Büyükşehir’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle işçilere ilk yıl toplam yüzde 8, ikinci yıl toplam yüzde 6 oranında zam için anlaşmaya varıldı.

07 Eylül 2016 Çarşamba, 12:32
57cfd7aaeb10bb18cca1b4f1

Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 2016-2018 dönemi toplu iş sözleşmesi belediye işçilerinin katılımıyla Kültür Salonu’nda imzalandı. Toplu iş sözleşmesini Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan imzaladı.

İmza töreninde konuşan Başkan Türel, belediye çalışanlarıyla takım çalışması yaptıklarını söyledi. Çalışanların maddi ve manevi mutluluğunun Antalya’ya yansıdığını belirten Türel, Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında işçilerine en yüksek ücreti vermenin gururunu yaşadığını dile getirdi.

TABAN ÜCRET 85 LİRA

Önceki yönetim gibi ödeyemedikleri toplu iş sözleşmelerine imza atmanın doğru olmadığını aktaran Türel, sözleşmeyle işçilere 2016 yılının 6 aylık dönemlerinde yüzde 4’er, 2017’nin 6 aylık dönemlerinde ise yüzde 3’er artış yaptıklarını kaydetti. Taban yevmiye ücretini 85 liraya çıkardıklarını aktaran Türel, şöyle konuştu: “Büyükşehir belediyeleri içinde işçilerine en fazla maaşı veren belediye olduk. Antalya’ya her hizmet mükemmel olmak zorundadır. Her çalışanımız belediye başkanı sorumluluğunda olmalıdır. Antalya Türkiye’nin misafir odasıdır, gelenleri iyi ağırlamak zorundayız. Çalışanlarımıza bu konuda çok iş düşüyor.”

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise 15 Temmuz darbe girişiminde 3 üyelerinin hayatını kaybettiğini, 100’ü aşkın üyelerinin ise yaralandığını söyledi. 15 Temmuz’da halkın direnişinin ikinci Kurtuluş Savaşı olarak gördüklerini belirten Arslan, “Hak-İş olarak demokrasiye inanıyoruz. 15 Temmuz’daki tehlikeyi halkın iradesi ortadan kaldırdı. Hak-İş olarak halk iradesinin yanında olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

YENİ SENDİKAL ANLAYIŞ

15 Temmuz’da darbecilerin başarılı olması durumunda bu toplu iş sözleşmesini yapamayacaklarını vurgulayan Arslan, toplu iş sözleşmesinin çalışanların temel kazanımı olduğunu dile getirdi. Bütün çalışanların sendikalı olması için çabaladıklarını aktaran Arslan, şöyle konuştu:

“250 bin taşeronu örgütleyen tek konfederasyonuz. Toplu iş sözleşmelerinde rakamlar önemlidir yeni sendikal anlayışa geçmemiz lazım. İşçilerin yanı sıra işverenleri de düşünmek zorundayız. Sosyal ortaklık sağlamalıyız. 20’nci yüzyıldan kalan sloganlarla 21’inci yüzyıla yürüyemeyiz. Sendikacılığı yeni bir hatta oturtmak zorundayız. Slogan atmak, sokağa çıkmak kolay iş. Önemli olan bilgi birikimini kullanarak masada çözüm bulmaktır. Bu toplu iş sözleşmesinin de masada bitmiş olması belediye ve çalışanlarımız arasında önemli bir kazanımdır.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi