Cem Oğuz: Kentlilik bilinci yok bu kentte

20 Şubat 2016 Cumartesi, 13:45
Cem Oğuz: Kentlilik bilinci yok bu kentte

İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi’nin Genel Kurulu’nda konuşan Cem Oğuz, “Kentlilik bilinci yok bu kentte. İnsanlar kendini Antalyalı hissetmiyor. Tarım alanları oy uğruna imara açılıyor. Antalya göç alıp, kontrolsüz büyüyüp çarpık kentleşiyor. Kent hala yağmurlara teslim. Ulaşım ve trafik sorunları büyüyor, bu çağda kent bilgi sistemi yok” diye konuştu.

İMO Antalya Şubesi 15’nci Genel Kurulu’nun ilk günü Divan Başkanı seçilen Füsun Çevik Karaman’ın yönetiminde açıldı. İlk olarak söz alan İMO Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz göreve geldiği süreçten bu yana çalışmaları hakkında bilgi verdi. 6 yıl boyunca kamusal yararı gözeten bir anlayışla, siyasi, ekonomik ve fiziki yapılanmayı irdeleyip, sonuçlarını değerlendirerek yetkilileri uyarmayı, toplumu aydınlatmayı görev edindiklerini belirten Cem Oğuz, ülkenin ve kentin yaşam kalitesini yükseltmeyi, meslektaşlarının ve sektörün haklarını korumak için etkin bir çalışma yaptıklarını söyledi. Kenti yöneten siyasi partilere bilimsel raporları sunarak isteklerde bulunduklarını ancak bir cevap alamadıklarını dile getiren Oğuz, yeni yönetimin arkasında bunların takipçi olmaya devam edeceklerini belirtti.
Kent suçu oluşturacak rantsal dönüşüm yerine, sürdürülebilir kentsel dönüşümü, iş sağlığı ve güvenliğini, sistemi denetleyen ile denetlenen arasındaki patron çalışan ilişkisinin kaldırılmasını istediklerini anlatan Cem Oğuz şunları söyledi:
“Fakat sesimizi duyan olmadı. Kentlilik bilinci yok bu kentte. İnsanlar kendini Antalyalı hissetmiyor. Ulaşım planı, deprem planı yok. Bunlara uygun kentsel dönüşüm planı bile yok. Büyükşehir sınırları içerisindeki binaların depremde nasıl davranış göstereceğini kimse bilmiyor. Tarım alanları oy uğruna gelişi güzel imara açılıyor. Antalya göç alıp, kontrolsüz büyüyüp, çarpık yapılaşıyor. Kent hala yağmurlara teslim. Ulaşım ve trafik sorunları büyüyor, bu çağda kent bilgi sistemi yok. İnsanlar hala gidecekleri yere kaç numaralı araçla gideceklerini şoförlere soruyor.”
HIZLI TREN
Antalya’nın yıllık 12 milyon turist potansiyeli olan bir kent olduğuna değinen Oğuz, “Kentte hızlı tren kurulamadı. Çevre yolları 20 yıldır açılamıyor. Hava kirliliği sorun olmaya devam ediyor. Her dereye bir HES yapma sevdası, maalesef en çok ruhsat verilen iki ilden biri. Bu kadar sorun varken hala bu kent yöneticileri kente büyük yükler getirecek çılgın projelerle uğraşıyor” dedi.
Konuşmasına meslek ve sektörü bekleyen sorunlarla devam eden Cem Oğuz, yeni yönetimin arkasında olacağını, birlikte mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.
Genel kurula katılan CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, “Kentin yapısını değiştirirken, ülkenin hafızasını değiştirmek gibi bir yola çıkarken ülkenin yetiştirdiği aydın insanların görüşlerinin alınması gerekirken bunları yapmıyorsanız geriye gider Ortadoğu’nun bataklığına saplanırsınız” dedi. Kara,
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları da eleştirdi.
Konuk konuşmalarının ardından yeniden kürsüye çıkan İMO Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, 14’üncü dönemdeki çalışma raporlarını sundu. Üyelerin dilek ve önerilerini sundukları konuşmalarının ardından adayların belirlenmesine geçildi. Mesleği, kenti ve insanlık için yapılan tüm yatırımları mühendislik ölçeğinde tartarak çözümler üretip katkı koymaya çalışacaklarını söyleyen İMO Antalya Şube Başkan Adayı Mustafa Balcı, “İMO’nun da içinde bulunduğu tüm meslek kuruluşlarının özellikle işlevsizleştirilmeye çalışıldığı bu süreçte, mesleğimize meslektaşımıza ve kentimize sahip çıkmak adına İMO Antalya Şubesi’ni arkadaşlarımla yönetmeye talibiz. Etkin, saygılı, güçlü, güvenilir, üretken ve çağdaş bir odanın devamı için desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
Divan Başkanlığının üyelerin önergesi üzerine adayların blok liste halinde seçilmesi kararlaştırıldı. Buna göre yarınki seçimde yönetim kurulu asıl adayları Mustafa Balcı, Ahmet Evci, Murat Ayhan, umut Turan, Faruk Kara, Murat Yılmaz, Volkan Kılıçarslan’dan oluşuyor. Yönetim kurulunun yedek aday listesi ise Berk Erkaya, Osman Sütçü, Rıfat Türk, Deniz Bayraktar, Halit Can Çivik, Barış Cırık, Kubilay Karaköse oldu.
Yarın saat 09.00 -17.00 saatleri arasında İMO Antalya Şubesi’nde gerçekleşecek seçimin ardından yeni yönetim belirlenecek.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi