13 Ekim 2015 Salı, 09:40
Damla Mengüş
Damla Mengüş damla@turkbeleni.com Tüm Yazılar

Dünyaya hayal gücünü çok koy başka bir şeye lazım değil.

Yıllarca beynimin sol lobunun daha fazla çalıştığı , bunun da sözel, işitsel algılarımın üstün olduğu konusunda bilinçaltı kaydı oluşturulmuşum. Nedeni neydi peki ? Çevre. Açıklama getirmem gereken nokta şu ki sol beyin mantıksallık , objektiflik ,rasyonellik vb . konuları içerirken , tam tersi sağ beyin duygularımızı , sezgilerimizi , sentezleme , subjektiflik vb. konuları içeriyor. Uzun süredir yaratıcılığımı kullanırken hep sol beynimi kullandığım söyleniyordu. İçten içe bende sağ lobu işe yaramadığını düşünerek bastırmaya çalışırken meğer en çok kullandığım yazı yazmam , sanatı sevmem , iç güdülerim , en önemlisi de hayal etmemi sağlayan , hayal gücümü ve yaratıcılığımı var eden ve destekleyen sağ loba selam olsun . Biz ‘ sıkılan can çıkmaz ‘ diye öğrenmiştik. Onlara yaratıcılıklarını geliştirmeleri için sıkılacakları boş vakitler ayırın . Sıkıldıkça sorgulayacak , inceleyecek , araştıracak . Biz yaratıcılığımızı böyle geliştiriyoruz . Çocuklar neden doyumsuzlaşmaya başladı biliyor musunuz ? Teknolojik oyuncaklar ! Önceden ben bebeğimi konuştururdum , şimdiyse kaliteli oyuncak çok özelliği olanmış gibi ortalık konuşan bebekle dolu . Yürüyor felan . Aa ne münasebet ben yürütürüm , konuşurum , ninnisini ben uydurur söylerim . Bu sadece zihne sınır koymaktır . Yaratıcı bir bireyiniz olsun istiyorsanız sadece resim kağıtlarının değil bir duvarın hatta bir bacağın veya bir kolun boyanmasına bile göz yumabiliriz. Sınırlar zihni sınırlandırır. Bugün bir öğrencim benden istediği su bardağının içine bahçeden topladığı otları doldurdu ve yemek hazırladı . Buna ciddi anlamda mutlu oldum . Şu ki çocukların çok az kısmı kendi kendilerine oyun üretiyorlar . Ya hazır bir nesneye ya da kendi kurallarına uygun bir arkadaşa ihtiyaç duyuyorlar. İyi bir oyunun % 95’i çocuktur; sadece % 5’i oyuncaktır. ( alıntı ) Deneysel faaliyetlerin çocuklar üstündeki etkilerinin daha kalıcı ve işe yarar olduğunu gözlemledim . Oysa ben tüm okul hayatım boyunca sadece ‘ pamukta fasulye yetiştirme ‘ deneyini tekrar ettim durdum . Ne eğitim sistemi ama ! Diğer öğrendiklerimi elbette ki sokakta öğrendim. Bolca kuma dokundum . Ondan kum oyuncaklarım olmadan evler yaptım . Otlarla oynadım. Keskin taşlar otları doğramak için bıçaklarımız oldu. Her farklı ot farklı bir yemeği temsil ediyordu. Can sıkıntısından patladım ve elime o an geçen yaprağın damarlarını didik didik inceledim . Tahta sandalyeyi o şekle getirebilmek için nasıl kestiklerini düşündüm . Annem suratını azcık ekşitse de elime aldığım fırçayla bende onlarla duvarları boyadım . İğneyi ipliği elime aldım ve bebeklerime kendi tasarladığım elbiseleri diktim . Mutfakta kuralların dışına çıktım .

Evde yalnız kaldım ve kendime korku sahneleri yarattım . Her gece ama her gece hayal etmeden uyumadım . Annem tembihlemiyordu hayal et diye ! Oysa bilmeden sadece ortamı yaratıyormuş. Cevabın sadece ‘evet ‘ veya ‘hayır’ olmadığı açık uçlu sorular sorun . Düşünmeye teşvik edin . Eline , sıkıldığında ve etrafa sarmaya başladığında telefonu veya tableti vermeyin lütfen . Telefonlarınız sizlerin kişisel eşyalarınız bunları onlara açıklamalısınız. Dünya kocaman bir oyun alanı. Her şeyin hazırı elimizde bulunursa tembel ve sıradan olmak doğaldır . Çözüm odaklı , hayattan her daim zevk alabilen , tek başına kalındığında bunun yalnızlıktan öte değerlendirilebilecek bir etkinlik olabileceği düşünen bireyler sizlerin ellerinizde. Mesela neden eski mekanlarda huzur buluyoruz ? Kusursuzu yaratmanın peşinde evde , işte ,sokakta çok yoruluyoruz. Bunun için bazen de kendimizi dağınık , salaş , çizgilerin sınırsız , duvarların şekilsiz olduğu mekanlara atıyoruz.

Kusursuz kelimesinden biraz daha uzak kalarak yaşamak stresinizi azaltır ‘’yaratıcılığınızı , hayal gücünüzü geliştirir’’’’. Kusursuzu belirleyen sınırlar değil mi ? Sınırların dışına çıkarak yeniyi üretiyoruz. Ve bunun için biraz objektifin dışına taşabiliriz. Sevgiler…

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi