AVCI: HEPİMİZ BİR ENGELLİ ADAYIYIZ

03 Aralık 2018 Pazartesi, 14:33
hatice avci

AVCI: HEPİMİZ BİR ENGELLİ ADAYIYIZ

İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Mali Müşavir Hatice Avcı 3 Aralık Engelleri Aşma ve Farkındalık Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Yaşanılan çevrede engelli vatandaşların kente uyum sağlayıp sağlayamadığı sorularına cevap aranması gerektiğini sorgulayan İYİ Parti Manavgat ilçe Başkanı Hatice Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

SORUMLULUK ALMALIYIZ

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal veya sosyal yetilerini yitirme, normal diyebileceğimiz yaşam gerekliliklerine uyamama durumu olarak tanımlanır. Bu olaya hastalık ve kaza açısından bakarsak aslında hepimizin bir engelli adayı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu durumda bulunan insanlarımızın refah, huzur, özgürlük ve özgüven içinde hiçbir sorunla karşılaşmamaları adına hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Sosyal ve ekonomik hayatlarını sürdürebilmeleri, toplumda hem eğitim hem istihdam yönünden rahatlıkla yer edinebilmeleri ve ülkelerine bu anlamda katılım sağlayabilmeleri için ciddi boyutta bir çalışma ve altyapı gerekmektedir. Öncelikle kendimize sormamız gereken soru şudur; Çevremizde, aynı apartmanda, aynı mahallede veya şehirde bilmediğimiz, farkında olmadığımız engelli bireyler var mıdır? Varsa, bu insanları topluma kazandırmak için gerekli bilinç ve şehir altyapısı oluşturulmuş mudur? Bu soruyu ülkemizin birçok şehri için olumlu cevaplamak mümkün değildir. Maalesef on binlerce engelli bireyimiz evinden çıkmadan hayatını, yetersiz altyapı ve toplum bilinçsizliğinden dolayı evinde geçirerek dünyanın en güzel renklerini, dağların kekik kokusunu, denizin manzarasını veya bir kafede sohbet edemeden yitip gidiyorlar.

 

 

 

SORUNLARI 365 GÜN DİLLENDİRMELİYİZ

Empati kurup bir kez daha düşünmemiz gerekirse şu sorular sorulmalıdır; Elimizden geleni yapıyor muyuz? Bir gün engelli olabileceğimiz gerçeğinin farkında mıyız? Yaşadığımız çevreye engelli vatandaşlarımız uyum sağlayabiliyor mu? Şikâyetleri var mı? Varsa nedir? Bunları dinliyor muyuz?

Yılda bir kez sorulan bu sorulara yılda 364 gün cevap verebilirsek o gün Dünya Engelliler Günü olmaktan çıkar, Dünya Engelleri Aşma günü olarak anılır. Umudumuz bu yönde.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi