DİŞ MUAYENESİ KORKULU RÜYALARI OLMASIN

25 Kasım 2014 Salı, 12:12
A

Ayşe Ceren AltunDiş ve ağız bakımının öneminin giderek arttığı günümüzde birçok erişkinde görülen diş hekimi korkusunun çocuğunuzda gelişmemesi için ilk diş hekimi muayenesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Dt. Ayşe Ceren Altun, “Ebeveynlerin olumlu davranışlarıyla çocuk, ilk diş muayenesini korku yerine eğlenceye dönüştürebilir” dedi.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Pedodontist Dt. Ayşe Ceren Altun, “Diş hekimi korkusunun oluşmaması için muayenenin yapıldığı zaman ve hekim tercihiniz büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.
“EN GEÇ 1 YAŞINA KADAR KONTROL YAPILMALI”
Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ile Amerikan Pediatri Birliği’nin ilk süt dişinin sürmesiyle en geç 1 yaşından itibaren diş hekimi kontrolünün gerekli olduğuna vurgu yaptıklarını hatırlatan Dt. Altun, “İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının nedeni, bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere göstermek ve sıklıkla karşılaştığımız biberon çürüğünden oluşan çürüklerden çocuğunuzu korumaktır” dedi.
“KORKMA  ACIMAYACAK DEMEYİN”
Düzenli olarak, 6 ayda 1 yapılan kontroller sayesinde hem çocukların diş çürüğü gelişiminden hem de diş hekimliği korkusu gelişiminden korunmuş olduğuna dikkat çeken Dt. Altun, “Çocuğunuzu diş hekimine götürmeden önce ona bazı bilgiler verebilirsiniz. Tedavi öncesinde çocuğunuza, “Korkma, acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acı fikrini doğurabilir” ifadelerini kullandı.
“HEDİYEYLE ÖDÜLLENDİRMEYİN”
Diş muayenesinin ardından ebeveynlerin çocuklarını hediyeyle ödüllendirilmesinin de yanlış olduğunun altını çizen Dt. Altun, “Ödüllendirme, çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur. Çocuğunuza, geçmişteki diş hekimi koltuğundaki iyi veya kötü deneyimlerinizden bahsetmemeniz daha yararlı olacaktır. Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda da çocuğunuza söz vermeyin” diye konuştu.
“KORKUTUCU CÜMLELER KURMAYIN”
Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümlelerin de kurulmaması gerektiğini belirten Dt. Altun, “Tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir. Önemli olan nokta çocuk istemediği halde diş koltuğuna oturtulmamalıdır. Bu yüzden kesinlikle korkutucu cümleler kurmayın” dedi.
“İLK MUAYENESİNDE YANINDA OLUN”
Çocukların kendisi için yabancı bir ortam olan diş hekimi muayenehanesinde anne ya da babasıyla olmak isteyebileceğini sözlerine ekleyen Dt. Altun, “Çocuğunuzun kendini daha rahat hissetmesi için ilk muayene sırasında siz de muayene odasına girebilirsiniz. Ancak, hekimle arasındaki diyaloga müdahale etmeden, çocuğun görüş alanının dışında durmak gerekir” ifadelerini kullandı.
“BIRAKIN SORULARI O CEVAPLASIN”
0-5 yaş arasındaki çocukların ağzını açık tutarak sabit oturabilme süresinin 20 ila 30 dakika arasında olduğuna dikkat çeken Dt. Altun şöyle devam etti: “Bu nedenle çocuğunuzun doktoruyla etkili ve başarılı bir iletişim kurabilmesi için dikkatini yalnızca doktora vermesi konusunda yardımcı olmaya çalışın. Bırakın sorulan soruları o cevaplasın. Hekim sizden yardım istemedikçe sizin hiçbir tepkide bulunmamanız, olaylara müdahale etmemeniz çocuğunuzun bir süre sonra hekimle anlaşmasını kolaylaştıracaktır.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi