CHP’li Sapan’dan AKP’ye yatırım suçlaması

27 Kasım 2014 Perşembe, 13:02
yldry sapan

sapanCHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, ilde toplanan vergilerden daha fazla yatırım yapıldığını iddia eden AKP İl Başkanı Mustafa Köse’ye tepki gösterdi. Sapan, “AKP’li Köse, 12 yılda Antalya’ya hak ettiği yatırımları yapmayan partisinin ayıbını örtmek için gerçekleri çarpıtıyor. Üst geçit ve stad yapımı için kamu arsalarının satıldığını unutmadık. ‘Kaynak yok’ denildiği için çevre yollarının yılan hikayesine döndüğünü de unutmadık” dedi.

     Antalya Milletvekili Sapan, AKP hükümetleri döneminde ilin yatırım fakiri haline getirildiğinin altını çizerek,  Antalya’nın toplanan vergilerin, yapılan yatırıma
kıyaslandığında artıda olan sayılı iller arasında bulunduğunu dikkat çekti.
Antalya Milletvekili Sapan yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; “Yerinde vergilendirme olmadığı için bu kentte kazanan firmaların, turistik işletmelerin başka illerde vergi ödemelerine rağmen Antalya, hep aldığından çok fazla kaynağı bütçeye aktarmıştır. Antalya’nın hükümet bütçesine yaptığı artı katkı hep 1 milyar liranın üstünde gerçekleşmiştir. Buna rağmen AKP’nin iktidarda olduğu 12 yılda Antalya’ya doğru dürüst yatırım yapılmamıştır. Batı Çevre Yolu için birkaç milyon liralık istimlak ödeneğini vermeyen iktidarın tavrı yüzünden Antalya’nın kent merkezindeki son tarım alanları imara açılıp betona kurban edilmek üzere. 12 yılda Antalya’ya milyarlarca liralık yatırım yapıldığını, kaynak aktarıldığını söyleyen AKP İl Başkanına sormak gerekiyor. Madem bu kadar

kose

bonkördünüz, neden Karayollarına birkaç milyon liralık istimlakı yaptırmadınız. Antalya’ya hükümet bütçesinden milyarlar aktarıldığını söyleyenlere biz de İller Bankası Kavşağının neden Karayolları’nın Konyaaltı’ndaki arsasının satılarak yapıldığını sorarız. Neden stat yapımı için illaki kentin ortasındaki 40 bin metre karelik spor alanının imara açılıp rezidans, AVM yapılmak istendiğini hatırlatırız. Neden Kuzey Çevre Yolu ile Hızlı Tren projelerine yıllardır başlanamadığını sorarız.”

Asıl “El İnsaf” AKP’ye

     Yıldıray Sapan, Antalya’dan hep alan, rant yaratıp yandaşlarını zengin eden AKP’nin acı gerçekler dile getirilince telaşlanıp karşı saldırıya geçtiğini iddia etti. Sapan, “AKP’li Köse, ‘Rakamlar ortada iken yapılan eleştiriler için el insaf’ demiş. Gerçekler ortada iken onları rakamlarla çarpıtanlara ‘el insaf’ diyoruz. Hükümetin görevi olan yatırımlar ve vermekle zorunlu olduğu kaynağı Antalyalılara “lütuf” gibi göstermeye çalışan AKP’lilere ‘el insaf” diyoruz. AKP, Antalya’daki yatırım ayıbını örtmek için laf kalabalığı yapıyor. Ama boşuna çabalamasınlar, tarihe bu ayıpları, kentte karşı işledikleri suçlarla geçecekler” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi