19 Eylül 2016 Pazartesi, 12:55
Zümrüt Yılmaz
Zümrüt Yılmaz zumrutyilmaz@turkbeleni.com Tüm Yazılar

Ders zili çaldı…

Bir yaz dönemi çocuklarıyla nasıl kaliteli  vakit geçireceğini bilemeyen, çalışmak zorunda olup aklı çocuğunda kalmış olan, uzun bir maraton koşusundan çıkmışçasına yaza veda eden velilere müjde! Yeni dönem eğitim öğretim yılı başladı.

Asıl eğitimin ailede başladığını hepimiz biliyoruz. Her ne kadar alanında iyi eğitimcilere öğrencilerimizi teslim etsek de onların tavır ve davranışları okul sonrasında  aile tarafından doğru olarak yönlendirilmeye devam edilmeli. Okul çağındaki çocuğumuzun başarısı okul,öğrenci ve veli üçlüsünün daima iletişim halinde olmasıyla mümkündür.Ayrıca öğrencinin okul yaşantısında başarıya ulaşmasındaki en önemli unsurlardan biri okulda öğrendiği derslerin tekrarının yapılması diğer bir tanesi de düzenli ders çalışma alışkanlığının kazanılmasıdır.Bu kazanımı oluşturmak ise velinin evde  öğrencisini takip etmesi ve güdülemesiyle gerçekleşecek bir durumdur.

Şimdi bunları az çok hepimiz biliyoruz; asıl yaşantısında iyi bir insan olabilmesi için çocuğumuzun okul hayatında  nasıl davranması gerektiği konusunda okul yönetimi ve öğretmenleri dışında bizler veli olarak onlara okuldaki  arkadaşlarına karşı nazik olmayı ve olumlayıcı olmayı öğretiyor muyuz?

Ailede şiddet ya da  baskı gördüğü için içine kapanık olan çocuklar olabilir. Bazı çocukların dış görüntüsü diğerlerinden farklı olabilir, bazısı  dışarıdan anlaşılamayan  bir hastalıkla baş ediyor olabilir. Ailesinin maddi durumu yeterli olmadığından yeni kalem ,kitap,ayakkabı,çanta  hatta okul kıyafetini dahi alamamış olabilir. Ailevi problem yaşayan, belki de ailesinde büyük bir kayıp yaşamış olan çocuklar olabilir.Cebinde harçlığı olmadan okula gelen çocuklar olabilir. Konuşması farklı,yürümesi farklı,kıyafeti farklı,kalemi farklı, saçı farklı…..vb. çocuklar olabilir.Farklı çocukların da herkes gibi ilgi,sevgi ve bilgiye ihtiyacı vardır. Çocuklarımıza  bu konuda okuldaki arkadaşlarına karşı saygılı olmasını, farklı olan arkadaşlarını dışlamaması gerektiğini  ve onların da eşit haklara sahip olduğunu öğretmeliyiz. Her çocuk kabul görülmeyi ister ve bunu hak eder.Bu yüzden çocuklarımıza farklı olan arkadaşlarına karşı davranışlarında empati yapmasını , karşısındaki insana nazik olmasını  öğretmeli ve  diğer arkadaşlarıyla sahip olduklarını  paylaşmanın  insana  ayrı bir mutluluk verdiğini  anlatmalıyız.

2016 / 2017 Eğitim öğretim yılı tüm öğretmenlerimize,öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olsun. İyiden,doğrudan,güzelden yana farkında olduğumuz  ve  farkındalık yarattığımız bir yıl olsun.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi