Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

“ENGELLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMÜYOR”

18 Şubat 2019 Pazartesi, 13:40

CHP’nin Antalya 26. Dönem  “Engelli” Milletvekili adayı Barış İşbilen, önümüzdeki yerel seçimlerde partilerin Belediye Meclis oluşumunda engellilerin temsil edilmesi gerektiğini savunarak belediye başkan adaylarına çağrı yaptı. İşbilen, belediye başkan adaylarının engelli temsiliyetine gösterecekleri duyarlılığın, samimiyet testi olacağını ifade etti.


Konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Barış İşbilen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi 31 Mart 2019 günü kentimizin yeni yerel yöneticilerini seçeceğiz. Gerek büyükşehir gerekse ilçe belediye başkanlarının Antalya’mız için ürettikleri projelerde engelliler için mutlaka başlık açmaları ve projelerini biçimlendirmeleri, 30 yıllık engelli hakları mücadelesinin mutluluk veren sonuçlarındandır. Bu sonuca ulaşabilmek için engelliler büyük mücadeleler vermiş, büyük bedeller ödemişlerdir. Bu olumlu gelişmenin yanı sıra gerek toplumsal gerekse kentsel gelişme, toplumun tüm kesimleri için olduğu gibi engellilerin de yeni sorunlarını gündeme getirmektedir. Bütün çabalara rağmen engellilerin fiziksel erişilebilirlik sorunları devam etmektedir. Engelli bireyler Antalya’mızda bir yerden başka bir yere kimsenin yardımı olmadan ulaşabilmekte sorun yaşamaktadırlar. Fiziksel engelli arkadaşlarımızın günlük yaşamında çok önemli bir yere sahip olan rampa uygulaması yeterince yerleşmemiş durumdadır” dedi.

KALDIRIM VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI SORUNLU

Görme engelli vatandaşların bilgiye erişimi konusunda belediyelerde henüz bir çalışma bulunmadığının altını çizen İşbilen, “Görme engelli arkadaşlarımızın kullanabileceği başta internet kafeleri olmak üzere teknolojik destekler henüz gündeme gelmemiştir. Aynı şekilde görme engelli arkadaşlarımıza göre düzenlenen kaldırım ve yürüyüş yollarında problemler yaşanmaktadır. 
Zihinsel engelli arkadaşlarımızın sorunların çözümünde birinci derecede öneme sahip olan rehabilitasyon ve özel eğitim çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Bu olumsuzluklara rağmen olumlu çalışmalar da gözlenmektedir. Engellilik sorunun en temel konularından olan temsiliyet, belediye meclisinde de kendisini hissettirmektedir. Bu nedenle de parti yöneticilerinin engelli sorunlarında temsil gücüne sahip ve deneyimli kadroları seçilebilecek yerlerden aday göstermeleri partilerin engellilik sorununa karşı samimiyet sınavı olacaktır” diye konuştu.  

You must be logged in to post a comment Login