10 Ocak 2017 Salı, 17:00
Zümrüt Yılmaz
Zümrüt Yılmaz zumrutyilmaz@turkbeleni.com Tüm Yazılar

Gerçek bir nefes aldınız mı hiç?

Son günlerde yaşanan onca olumsuz olayın etkisi endişe,korku,mutsuzluk ve gelecek kaygısı gibi kene misali üzerimize yapışan ve bizim yaşam enerjimizi, daha çok da yaşadığımız anın güzelliğini yok eden duygulardan kurtulmaya ne dersiniz?

Derin bir nefes alın öyleyse…

Hayatın koşuşturmacası içerisinde yaşamınızı idame ettirirken aldığınızı zannettiğiniz nefesten bahsetmiyorum; gerçekten ilk doğduğumuz günkü aldığınız nefesten, bebekliğinizdeki nefesten bahsediyorum.

Günlük yaşantımızda otomatiğe bağladığımız nefesimiz bize günü geçirmek,yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmek için yeterli olsa da hücrelerimize oksijen yeterli olarak gitmediğinden zaman içerisinde sağlıklı yaşayıp,düşünme ve karar verme yetkilerimizde azalma görülür.Fiziksel etkilerinin yanında zamanla yorgun bir zihin bizi girdap gibi geçmişin pişmanlık ve acıları,geleceğin de kaygısı içine çeker. Bizi An’dan uzaklaştırır.Yaşadığımız anı, farkında olmadan yaşadığımızda ise zihin o an içinde yaptığımız şeyleri bize zamanla unutturur.Bu da geçmişimizde hatırlayamadığımız anları çoğaltır.Bu nedenledir ki, doğru nefes almak zihni berraklaştırarak anda kalmamızı sağlar. Anda kalmak farkındalığımızı arttırır.Peki nedir bu farkındalığımızın artması durumu? Anda kaldığımızda verdiğimiz kararlar ve yaptığımız işler, o anın en yüksek hayrına olanıdır ki bu da bizim pişmanlık duymayacağımız bir geçmişi ve doğru tercih ettiğimiz, daha kaliteli bir geleceği yaşamamızı sağlar. İşte bu farkındalığı arttırmak ancak doğru nefes almakla mümkün.

İnsan beyni için en önemli ihtiyaç olan oksijen, beyne yeterli miktarda ulaştığı zaman hem fiziksel hem de ruhsal anlamda hayatımızda muhteşem bir akış meydana getirir.Bu nedenledir ki günümüz psikologları hastalarına kaygı,endişe,korku ya da kızgınlık hissettikleri anlarda belirli periyodlarla nefes alıp vermeyi önerirler.

Ben de Alternatif tıpta yeni tanıştığım ve müthiş bir buluş olduğuna inandığım Transformal Nefes Tekniği’ni önereceğim size.Bu nefes tekniğiyle bir ay gibi kısa bir sürede hayatın mucizeleriyle karşılaşmış olmak bana bunun sadece beden,zihin ve ruh sağlığına faydalarıyla sınırlı tutulamayacağını da gösterdi.Zaman içerisinde ruhsal bir boyutla da tanışabiliyorsunuz.

Transformal nefesle bilinçaltınızın temizliği yapılmakta. Yanınızda Transformal nefes koçu olmadan tek başına denememeniz gereken bu teknik; nefese odaklanmanızı,zihniniz üzerinde hakimiyet kurmanızı,anda kalmanızı,kötü duygu ve düşüncelerden sıyrılarak olumlama yapmanızı sağlıyor.Zihninizin çöplüğünde bulunan tüm kötü anlar,çevrenizin sizde bıraktığı tüm olumsuz duygular ve dikte ettiği düşünceleri temizleyerek olumlularıyla yer değiştirmesini sağlıyor.Bununla birlikte kurtulduğunuz,affettiğiniz ya da tutunmayı bıraktığınız o acının ardında sizde büyük bir rahatlama ve özgürlük hissi oluşuyor.Sadece bununla da kalmıyorsunuz üstelik, kendinizi uygun olumlamalarla güçlendirip gelecekte yaşayacak olduğunuz bir ana yaratım yapabiliyorsunuz.

Günlük ya da haftalık tekrarlarla yapabileceğiniz transformal nefes,kundalini nefes ya da nefes yogası;beyninize ve iç organlarınıza yeterli miktarda oksijen ulaştırdığı için hem duygusal hem de fiziksel anlamda sağlıklı olmanıza fayda sağlıyor.Doğumumuzdan itibaren

yaşadığımız travmatik ve fiziksel olayların bizde bıraktığı etkilerinin meydana getirdiği ruhsal ve fiziksel hastalıkların yarattığı düşünce kalıbını da bilinçaltından çıkartarak olumlu hale dönüştürüyor.Ana odaklanmanızı sağlayarak,zihnimiz üzerinde dizginleri ele geçirmemizi kolaylaştırıyor ve kötü düşüncelerin bizi sınırlayıp düşürmesini engelliyor; dolayısıyla da hayatımıza bolluğu getiriyor.

Diyaframa alınan tam nefesle vücudumuz enerji kazanır,kaslar güçlenir,vücudun performans ve dayanıklılık süresi artar. Hücreler kendini daha hızlı bir şekilde yenilediği için yaşlılık kavramı zamanla ortadan kalkar.Organlar sağlıklı bir şekilde çalışır,vücutta yağ yakımı artar ve daha fit bir fiziksel görünüm elde edilir.Zaman içerisinde dingin bir zihne,bunun da etkisiyle sevgi dolu bir kalbe sahip olunur ki bu da ilişkilerdeki uyumu arttırır.Doğru nefes,yaşam enerjisini arttırırken;alkol,sigara ve madde bağımlılığından kurtarır.Affetme,var olanı kabul etme,şükretme,sevgiyi alma ve ifade etme gibi duyguları canlandırır ve kişiyi özüne yaklaştırır.

Hayatınızı olduğu gibi kabul etmek zorunda değilsiniz. Kendinizi sınırlamak zorunda hiç değilsiniz.Değişmekten ve var olanı değiştirmekten korkmak,olağan duruma sızlanmak yerine;dünyadaki değişimin farkına varıp alternatif çözümleri hayatınıza sokabilirsiniz. Her şeyin başı, insanın iç dünyasındaki huzurudur.Kötülük ,dünyaya huzurlu ve mutlu olandan değil;iç dünyasıyla çatışandan gelir.

SEN DEĞİŞ, TÜM DÜNYA DEĞİŞSİN.

Tüm bu değişimden haberdar olmamı sağlayıp farkındalığımı arttıran ve anda kalarak negatif duygulardan uzak, dingin günler geçirmeme yardımcı olan Tusi Kişisel Gelişim Atölyesi sahibi Sayın Hayriye Vural’a, Transformal Nefes Koçu Serra Altunbaş Günal’a,Yoga Eğitmeni Arife Çalışır’a ve Öze Dönüş Atölyesi sahibi Elif Özcan’a sonsuz şükranlarımla….

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi