GENEL Mİ YOKSA YEREL SEÇİM Mİ?

Türkiye yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart tarihinde sandığa gidecek. Adayların belirlenme süreci, bir iki eksik dışında hemen hemen tamamlandı. Sırada seçim çalışmaları ve propaganda süreci var. Antalya Büyükşehir’de Cumhur ve Millet ittifakı adaylarının artı ve eksileri eşit gibi görülüyor. Son günlerde siyasi parti liderlerinin verdiği demeçler, Türkiye genel mi yoksa yerel seçimlere mi gidiyor? Sorusunu gündeme taşıdı.

 “ÜLKEDE BEKA DEĞİL ZEKÂ SORUNU VAR!”

Yaklaşık 2 ay kalan yerel seçimlerin genel seçim havasında geçeceği mesajını önceki gün MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli aday tanıtım toplantısında verdi. Muharrem İnce’nin, “Bir yerel seçim her ne kadar ulusal düzeyde sonuçlara yol açsa da sonuçta yerel seçimdir. Kapsamı Belediye Hizmetleriyle sınırlıdır. Seçimin olası sonuçları üzerinden ülke için beka tehlikesi var demek, seçimi yerel seçim olma gerçekliğinden uzaklaştırır. Ülkede beka sorunu değil zekâ sorunu var.”  Açıklamasına tepki gösteren Bahçeli’nin, “31 Mart’ın beka ile ne ilgisi varmış. Yerel seçimler ülke bekası için önemli değilmiş. Bekayı zekâ sorunu olarak görmek ancak mankurtların işidir. Zillet koalisyonu 31 Mart’ı beka olarak görseydi kendimizden şüphe ederdik. Kimin ne söylediğinin önemi yok, 31 Mart beka seçimidir” ifadelerini cevap olarak vermesi,  2019 yerel seçimlerinin genel seçim havasında geçeceğinin en önemli göstergesi oldu.

TÜREL’İN ŞANSI

Seçilme olasılığı bir hayli yüksek olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ak Parti’nin adayı Menderes Türel’i tüm Antalya çok iyi tanıyor. ATSO Başkanlığı, milletvekilliği ve iki dönem belediye başkanlığı yapması, halk ile iç içe olması Türel’in şansını bir hayli arttırıyor. Ayrıca son iki yıldır Antalya Büyükşehir adaylığı için hazırlanan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın yerine Böcek’in aday yapılması, Türel’in şansını ikiye katlamış gibi görünüyor. Denenmiş ve başarılı olmuş Türel’in yaklaşık 21 bin kilometrekarelik Antalya’nın tamamına hizmet vermesi buna karşılık Muhittin Böcek’in yaklaşık 563 kilometrekare sınırları içinde başkanlık yapması, vatandaşlar arasında kıyaslamaya neden oluyor. Bu kıyaslama, Böcek’in, Antalya ve ilçelerine hizmet götürebilmesi anlamında seçmenin endişelerini ortaya çıkarıyor.

İKTİDARIN POLİTİKALARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Türel’in bu şansına rağmen iktidarın adayı olmasının olumsuz etkileri olabileceği de konuşuluyor. Özellikle ekonomi anlamında sıkıntı yaşayan vatandaşın, Türel’i sevmesine rağmen tepki olarak karşı adaya oy verme durumu göz ardı edilemeyecek kadar önemli. İlçelerde de aynı sorun mevcut. Yerel seçim olmasına rağmen genel sorunların sandığa olumsuz yansıması durumu Türel’in bu anlamda şansını azaltıyor. Ancak Antalyalı seçmen yine de, “Bizim Menderes” dediği Türel’in yaptıklarını başarılı bularak, “İktidar gücü ve çalışkan bir belediye başkanı her zaman bizim için önemlidir. Hayat pahalılığını yerel politikacılar çözemez” şeklinde görüş belirtiyorlar.

CHP VE BÖCEK

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek Konyaaltı ilçesinde 4’üncü dönemini sürdürüyor. İlçede ‘başarılı başkan’ olarak nitelendirilen Böcek, adaylığı resmileştikten sonra CHP içinde çok yoğun eleştirilere hedef oldu. Böcek’i eleştiren CHP seçmenlerinin ortak görüşü, ‘partiye uzak olması, ben bilirim havası, Ak Parti ile geçmişte yakın ilişki içine girmeye çalışması’ gibi söylemleri ortaya çıkardı. Buna rağmen Böcek’in en büyük şansı CHP’nin en rahat siyaset yapabildiği illerin başında Antalya’nın gelmesi. Yani CHP seçmeni parti içi muhalefet yapsa dahi ‘kemik oy’ dediğimiz oy oranına sahip. CHP çalışmadan dahi bu oy oranını korurken, Ak Parti’nin aldığı oyları koruyabilmesi adına her zaman çalışması gerekiyor.

YEREL ANLAMDA İTTİFAKLAR

Cumhur ve Millet ittifaklarının yurt genelinde yerel oylara nasıl etki edeceği sır gibi karşımızda duruyor. Milliyetçi oyların Antalya genelinde yüzde 20 bandında hareket etmesi önemli bir rakam ancak milliyetçi oyları bölüşen MHP ve İyi Parti’nin karşı saflarda yer almaları ilçeler bazında önemli rol oynayacak gibi duruyor. Bahçeli’nin ‘beka’ ile ilgili son çıkışının ardından zor ve önemli bir seçim atmosferine girdiğimiz kesin. İktidar ve muhalefet adına ortak zor soru şu; iktidar başarılı mı değil mi? Genel seçim havasına sokulan yerel seçimlerde vatandaş bu sorunun cevabına göre oy kullanacak.

0 Reviews

Write a Review

Turkbeleni Gazetesi

Önceki

BİZLERE MAVAL ANLATMAYINIZ!

Sonraki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Hasan Öz’ dedi

%d blogcu bunu beğendi: