihazın kullanılmasıdır. Bu cihaz uyku sırasında takılan bir maske ile basınçlı hava solunmasını sağlar. Bu basınçlı hava ile solunum yollarının uyku sırasında daralması önlenmiş olur. CPAP’ın dezavantajları ise, bir maske takılmak zorunda kalınması, çok pahalı olması, cihazın çıkardığı gürültünün hastayı rahatsız etmesi olarak sayılabilir.

 

Hepinize sağlıklı günler dilerim

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi