GÖZLER İTTİFAK BULUŞMASINDA

04 Aralık 2018 Salı, 13:43
chp iyi parti ittifak

GÖZLER İTTİFAK BULUŞMASINDA

CHP ve İYİ Parti arasında yerel seçimlere dönük olarak yürütülen ittifak, parti liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in yapacağı görüşmeyle netlik kazanacak.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün partisinin 5 il belediye başkan adayını açıklarken, CHP’de aday belirleme süreci devam ediyor. CHP 6 Aralık Perşembe günü 300 belediye başkan adayını daha açıklayacak. Açıklanacak adaylar içerisinde daha önce açıklanan Manavgat ve Kemer belediye başkanları dışında diğer ilçelerin adaylarının açıklanıp açıklanmayacağı merak ediliyor. Ancak Antalya büyükşehir adayı ismi açıklanmadan, ilçe aday isimlerinin açıklanması beklenmiyor. İYİ Parti 2018 genel seçiminde Antalya’da aldığı yüzde 17’lik oyu koz olarak kullanmak eğiliminde.

CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında 15 ilçede daha eğilim yoklaması yapılması yönünde karar alındı. Bu seçim çevrelerinde büyükşehirler bulunmuyor. Bunun nedeninin ise İYİ Parti ile yapılacak işbirliğinin netleşmemesi olduğu belirtildi. CHP’de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehir adaylarında net bir gelişmede olmadı. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in bu hafta yapması beklenen görüşmede sürecin netlik kazanması açısından önemli.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün açıkladığı 5 il belediye başkan adayları arasında Mersin ismi dikkat çekti. Mevcut belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın partisi MHP’den istifa ederek İyi parti saflarına geçmesi ve bu partiden aday gösterilmesi dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin bu şehirdeki oyları birbirine çok yakın. Ayrıca Mersin’de HDP’nin azımsanmayacak bir oy potansiyelinin olduğu da göz önüne alındığında seçimin hiçte kolay kazanılmayacağı açıkça görülmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu bu şehirler ittifak konusunun ana şehirleriydi. Akşener’in Mersin adayını açıklamasının ardından Antalya’da nasıl bir strateji izleneceğini bekleyip göreceğiz.

GÖZLER İTTİFAK BULUŞMASINDA

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi