Caretta caretta yavruları yuvalarından çıkıyor

30 Ağustos 2016 Salı, 12:37
yavru-caretta-carettalar-denizle-bulustu_ (3)

Antalya’nın Kemer ilçesi sahilinde carretta caretta yuvalarından yavrular çıkmaya devam ediyor.

Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi görevlileri, Kiriş Mahallesi’nde bir otelin sahilinde bulunan caretta caretta yuvasını kontrol etti. Yuva içerisinde 4 dölsüz, 9 erken embriyo, 17 geç emriye, 10 canlı caretta caretta yavrusu çıkarıldı. Canlı bulunan yavru caretta carettalar denize bırakıldı.

Kooperatif yetkilisi Bayram Kütle, bugün canlı bulunan yavrularla birlikte söz konusu yuvadan son 3 günde toplam 47 yavrunun denizle buluştuğunu söyledi.

Kemer genelinde bu yıl 143 caretta caretta yuvası bulunduğunu belirten Kütle, ilk defa bu yıl, bu kadar çok yuva gördüğünü kaydetti. Kütle, yuvaların bu kadar çok olmasının sahillerin bu sene sakin olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Kütle, caretta carettaların yumurtlaması ve yavruların denize ulaşması için geceleri sahillerin boş bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu arada sahilde bulunan yerli ve yabancı çok sayıda turist, çıkan yavru caretta carettaları ilgiyle izledi. Bazıları ise yavruları cep telefonu ile görüntüledi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi