06 Eylül 2016 Salı, 11:00
Zümrüt Yılmaz
Zümrüt Yılmaz zumrutyilmaz@turkbeleni.com Tüm Yazılar

Eğitimde seçicilik

Tatilin  son demlerini  yaşadığımız Eylül  ayında,okul sezonunun yaklaşmasıyla velilerde bir telaştır almış başını gidiyor.Gerek okul malzemeleri gerekse okul ve öğretmen tercihleri bu ayın en önemli konuları arasında.

Ebeveyn olarak tercihimizi öncelikle kaliteli eğitim veren ve eğitim-öğretim için uygun koşulları sağlamış  kurumlardan yana kullanmalıyız. Zaman içerisinde devlet okullarının artan eğitim kalitesi yadsınamaz ancak  özel okulların birbiriyle girdiği yarış Türkiye’de eğitimin bir adım daha üste çıkmasını sağladı.Devletin veliye sunduğu teşvik kredisiyle artık çocuklarını okutabilecek maddi desteği alan veli, özel okullara karşı bakışını değiştirmiş durumda.Özel okulların artışıyla  eğitim sektöründe büyük bir pazar oluştu.Peki bu pazarın alıcısı öncelikle neye dikkat etmeli?

Çocuğunuzun başarılı bir eğitim hayatı olması ilk olarak öğrencinin öğrenme isteği ve öğrenmeye hazır bulunuşluğuyla başlar.Bunun üzerine öğrenciyle doğru iletişim kurabilen, öğrencisinin öğrenme stiline göre eğitim veren öğretmen başarılı bir eğitimin ikinci basamağıdır.Üçüncü basamak ise eğitim araç-gereçlerinin ve materyallerinin eksiksiz bulunduğu bir okuldur.Başarılı bir eğitimin olmazsa olmazı olan son basamak ise; ailenin çocuğuna olan ilgisi, sevgisi ve evde eğitimi devam ettirebilecek koşulların oluşturulması.Bu bakış açısıyla bir birlik oluşturulduğunda  başarıya ulaştırmayacak bir eğitim yoktur. Ancak kişi istedikten sonra başarıyı bu dörtlüden biri eksik olsa da sağlayabilir.Nitekim bu yılın TEOG  birincisi  Tunceli’de çobanlık yapan Mahir Gündoğdu’nun  kendi çabası, başarısının en önemli faktörüdür.Başarı sadece bir kuruma bağlı değildir.Bugün başarıyı yalnızca bir kuruma bağlayarak,en çok para ödenen okulların iyi olduğu düşüncesi bana göre yanlış bir yargıdır.Çalışan anne ve babaların  çocuklarıyla kaliteli zaman geçiremedikleri için özel okul seçmelerindeki ana sebep çocuklarının hem sosyal hem de eğitim anlamında daha donanımlı  olmasını istemesinden. Tabi bundan daha doğal bir istek yoktur; ancak iyi bir eğitim kurumu en çok para ödenen yer değildir.Önemli olan içerisindeki  eğitimcilerdir.

Özel okullara öğrencisini gönderemeyen veliler, devletin sunduğu eğitime ek olarak  özel öğretim kurslarından ve etüt merkezlerinden destek alarak çocuklarının geleceğine yatırım yapabilirler.Özel okullarda olduğu gibi bu kurumlarda da dikkat edilmesi gereken ilk şey eğitimcilerin deneyimi ve  kalitesi.

Temel ihtiyaçlarımızı karşılarken gösterdiğimiz  seçiciliği eğitimde de göstermeliyiz. Çünkü Eğitim en temel ihtiyaçtır ve değişim  eğitimle başlar

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi