Haydi Manavgat kan vermeye

02 Ocak 2017 Pazartesi, 13:24
haydi-manavgat-kan-vermeye-4

Kızılay, Manavgat’ta vatandaşlardan kan bağışı toplamak için çadırını Cumhuriyet Meydanı’nda kurdu.

Ocak ayı boyunca kan toplamaya devam edeceklerini belirten sağlık ekipleri, kan vermek isteyen vatandaşları 11:30 ile 18:30 arası çadıra beklediklerini belirtti.

Kış ayında olduğumuz için kan bağışlarındaki düşüş ve ihtiyaçlardaki artışları vurgulayan ekip, “Manavgat her sene kan bağışı konusunda gerçekten büyük duyarlılık gösteriyor. Her sene olduğu gibi bu sene de Manavgat Halkı’nın bu konudaki hasssasiyetinin devam etmesini diliyoruz” dedi.

haydi-manavgat-kan-vermeye-3

  • Kimler Kan Bağışında Bulunabilir?

18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan herkes (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabilir.

  • Kan Vermenin Başlıca Faydaları

Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir.
Kan hücreleri yenilenir.
İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder.
Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar.
Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir.
Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

haydi-manavgat-kan-vermeye-2

  • Kan Bağışlamak İsteyen Gönüllülere Yapılan İşlemler Nelerdir?

Öncelikle donör adaylarına bir “donör değerlendirme formu” verilerek bunu dikkatlice, doğru ve samimi cevaplar vererek doldurmaları ve altını imzalamaları istenir.
Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaşlarımız tarafından incelenir ve donör adayı ile yüz yüze, kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede bazı sorular ve verilen cevaplar hakkında açıklama yapılmakta ve yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilmektedir.

haydi-manavgat-kan-vermeye-1
Bu aşamada kan vericisi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabız ölçümü ve gözle muayene) yapılır.
Bu aşamada da bir sorunla karşılaşılmadıysa o zaman yapılacak testler için tüpe kan alınır. Alınan kan örneğinde kan sayımı ve diğer bazı testler yapılır.
Eğer testler sonunda kan alınmasına engel bir sonuçla karşılaşılırsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayına yazılı bir bilgilendirme yapılır.
Kanda yapılan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bağışçı adayı kan alınmak üzere donör yatağına alınır ve bir ünite kan alınır. Kan alma işlemi 15 dakikadan daha az sürmektedir.
Kan alımı sonrasında 10-15 dakikalık bir gözlem süresi vardır. Bu arada bağışçılarımıza yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkür ederek uğurlanırlar.

Fotoğraf: İbrahim Doğan

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi