EXPO 2016’dan çocuklara toprağı sevdirecek proje

25 Şubat 2016 Perşembe, 11:32
EXPO 2016'dan çocuklara toprağı sevdirecek proje

EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın, Buğday Derneği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yürüttüğü ‘Doğa ve Çocuk Atölyesi’nde ilk eğitim, otistik çocukların eğitim gördüğü Hatice-Ramazan Savaş Özel Uygulama Okulu’nda verildi. ‘Özel’ çocuklar, toplu tohum yapıp, özel hazırlanan bahçeye sebze ve bitki ekti.

‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla 23 Nisan’da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya Ajansı, çocuklara toprağı sevdirmek ve teşvik etmek amacıyla, ‘Doğa ve Çocuk Atölyesi’ projesine start verdi. Buğday Derneği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliğindeki projede ilk eğitim, otistik çocuklara eğitim verilen Hatice- Ramazan Savaş Özel Uygulama Okulu’nda yapıldı. Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu üyesi ve Kent Bahçeciliği Eğitmeni Mehmet Gürmen, özel çocuklara toplu tohum yapma yöntemi ile toprağa sebze ve bitki dikimini öğretti. Özel önlükler takan ve yaşları 8 ile 20 arasında değişen 15 öğrenci sebze ekerken, veliler de onları hayranlıkla izledi.
EĞİTİMİN İLK YILLARINDA ÖNEMLİ
Çalışma hakkında bilgi veren kent bahçeciliği eğitmeni Mehmet Gürmen, 3 sebze yatağına sakız kabağı, pembe domates ve ay çiçeği ile mısır ektiklerini söyledi. Sebzeler yendikten sonra çekirdeklerinin tekrar dikebileceğini ifade eden Gürmen, “Burada özel eğitime ihtiyacı olan bireylerle toprağa dokunmaya çalıştık. Çocukların gözündeki ışıltıyı fark ettim. Bu tip eğitimlerin çocuklara verilmesi çok önemli” dedi.
Okul Aile Birliği Başkanı Selma Göçmen de, toprağın çocuklardaki negatif enerjiyi aldığını çok iyi bildiğini vurgulayarak, “EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın bizi projeye dahil etmesi bizim için çok iyi oldu. Çocukların diktikleri bir şeyin canlanması ve ürünü yiyebilmeleri çok daha güzel olacak” dedi.
Hatice- Ramazan Savaş Özel Uygulama Okulu Müdür Yardımcısı Günseli Güner de ‘Doğa ve Çocuk Atölyesi’ etkinliğinin kendileri için keyifli geçtiğini söylerken, “Özel çocuklarımızın enerji değişimi boyutunda toprakla uğraşmalarına inanılmaz özen gösteriyoruz” diye konuştu.
Okul Müdür Yardımcısı Güner ile eğitmen Mehmet Gürmen’e, projeye verdikleri destekten dolayı EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği şakayık takdim edildi. Proje mart ayı sonuna kadar farklı okullarda devam edecek.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi