GÜRKUT ACAR ‘MEDULA SİSTEMİ’Nİ SORDU

25 Kasım 2014 Salı, 12:05
GURKUT ACAR

GURKU ACAR1CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, reçete onay sisteminde sürekli yaşanan sıkıntıları ve vatandaşın çilesini TBMM’ye taşırken, “Medula sürekli neden çöküyor. Bina için 2 katrilyon harcanırken, Medulaya para mı bulunamıyor?” diye sordu.

CHP’li Acar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede,   reçete onay sistemi ‘Medula’da son günlerde yaşanan arızalar, yurttaşlar için çileye dönüştüğünü belirtti.  Eczacıların, hastaların ilaçlarını temin etmekte büyük sıkıntı yaşadığını, hastaların da ilaç alabilmek için saatlerce eczanelerde beklediğini vurgulayan Acar, “Zaman zaman hastaların ilaçlarını hiç alamadıkları durumlar ortaya çıkmaktadır. Zaten sıkıntı içinde olan hastalara, bir de ‘medula sıkıntısı’, ‘medula eziyeti’ yaşatılmaktadır. Yeni Cumhurbaşkanlığı binası için 2 katrilyon liraya yakın harcama yapılırken, milyonlarca yurttaşı ilgilendiren bir sistemin sağlıklı bir yapıya kavuşturulamaması anlaşılır değildir” dedi.
2 KATRİLYONLUK SARAY ÇÖKEN MEDULA
Medula Sistemi’nde yaşanan sorunların gerekçesi konusunda bilgi isteyen Acar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Altyapı sorunumu, yazılım sorunu mu vardır? Yoksa yönetim sorunu mu yaşanmaktadır? Bu konuda bir inceleme yapılmış mıdır? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Sistem ile ilgili usun süredir arıza şikayetleri olmasına karşın kalıcı bir çözüm neden üretilememiştir? Türkiye, bir kamu binası için 2 katrilyon lira harcarken,  Medula sistemini sorunsuz işletecek kaynak mı bulamamaktadır? Yurttaşların yaşadığı sıkıntıların sorumluları kimlerdir?” sorularına yanıt istedi.
REÇETE BEDELİ NE KADAR
Yurttaşların ödediği reçete ve muayene bedellerini de gündeme taşıyan Acar, şöyle devam etti: “Son 4 yılda ve yıllara göre kaç reçete düzenlenmiştir? Bu reçeteler için hastalar ne kadar reçete bedeli, ne kadar ilaç katılım bedeli ödemiştir? Aynı dönemde SGK ne kadar ilaç bedeli ödemiştir? Son 4 yılda hastalardan kaç lira muayene bedeli tahsil edilmiştir? Türkiye genelinde, son 4 yılda ve yıllara göre özel hastanelerce Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kesilen faturaların sayısı ve miktarı ne kadardır? Söz konusu faturalar karşılığında özel hastanelere yapılan ödemenin miktarı nedir? Aynı dönemde SGK’nın fazla ödeme yaptığı 10 özel hastane hangisidir ve bunlara yapılan ödemenin miktarı nedir?”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi