DSİ’den tarım kenti Antalya’ya destek

29 Şubat 2016 Pazartesi, 14:57
DSİ'den tarım kenti Antalya'ya destek

DEVLET Su İşleri (DSİ) 13’üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür, sulama, içme suyu ve taşkın koruma projeleriyle tarım kenti Antalya’nın kalkınmasına büyük destek verdiklerini söyledi.

Antalya Kültür Merkezi’ndeki Perge Salonu’nda gerçekleşen DSİ Vatandaş Buluşması’na, DSİ 13’üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür ev sahipliği yaptı. Turizmin yanında tarımın da yaygın olduğu Antalya’da sulu tarımın modern sistemler kullanılarak son derece verimli neticeler doğurduğunu belirten Özgür, “Kırsal kalkınmanın anahtarı Göl Su projeleridir. Antalya’da Göl Su projeleri ile zirai üretimi artırarak çiftçimize büyük kazanç sağlamayı, Antalya’da sulanmadık toprak bırakmayarak topraklarımızı daha verimli hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.
Hidroelektrik santralleri ile yenilenebilir enerji üreterek ülkeye katkı sağladıklarını, sulama projeleriyle susuz toprakları suyla buluşturduklarını anlatan Öz, taşkınla mücadelede can ve mal güvenliğini en yüksek düzeyde koruduklarının altını çizdi. Turkay Özgür ayrıca kentin su kapasitesi, tamamlanan projeler ve sürmekte olan çalışmalar hakkında teknik bilgiler verdi.
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise ilçenin gelişmesinde DSİ’nin rolünden bahsetti. DSİ’nin her çalışmasının yörede yaşayanların sosyal statüsünü yükselttiğini dile getiren Başkan Çetinkaya, “Gençliğimizde Sarıcasu Köyü 70’li yılların en fakir köyüydü. DSİ projelerinin ardından değersiz çorak araziler bugün Kumluca’nın en verimli sera arazileri haline, o insanlar da en çok gelir elde eden insanlar haline geldi” diye konuştu.
Etkinlik, ilçe belediye başkanları ve bölge müdürlerinin konuşmalarının ardından sona erdi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi