CHP ve MHP’de kazan kaynıyor

24 Kasım 2014 Pazartesi, 14:54
kazan1

kazan1Antalya’da 30 Mart yerel seçimlerin faturası gecikmeli de olsa ortaya çıkmaya başladı. Seçimin kaybedenleri olan CHP ve MHP’de gecikmeli de olsa görevden almalar, istifalar yaşanıyor.
Yerel seçimde başta Büyükşehir olmak üzere Gazipaşa, Kaş ve Akseki’yi kaybeden CHP’de  iç hesaplaşmanın çok daha önceden yapılması gerekiyordu.  Dönemin il başkanı olan Devrim Kök, Ankara’da adeta kamp yaparak hesap vermekten kurtulmaya çalıştı. Başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere genel merkez yöneticilerine, “Seçimi Baykalcıların çalışmaması yüzünden kaybettik. Ben gidersem yönetimi onlar ele geçirir” diyerek süreci  atlatmak istedi.
Devrim Kök, Ankara’da yaptığı yoğun kulislerle neredeyse başarılı olacaktı.  Fakat, Devrim Kök’ün belediye meclis listelerine yerleştirdiği kendisine yakın bazı isimlerin CHP’den istifa edip Ak Parti’yi katılması hesaplarını alt üst etti. Bunun üzerine birde il başkan yardımcılarından bazılarının istifa edip Ak Parti’ye geçmesi eklenince Devrim Kök’ün tüm kredisi tükendi. CHP Antalya İl Örgütünü yönetme yeteneğini tamamen kaybetti. Ne kadar ayak diretirse diretsin koltuğunu koruyamadı. Olağanüstü il kongresine gitmek zorunda kaldı.  Kongrede son bir hamle yaparak koltuğunu yardımcısı Bahadır Manyaslıoğlu’na bırakmak istedi. Ama bunu da başaramadı. İl Başkanlığını Deniz Baykal’ın da desteklediği  Av. Cavit Arı kazandı.
CHP’de il yönetiminden sonra hesap verme sırası 30 Mart’ta başarısız olan ilçelere geldi. Korkuteli ilçe yönetimi istifa etti. CHP Korkuteli ilçe yönetiminin istifasının, İl Başkanı Cavit Arı’nın ilçeyi ziyaretinden hemen sonra meydana gelmesi ilginçti. Anlaşıldığı kadarı ile İl Başkanı Arı, doğum yeri olan Korkuteli’nin ilçe yönetimine, “İstifa etseniz iyi olur” mesajı vermişti.
Yerel seçimde başarılı olamayan Kumluca  ilçe yönetimi kongre kararı aldı.  Seçimi kaybeden diğer ilçelerinde de onları takip etmesi bekleniyordu. Kongre kararlarında il yönetiminden  gelen mesajların etkili olduğu anlaşılıyor.
Bu arada mesajı almak istemeyenlerde vardı. Bunlardan biri de Alanya oldu. CHP İl Yönetimi, Alanya ilçe örgütünü görevden aldı. Alanya’da 13 Aralık’ta kongre yapılması kararlaştırıldı.
Mhp-logo

MHP’de beklenen operasyon gerçekleşti
CHP gibi yerel seçimin kaybedenlerinden olan MHP’de, 30 Mart’tan sonra sular durulmadı. İl Başkanı Osman Çetin’in,  2015 genel seçim sürecine kadar görevde kalma, koltuğunun desteği ile milletvekili listesinde yer
bulma  hesapları tutmadı. MHP Genel Merkezi, Antalya’dan gelen şikayetlerin gereğini yaptı. Ani bir kararla MHP İl Başkanı Osman Çetin’i görevden aldı. Her ne kadar görevden almanın gerekçesi olarak Çetin’in Kumluca’da yaptığı atama görülse de, bu bardağı taşıran son damlaydı. Görevinde başarılı olamayan Osman Çetin, yerel seçimlerdeki yenilginin yanı sıra partiyi toparlayamamasının, gündemi takip etmekte, politika üretmekteki başarısızlığının faturasını ödedi. Partisinden Ak Parti’ye geçen belediye meclis üyeleri ile belediye başkanları yüzünden zaten ip üzerindeydi. İp üzerinde uzun süre durması mümkün değildi. MHP il örgütü, önümüzdeki ay içinde

1880136-chp-logo

olağanüstü kongreye gitmeye hazırlanıyor. Kongreye kadar il başkanlığını , daha önce Osman Çetin’in yardımcılığını yapan Cemal Gencer yürütecek.
MHP Genel Merkezi,  Osman Çetin’in Kumluca’daki ilçe başkanlığı atamasını iptal etti. Çetin’in Kumluca İlçe Başkanlığına getirdiği Yücel Kaplan’ı da görevden aldı.
MHP’deki iç hesaplaşma belediye seçiminin kaybedildiği büyük ilçelerden biri olan Manavgat’taki operasyonla devam etti. 2013 yılı Kasım ayında Halil Gubaş’ın görevden alınmasının ardından ilçe başkanlığına atanan MHP Manavgat İlçe Başkanı Yener Çiviler başkanlığındaki MHP Manavgat İlçe Yönetimi, MHP Genel Merkezi MYK yönetimi ve Başkanlık Divanı tarafından feshedildi. İlçe Başkanı olarak eski başkanlardan İsmail Hakkı Karadağ görevlendirildi.
Sonuç olarak yerel seçimlerin genel olarak mağlubu sayılan CHP ve MHP’de, gecikmeli de olsa yenilginin faturaları kesiliyor. Kesilmeye de devam edecek. Muhalefet partilerinde bunlar olurken Antalya’yı kazanan Ak Parti, zaferin keyfini çıkarmaya devam ediyor. Kongre sürecinde olan Ak Parti’de, yerel seçimdeki başarının sonucu olarak CHP ve MHP’den yeni yeni transferler yapılıyor. Her transfer Ak Parti’liler için moral kaynağı olurken muhalefet için tam tersi bir durum söz konusu. CHP ve MHP’de moraller hayli bozuk.
Siyasetteki bu havanın genel seçimlere kadar bu şekilde sürmesi halinde  Ak Parti, Antalya’da yeni bir zafer daha kazanabilir.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi