Hanımefendileri onlar giydiriyor

15 Şubat 2016 Pazartesi, 15:09
Hanımefendileri onlar giydiriyor

TBMM’de şık kıyafetleriyle dikkat çeken Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’in ve Antalya’da Altın Portakal Film Festivali gibi kadınların şıklık yarışına girdiği gecelerde Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’in moda gündemini, belediyenin meslek edindirme kursu ASMEK bünyesinde açılan ‘Dikiş Atölyesi’ belirliyor. Her iki kadının da elbiseleri ASMEK kursiyerlerinin elinden çıkıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kısa adı ASMEK olan Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nın dikiş atölyelerini ilki Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel ve Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’in katılımıyla açıldı.
Açılışta Türel, 2004 yılında kurumsallaşarak çalışmalarına başlayan ASMEK’in bugün 17 merkezde hizmet verdiğini söyledi. Her yıl ortalama 18 bin kursiyerin sertifika sahibi olduğu bu kurslarda sanat ve meslek edindirmeye yönelik kurslarını yanı sıra yabancı dil, bilgisayar kurslarının düzenlendiğini aktaran Türel, “Kurslarımızın esas amaçlarından biri meslek edindirmek, kursiyerlerimize altın bilezik takmak” dedi.
Bu amaç doğrultusunda ASMEK sertifikalı kursiyerlerin özel sektörde iş bulabildiğinde, kadınların sanat kurslarında aldıkları eğitimler sonrası KOSGEB kredisiyle kendi işlerini kurduklarını aktaran Türel, şunları söyledi:
“Bunları yaparken üçüncü olarak bir şey daha yapmamız gerektiği ortaya çıktı. Yapmamız gereken şey de bugün açılışını yaptığımız bu dikiş atölyesiydi. Dikiş atölyesi, Antalya’da artık yok olan terzi kavramına ilaç olacak. Hazır giyim artık her yerde bunun karşısında terzi yüksek maliyetli. Biz arasını bulalım istedik. Düşük fiyata dikelim ve kim dikiyorsa hem onun aile bütçesine gelir olsun ve de artık bitmiş olan terziliği canlandıralım istedik. Bunun karşısında da Antalyalı kadınlarımızın kendi zevkine göre giyim tarzını uygun fiyata oluşturmasını sağlamayı amaçladık.”
İlki Konyaaltı’nda bulunan Uncalı ASMEK merkezinde açılan dikiş atölyesinin ikincisini Murtapşa’da Lara kurs merkezinde açacaklarını aktaran Türel, atölyelerde çalışacak kursiyerlerin seçilerek alındığını belirtti. ASMEK giyim kurslarına devam eden 215 öğrencinin bulunduğunu belirten Türel, kursiyerler kendini geliştirdikçe atölye de çalışanları da değişeceğini söyledi.
Sadece kadın giyim üzerine çalışan dikiş atölyesinin bir ücret tarifesi olduğunu aktaran Türel, belediye şirketi ANSET üzerinden kesilen fatura yüzde 80’inin kursiyere gelir olarak verildiğini söyledi.
Milletvekili Enç, ASMEK dikiş atölyesinin bir atölye kavramından daha çok bir moda evi gibi çalıştığını söyledi. Kıyafetlerin tasarımından dikilmesine ve hatta desen işlemeye kadar tüm üretimin atölyede yapılabildiğini kaydeden Enç, “Kendi adıma mutluyum. Daha önce de yardım ediyorlardı ama bundan sonra kıyafetlerimi burada arkadaşlar dikecek” dedi.
Açılışa atölyede yine kendisi için dikilen bir tulumla gelen Ebru Türel’in kursiyerlerin üzerinde çalıştıkları ceket siparişini incelerken Aralık ayında 52’ncisi düzenlenen Antalya Uluslararası Film Festivali’nin açılış gecesinde giydiği abiyenin de yine ASMEK kursiyerleri elinden çıktığını belirtti. Atölyede sergilenen elbise için 400 lira ödediğini belirten Türel, açılış gecesinde Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’ın elbiseyi çok beğenerek “Nereden aldın” diye sorduğunu anlattı. Türel, fiyatların oldukça uygun olduğu atölye sayesinde iyi fiyata hem çok güzel giyindiğini hem de kursiyerlere fayda sağlamış olduğunu aktardı.
Milletvekili Enç ise açılışta ASMEK kursiyerlerinin kendisi için diktiği bir elbiseyi de 80 lira karşılığında satın aldı. Aldığı elbiseyi ASMEK atölyesi dışında 80 liraya diktirmesinin mümkün olamayacağını belirten Enç, yeni aldığı elbiseyi tek renk ceketle konbinleyerek yarın partisinin grup toplantısında giyeceğini söyledi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi