Etiyopya EXPO 2016’da yer alacak

16 Şubat 2016 Salı, 14:08
Etiyopya EXPO 2016'da yer alacak

DOĞU Afrika ülkesi Etiyopya, Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya’da yer almak için katılım sözleşmesine imza koydu.

Kesme çiçek yetiştiriciliği konusunda son yıllarda önem kazanan ve birçok Avrupa ülkesine çiçek ihraç eden Etiyopya, kesme çiçeklerini EXPO 2016’da tanıtacak. Etiyopya Ülke Komiseri Alem Woldegerima Tesfu, Etiyopya Turizm Kuruluşu Yetkilisi Solomon Tadesse, Etiyopya Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobeze Workneh ve Etiyopya Fahri Konsolosu Bülent Çekiç’ten oluşan Etiyopya heyeti, EXPO 2016’ya katılım sözleşmesine imza atmak için Aksu’daki 1121 dönümlük EXPO 2016 Sergi Alanı’na geldi. Heyet, Proje ve Yapım İşleri Direktörlüğü’nden EXPO 2016 projesi hakkında bilgi aldı.
Sunumun ardından Etiyopya Ülke Komiseri Alem Woldegerima Tesfu ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, Etiyopya’nın katılım sözleşmesini imzaladı. Genel Sekreter Kazım Aydın, Etiyopya’nın EXPO 2016’ya katılımı dolayısıyla Ülke Komiseri nezdinde Etiyopya Hükümeti’ne teşekkür etti. Etiyopya ve Türkiye’nin ticari ilişkilerinin özellikle 2000’li yıllardan bu yana her geçen gün arttığına değinen Aydın, “2000’li yıllardaki ticari ilişkimiz 25-30 milyon dolarken şu anda yaklaşık 500 milyon dolara çıkmıştır. Etiyopya’nın EXPO 2016 alanına katılması bu ticari ve siyasi gelişmelere büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
İmza töreninin ardından Genel Sekreter Aydın, Etiyopya Ülke Komiseri Tesfu’ya günün anısına EXPO 2016’nın sembol çiçeği şakayık takdim etti. Katılım sözleşmesinin imzalanmasının ardından Etiyopya heyeti, EXPO 2016 Sergi Alanı’nda incelemelerde bulundu. EXPO 2016’nın 2 ay sonra faaliyete geçeceğine dikkat çeken Etiyopya Ülke Komiseri Alem Woldegerima Tesfu, şunları söyledi:
“Ülkemizin çiçeklerini tanıtacağız EXPO’da. Buraya birçok insan katılacak ve bunları görme fırsatı bulacak. Kesme çiçekler Etiyopya’dan gelecek. Öncelikle buraya farklı ülkeler gelecek. Çok farklı ülkeleri davet ediyorsunuz ve bunların burada buluşması toplumsal işbirliği açısından çok büyük katkılar sağlayacak ve çocuklar da bundan faydalanacak. Bu dünya halkları arasındaki ilişkilerin gelişmesine bir fırsat olacaktır. Fikirler paylaşılacak. Ticari, ekonomik, sosyal, siyasal birçok paylaşımlar olacak.”

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi