Cumhuriyet Alanı’na çınar ağacı dikildi

26 Şubat 2016 Cuma, 13:04
Cumhuriyet Alanı'na çınar ağacı dikildi

ANTALYA’nın Kaş İlçesi’nde Cumhuriyet Alanı’na, belediye ekiplerince çınar ağacı dikildi.

Cumhuriyet Alanı’na 1955 yılında dikilen ancak üst dalları kesildiği için büyümeyen yaşlı çınar ağacının yerine törenle 15 yaşında yeni çınar ağacı dikildi. Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, törende eski çınar ağacının hikayesini anlattı. Ağacın 1955 yılında dikildiğini hatırlatan Başkan Kocaer, “1968 yılında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Kaş’ı ziyaret etti. Demirel, konuşma yaparken vatandaşlar, Demirel’i göremiyoruz diye bağırmaya başladı. Bunun üzerine çınarın üst dalları kesildi. O günden sonra, ağaç büyümedi ve bodur kaldı. Sanki üst dalarlı kesilince yaşama küstü” dedi.
Cumhuriyet Alanı’nın simgesi olan çınar ağacını yerine 15 yaşında bir çınar ağacı diktiklerini ifade eden Başkan Kocaer, “Bu çınar ağacını, Kaş’a bağlı Hacıoğlan Mahallesi’nden iş makineleri ile sökerek, kök toprağıyla birlikte getirdik. Kaş’ın simgesi olacak çınar ağacının, sevgi içinde büyümesini diliyorum. Bu meydandaki ağacın yeşil, hemen yanındaki Akdeniz’in mavisi buluşacak. Kaş’a tatile gelenler, bu çınarın gölgesinde oturacak. Bu ağacın gölgesinde anıları olacak” dedi.
Konuşmaların ardından, çınar ağacı Belediye Başkanı Halil Kocaer ve belediye çalışanları tarafından iş makinesi yardımıyla dikildi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi