CHP’DE YENİ İL BAŞKANI ARAYIŞI BAŞLADI

13 Mayıs 2014 Salı, 09:52
1fc323dfeee29090_480x270

Yerel seçimlerin ardından CHP’de yaşanan Antalya sancısı devam ediyor. Seçimin üzerinden 40 gün geçmesine rağmen sancı bitecek gibi de görünmüyor. İl Başkanı Devrim Kök’ün zaman içinde seçim tartışmalarının azalacağı, Büyükşehir’in kaybının unutulacağına yönelik beklentisi boşa çıktı. Tartışmalar bitmedi, tam tersine parti tabanında Devrim Kök’ün il başkanlığı fiilen bitti. Artık parti tabanında onun yerine kimin il başkanı olacağı tartışılıyor. Bu noktaya gelininceye kadar Devrim Kök’e çok sayıda mesaj verildi. Bu mesajların bazıları uzak ilçelerden bazıları da çok yakınından geldi. İlçesinde seçimi kazananda kaybedende, Büyükşehir’in Ak Parti’ye kaptırılması yüzünden mutlu değildi. Hepsi de, “Gereği yapılmalı” diyordu. Burada kast edilen açıktı. İl yönetiminin istifa etmesi isteniyordu. Kimisi bunu açık açık, kimisi de ima yolu ile ifade etti.CHP MANAVGAT ILCE BASKANLIGI'NDA BAYRAMLASMA

KÖK’E, DENİZ BAYKAL GÖNDERMESİ

Antalya’nın en büyük ilçesi olan Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan’ın yerel seçimlerden yaklaşık bir ay sonra yaptığı değerlendirme ilginçti. Erkan, İl Başkanı Devrim Kök’ün iki yıldan beri adını bile anmadığı, “Deniz Baykal” faktörüne dikkat çekti. Erkan’ın Baykal sorunu konusundaki mesajı şöyleydi;

“Biz örgüt olarak çok hatalar yaptık. Bölünmek bizim en büyük şanssızlığımız. Kendi aramızda takım çalışması yapamadık. Baykal CHP’de 18 yıl Genel Başkanlık yapmış değerli bir büyüğümüzdür. Böyle değerli bir siyasetçimizi Antalya’da seçim çalışmalarımızda kullanamıyorsak bu bizim hatamızdır. 4 Milletvekilimiz ayrı, İl başkanımız ayrı seçim çalışmaları yürüttüğü için halkta şöyle bir soru akla gelmiş olabilir: Yarın bunlar iktidar olsa nasıl olacak? Recep Tayyip Erdoğan gibi bir rakibimiz varken bizim bunları yapma hakkımız yok. 2 yıl boyunca bizim belediye başkanımız (Mustafa Akaydın), il başkanımızın (Özer Ülken) elini sıkmadıysa bunun suçu halkta değil o el sıkmayandadır. Birlikte çalışmak zorundayız. Benim Baykal’la hiçbir sorunum yok, olmaz da. Baykal’ın resmini indirmedim. Hala odamda asılı durur” Tüm olumsuzluklara rağmen ilçesinde seçimi kazanan Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan, Büyükşehir’in kaybedilmesinde Deniz Baykal ile örgütün barışık olmamasının önemli bir faktör olduğuna dikkat çekiyor. Her ne kadar Erkan, “Baykal ile barışık olmamamız bizim hatamız” dese de nezaketen kendisi de ortaya koyduğu belli. Bu hatanın ilk ve tek adresi İl Başkanı Devrim Kök. Buradaki nazikçe mesajda asıl adresine gidiyor.

“İSTİFA ET” ÇAĞRISINA MURATPAŞA’DA KATILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Parti’ye kaptırılmasının ardından il yönetiminin istifa etmesi gerektiğini söyleyenlerin kervanına Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan da katıldı. Erkan, Devrim Kök ve ekibinin istifasına yönelik mesajı, kendisinin üzerinden verdi. Muratpaşa belediyesini alamasaydınız istifa eder miydiniz?” şeklindeki soruya,
“Kesinlikle ederdim” diye cevap verdi.

KAYBEDENLER TEK TEK İSTİFA EDİYOR

Yerel seçimler sonrasında Devrim Kök’ün başını ağrıtan bir gelişme de birçok ilçeden gelen istifalar. İlçelerinde belediye başkanlıklarını kazanamayan ilçe başkanları, birer bire istifa ediyor. İlk istifa, Gündoğmuş’tan gelmişti. Her ne kadar istifa gerekçesi “sağlık sorunu” olarak açıklansa da seçim başarısızlığının getirdiği moralsizlikten olduğu açıktı. Gündoğmuş’u, CHP’nin 30 Mart’a kadar belediye başkanlıklarını elinde bulundurduğu Kaş ve Gazipaşa ilçe başkanlarının istifası geldi. Bu istifalarla il yönetimine, “Biz seçimi kaybettiğimiz için istifa ediyoruz. Sizde gereğini yapın” mesajı verilmek isteniyordu.

“İL BAŞKANININ TALEBİNİ YERİNE GETİRDİK, SIRA ONDA”

Son istifanın adresi Finike’ydi. Üstelik bu istifanın açıklanan gerekçesi çok açıkça ifade edilmişti. Finike İlçe Başkanı Reşat Eker, il başkanlığına gönderdiği istifa dilekçesinde,  “Yerel seçim çalışmaları sürecinde İl Başkanımız Devrim Kök ilçe başkanları ile toplantı yaparak, ‘Büyükşehir Yasası nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinde ilçe ve köylerin de rolü büyük olacak. Antalya, ülkemizde yaşayan Cumhuriyetçi, laik, Atatürkçü ve ulusalcıların kalesi ve moral eşiğidir. Elimizdeki Antalya’yı kaybedersek hepimiz bunun gereğini yapmak durumunda kalırız’ demişti. Ben istifa ederek gereğini yaptım. Gerisini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bizim oturduğumuz koltuklar hesap sorma değil hesap verme makamıdır” dedi. Finike İlçe Başkanı Raşit Eker, Devrim Kök’e,  “Ben, Finike’de seçimi kazanamadığım için senin dediğini yapıp istifa ediyorum. Sende yap” diyordu.

ANTALYA’DAKİ TARTIŞMA ANKARA’DA KAVGA ÇIKARDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedilmesinin CHP için kolay atlatılacak bir fırtına olmadığı ortada. Çünkü Antalya’nın CHP için simgesel önemi çok büyük. Bu yüzden CHP Genel Merkezi’nin milletvekilleri ile yaptığı seçim değerlendirmesinde Antalya üzerinden sert tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların devamında, Antalya’dan sorumlu olan CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, TBMM basın girişi önünde saat 01.30’da Antalya’da yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle tartıştı. Kimi kaynaklara göre bu tartışma itiş kakışa varacak kadar sertti. Kimine göre ise yumruklaşma bile yaşandı. Bu tartışmanın arkasında, başta Kepez olmak üzere bazı başkan adaylarının belirlenmesinde payı olduğu söylenen Erdal Aksünger’in sorumluluktan kaçma telaşı yatıyordu. Kendini suçlayan Deniz Baykal ve 3 milletvekili ile partililere tepkisini bağırıp çağırarak gösteriyordu. CHP’nin Antalya Denetmeni olan Erdal Aksünger de sorumluluktan kaçarak faturayı il yönetimine bırakma gayreti içindeydi.

MYK DEĞİŞTİ, KÖK KORUMASIZ KALDI

Bu olayın hemen ardından Ankara’da Antalya’yı da ilgilendiren bir gelişme daha oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) radikal bir değişiklik yaptı. Yerel seçimlerde adayları belirleyen “Beşli Komisyon” olarak adlandırılan 5 MYK üyesinden dördünü görevden aldı. Görevden alınanlar arasında Devrim Kök’e destek veren CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin’de bulunuyor. MYK üyeliğinin yanı sıra CHP Genel Sekreterliği ünvanını da kaybeden Adnan Keskin’in Devrim Kök ile aralarındaki bir ortak özellikte Mustafa Sarıgül’e olan yakınlıklarıydı. Devrim Kök, böylece CHP Genel Merkezi’ndeki en önemli koruyucusu da kaybetmiş oldu. Yenilenen MYK’da görev alan yeni üyelerin hiçbirinin Adnan Keskin gibi Devrim Kök’e kalkan olması söz konusu değil.

CHP’LİLER YENİ BAŞKAN İÇİN ARAYIŞTA

Bütün bu gelişmelerden sonra Devrim Kök’ün il başkanlığını sürdürmesi, partisini Cumhurbaşkanlığı ve gelecek yıl yapılacak genel seçimlere hazırlaması mümkün görünmüyor. Artık partinin her kademesinde CHP’nin yeni il başkanının kim olacağı tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde bir araya gelen bir grup CHP’li bu soruya cevap aradı. Antalya ve Ankara’daki parti kulislerinde yeni il başkanı için değişik isimler telaffuz ediliyor. Eski milletvekillerinden Tuncay Ercenk’in adı bir süre konuşuldu. Ercenk’in istekli olmadığı öğrenilince sonra Canip Can’ın adı gündeme geldi. Son günlerde il başkanlığına aday gösterilen isim ise Av. Cavit Arı. CHP’deki bazı çevrelerin Arı’yı il başkanlığına ikna etmek için temasa geçtiği duyuluyor.

KÖK NE YAPMALI?

CHP içindeki bu gelişmelerden sonra Devrim Kök’ün il başkanlığını sürdürmesi olanaklı bulunmuyor. Parti tüzüğü gereği, görevden alınırsa 45 gün içinde il kongresi toplanacak. Devrim Kök, görevden alınmasına tepki gösterip yeniden aday olursa, tekrar seçilebilir mi? Belki birçok ilde mevcut delege yapısını görevdeki il başkanı belirlediği için böylesi bir olasılık söz konusu. Ama Antalya’da mümkün görünmüyor. İstifa eden Finike İlçe Başkanı Reşat Eker gibi geçmişteki kongrede Devrim Kök’ü destekleyenlerin büyük çoğunluğu bugün pişmanlık duyuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedilmesinin ardından delege desteğinin daha da azaldığı tahmin ediliyor. Bütün bu nedenler ortada iken Devrim Kök’ün önünde tek yol kalıyor. O da istifa etmek. Bunu yapmazsa görevden alınacak. Böylesi gelişme genç politikacının geleceği için olumlu olmaz.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi