HASAN ÖZ-HASAN COŞKUN MU, YOKSA AHMET BOZTAŞ MI?

28 Kasım 2018 Çarşamba, 18:14

HASAN ÖZ-HASAN COŞKUN MU, YOKSA AHMET BOZTAŞ MI?

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak mevcut başkan Menderes Türel’i açıklamasının ardından gözler Antalya’nın 19 ilçesinde açıklanacak diğer isimlere çevrildi.

İlçemiz Manavgat’ta da heyecanlı bekleyiş sürüyor. Kamuoyu Hasan Öz mü, Hasan Coşkun mu yoksa sürpriz bir başka isim mi aday olarak karşımıza çıkacak sorularını sıkça dile getiriyor. Sürpriz ismin MATSO başkanı Ahmet Boztaş olasılıklar içerisinde değerlendiriliyor.

Bu üç ismin aday adaylıklarını isim isim değerlendirecek olursak önümüze şöyle bir tablo çıkıyor:

HASAN ÖZ (AK PARTİ MANAVGAT İLÇE BAŞKANI)

Manavgat’ın sevilen simalarından. Dürüst, çalışkan, seviyeli ve siyasetin çetrefilli ilişkilerinden uzak parayla pulla işi olmayan tam bir görev insanı. Yönetim kurulu üyeliğiyle başladığı siyasi hayatının basamaklarını birer birer tırmanarak iki dönemdir ilçe başkanlığı görevini yürütüyor. Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Türel ve MYK üyesi milletvekili Mustafa Köse ile kişisel ilişkileri iyi. Genel merkez sathında da hatırı sayılır bir ağırlığı var.

Bütün bu meziyetleri başkan adaylığı için yeterli midir? Bizlere göre ‘evet’ ama nihai karar Recep Tayip Erdoğan’ındır.

Erdoğan açıkladığı 60 il belediye başkanı arasında geçmişte partinin il başkanlığını yapmış isimlere ağırlık verdiği görüldü. Mevcut il başkanlarından sadece 2 ismi başkan adayı olarak görevlendirdi.

Erdoğan yerel seçimler öncesi il ve ilçe teşkilatlarına görevde bulunanların adaylık için istifa etmemeleri talimatını vermişti. Anlaşılan bu talimatına sıkı sıkıya bağlı olduğu görülüyor. Ancak gerek gördüğü yerlerde görevdeki bir ismi direkt olarak atıyor. Hasan Öz’ün en büyük engeli de bu. Çok istediği belediye başkan adaylığını yüksek sesle dillendiremiyor. Beklemekle yetiniyor. Zaten bu aşamada partinin rutin işlerinin dışında yaptığı da bir şey yok.

Öz’ün en büyük dezavantajı ise Ak Parti’nin “yerelde de başkanlık” sistemini hayata geçirecek olmasıdır. Parti tüzüğünde yapılan bir düzenlemeyle kazanılacak il, ilçe, belediye başkanlıklarında o ilin, ilçenin, beldenin teşkilat başkanı eş başkan olarak görev üstlenecek olmasıdır.

Yani Manavgat Belediye Başkanlık seçimini AK Parti kazanırsa Hasan Öz zaten direkt olarak belediye yönetiminde belki seçilen başkandan daha fazla söz sahibi olacaktır. Aynen şimdiki kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi.

Öz’ün umutlu, heyecanlı ve tedirgin bir bekleyiş içerisinde olması olağandır. Ancak bu nedenlerden dolayı da aday gösterilmemesi ihtimaller içerisindedir.

 

HASAN COŞKUN ( AK PARTİ ÇOLAKLI BELEDİYE ESKİ BAŞKANI)
21 yıl Çolaklı belediye başkanlığı yaptı. Bu süreç içerisinde ismi hiçbir şekilde şaibeli bir işle anılmadı. Hak ve adaleti kimseleri ötekileştirmeden geleceğini bile tehlikeye atma pahasına inançla uyguladı. Turizm yatırımcılarının hukuksuz edinimlerine taviz vermedi, onların tehditlerine boyun eğmedi. Çolaklı beldesini yaşanabilir bir turizm cennetine çevirdi. Manavgat’ın ilk arıtma tesisini hizmete açarak diğer belediyelere öncülük etti. Sevilen, sayılan sözü dinlenen bir siyasetçi. Muhafazakâr yapısına rağmen sol cenahtan ve cemaatlerden ciddi şekilde oy alabilme kapasitesine sahip.
AK Parti İl Başkanı İbrahim Etem Taş Manavgat’ta aday adaylarından bir ismin öne çıktığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bu ismin Hasan Coşkun olduğu ciddi şekilde konuşuluyor. Coşkun’un Öz’e nazaran en büyük avantajı ise aday olabilme çalışmalarını daha özgürce yapabilmesidir. Çünkü partinin yönetim kadrosunda değil sadece üyesidir.
Bundan dolayıdır ki Hasan Öz görevdeki bir ilçe başkanı olarak görev talep edemez ancak görev ona tevdi edilir. Hasan Coşkun ise tüm ilişkilerini zorlayarak göreve talip olur ve görevlendirildiği taktirde de amenna der.

 

AHMET BOZTAŞ (MATSO BAŞKANI)
Siyasette başarılı olmak için her yolun mubah sayıldığı son yirmi yıllık ülke siyaset anlayışında ilçemiz Manavgat’ta 5-6 yıldır bu anlamda yıldızı parlayan (parlatılan) bir siyasetçi. Başkanı olduğu kurumdaki siyasi farklılıklardan dolayı kendisini sürekli partiler üstü göstermekten haz duyar. Söylemlerinde “ tüm siyasi partilere aynı mesafe ve uzaklıktayım” cümlesini sıkça duyarız. Ama AK Parti’ye yakınlığını da tüm Manavgat gayet iyi bilir. Gerçi Ahmet Boztaş için biat edilecek tek parti iktidar partisidir. A-B-C partisi fark etmez yeter ki hükümetteki iktidar partisi olsun.
Bugüne kadar sessizliğini korudu. Hiç renk vermedi. İsminin konuşulmaya başlandığı şimdilerde bile “Hayır, ben aday değilim. Böyle bir talebim de yok” açıklamasını yapmadı. Belli ki büyük beklentiler içerisinde.
İktidarın Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkân tanıyan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin sonucunda Boztaş’ın büyük bir beklenti içerisinde olduğu tartışma götürmez.
Ancak Ahmet Boztaş’tan İzmir Ticaret Odası Başkanı (İTO) Mahmut Özgener tavrı beklemeyiniz. Onun AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı teklifini reddederken öne sürdüğü gerekçeleri Boztaş’tan bekleyenler daha çok beklerler…
Ahmet Boztaş sanırım Erdoğan’ın canı sıkıldıkça kulağını çektiği TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na güveniyor. Eski oda başkanları dayanışması içerisinde beklide eski oda başkanlarından Menderes Türel ile Çetin Osman Budak’tan da gülücükler almış olabilir.
Bu sessizliğin başka bir anlamı da olduğunu sanmıyoruz. Bu durum bizlere “istemem yan cebime koy” söylemini hatırlatıyor.
Birde neyi hatırlatıyor biliyor musunuz?
“Şükrü Sözen aday olduğu sürece karşısına aday olarak çıkmam.”

Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in siyasi edebiyatımıza geçmiş özlü deyimleri vardır. Bunlardan biride “Dün dündür, bugünde bugün.” Bu örnekten yola çıkarak bizlerde siyasette “yarın yarındır” eklemesini yaparak yarınlarda her şeyin bir anda değişebileceğine vurgu yapmakta bir sakınca görmüyoruz.
Siyaset bir satranç oyununa benzetilir. Doğru zamanda doğru hamleleri yapanlar ipi göğüsler. Ancak oyuncu istediğince doğru hamleler yapsın bu hamleler kazanması için yeterli değildir. Çünkü oyunun bir sahibi, kurucusu vardır ve o kimi isterse kazanacak da odur.
Oyun kurucu ne Çavuşoğlu, ne Türel, ne de il ve ilçe teşkilatlarıdır.
Oyunun tek sahibi Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi