CHP, Tüm Bel-Sen ile sürgünleri konuştu

18 Kasım 2014 Salı, 17:33
DSC_0053

Kamuoyunda ‘sürgün’ olarak nitelendirilen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bazı personeline dönük atamaları CHP il başkanlığında yeniden ele alındı. CHP Antalya İl Başkanlığına seçilen Cavit Arı’ya kutlama ziyaretinde bulunan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve yöneticileri, uygulamanın hukuki olmadığını ilgili mahkemelerin yürütmenin durdurulması yönündeki kararlarıyla örneklerken, CHP’nin yeni yönetiminin de bu konuya gösterdiği hassasiyettin memnun olduklarını dile getirdi. CHP İl Başkanı Cavit Arı, konunun ısrarla takipçisi olduklarını yineledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Cavit Arı, kamuoyunda ‘sürgün’ olarak nitelendirilen Antalya Büyükşehir Belediyesinin bazı personeline dönük uzak ilçelere atamaları konusunun ısrarlı takipçisi olduklarını belirtti.

İLHAN KARAKURT CAVİT ARI’YA BAŞARILAR DİLEDİ

CHP Antalya İl Başkanlığına yeni seçilen Cavit Arı, ziyaretçi almaya devam ediyor. Arı’nın son ziyaretçileri arasında ise kısa adı Tüm Bel-Sen olan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurtve yönetim kurulu vardı. Sendikanın şube başkanı İlhan Karakurt, yönetim kurulundan Rıza Demir, Yavuz Karaaslan, Sevil Metin ve Vildan Yırtıcı ile birlikte geldiği CHP Antalya il başkanlığında, il başkanlığı görevine yeni seçilen Cavit Arı’yı kutladı, görevinde başarılar diledi.

TÜM BEL-SEN CHP’NİN HASSASİYETİNDEN MEMNUN

CHP İl yönetiminin, Tüm Bel-Sen yöneticileriyle bu buluşmasında öncelikli konu; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bazı personeline dönük hukuksuz atamaları oldu. Belediye başkanı Menderes Türel ve ekibinin bu atamalarının ‘keyfi’ olduğunu belirten Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, bu iddiasını Cavit Arı’ya, Antalya 2.İdare Mahkemesi’nin 31 Ekim 2014 tarihli bir kararıyla açıkladı. İlgili mahkemelerin başvurulara bir bir yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anlatan Karakurt, uygulamada hukuka aykırılığın tescillendiği bunun biran önce sona ermesi gerektiğini belirtti. Karakurt ayrıca CHP yeni yönetiminin konuya gösterdiği hassasiyetinden de memnun olduklarını dile getirdi.

CAVİT ARI:İLK ZİYARETİMİZİ ONLARA YAPTIK

CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı ise sendika başkan ve yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirttikten sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu atamalarına dönük düşünce ve eylem planları hakkında konuştu. Göreve gelir gelmez ilk ziyaretlerini bu atamalar yüzünden Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçelerine gerçekleştirdiklerini belirten Cavit Arı, bu atamalarla başlayan travmaları, tüm çıplaklığıyla yerinde inceleyip gördüklerini ifade etti. Arı, “Biliyorduk. Hem gözlerimizle görelim, hem de o personele sahipsiz olmadıkları hissini verelim diye ilk ziyaretimizi onlara yaptık. Orada hizmet üretimi yok. En başta hizmetin altyapısı yok. Amaç hizmet üretmek değil, açıkça atamalar siyasi, hukuki dayanaktan yoksun, keyfi…” dedi.

CHP, UYGULAMANIN ISRARLA TAKİBİNDE

İlhan Karakurt ve arkadaşlarına Gündoğmuş, Akseki, İbradı, başta olmak üzere hizmet birimi yetersiz, halka hizmet için altyapıdan yoksun, ulaşım ve konaklamada sorunlu ilçelere yapılan tüm bu atamaların biran önce son bulması gerektiğine olan inancını aktaran Cavit Arı, yönetim olarak özellikle bu konunun ısrarla takibinde olduklarını yineledi. Söz konusu atamalarla baş göstermiş dramlar sona erinceye kadar bu konuyu sürekli birinci gündemleri saydıklarını belirten Arı, “Dramların yaratıcıları da bu konuyu gündemlerine almalılar ve buna biran önce bir son vermeliler” ifadelerini kullandı. Arı ayrıca bu konunun mücadelesinde olan Tem Bel-Sen başkan ve yöneticilerine de teşekkür etti.

MAHKEME HUKUKA AYKIRI BULUYOR

Öte yandan Tüm Bel-Sen şube başkanı İlhan Karakut’un CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı’ya takdim ettiği bir mahkeme kararı ise uygulamayı ‘hukuki dayanaklardan yoksun’ buluyor. Antalya 2.İdare Mahkemesi’nin 31 Ekim 2014 tarihinde karara bağladığı bir davanın hükmünde; “…objektif kıstaslara dayanılmaksızın salt takdir yetkisi kullanılarak tesis olunan dava konusu işlemde hukuka uyarlılık görülmemiştir… hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına…” ifadeleri dikkat çekiyor.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi