Büyükşehir’de ‘Havuz Problemi’

24 Kasım 2014 Pazartesi, 14:03
CAVİT ARI

CAVİT ARI6360 Sayılı Büyükşehir Yasası’nın hayata geçmesiyle birlikte, özellikle ilçe belediyelerde yaşanan sıkıntılar gün geçtikçe daha fazla ortaya çıkıyor.  Beldelerin borçlarıyla birlikte ilçe belediyelerine devredilirken, ilçe belediyelerin neredeyse tüm gelir kaynaklarının büyükşehir belediyelerine bağlanması, ilçe belediyelerini hizmet anlamında sıkıntıya sokarken, personel atamaları da bir başka sorun olarak ortaya çıkıyor.
Büyükşehir Yasası’nın uygulamaya geçmesinin ardından ilçe belediyelerinin bazı birimlerinin direkt olarak Büyükşehir Belediyelerine bağlanması, bu birimlerde görev yapan personellerin birçoğunun da havuza atılması özellikle itfaiye, kanalizasyon ve su işleri gibi alanlarındaki hizmetlerin vatandaşa ulaşmasında aksamalara neden oluyor.
Büyükşehir Yasası ile ilgili Manavgat Belediyesi’nde yıllardır görev yapan ASAT ve itfaiye personellerinin havuza atılması, bu alanlardaki hizmetlerin aksamasına neden olacağı iddia ediliyor.  İlçe ve bölgeyi iyi bilen, yıllardır Manavgat ve belde belediyelerinde içmesuyu şebekesi ile pompaların bakımını yapan, arızaları gideren teknik personelin yeni uygulamalar neticesinde havuza atılarak başka bölgelerde görevlendirilmesi, yerlerine gelen personelin ise bölgeyi çok tanımamasından dolayı  arıza ve aksaklıkların çözümünde bir takım sıkıntı ve aksamaları da beraberinde getiriyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin havuz uygulaması kapsamında işçi ve memur olmak üzere yaklaşık 150 personelin başka kurumlara atanmak üzere Personel Daire Başkanlığı’na gönderilirken, özellikle itfaiye çalışanlarının Manavgat Belediyesi dışında görevlendirilmesi olası yangınlara müdahalede sorunların yaşanmasına neden olacak.
GÖREVLENDİRME TARTIŞMASI
Havuza alınan personelin bir bölümünün ilçelere gönderilmesi tartışmayı da beraberinde getirdi. Başta belediyede örgütlü Tüm Bel Sen sendikası başta olmak üzere bazı çevreler bu durumu “sürgün” olarak nitelendirdiler. Büyükşehir yönetiminin önceki dönemde görev yapan bürokratlarla, birçok personeli görevlendirme adı altında uzak ilçelere gönderdiğini, bunun iş yasasına aykırı olduğunu öne sürdüler. Tüm Bel Sen Sendikası Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, uygulamanın hukuki olmadığını söyledi. Açılan davalar üzerine mahkemelerin görevlendirmelerin birçoğunu durdurduğunu ifade etti. Karakurt, Büyükşehir yönetiminin yargı kararlarına uymasını, ilçelere gönderilen personeli önceki kurumlarında istihdam etmesini beklediklerini belirtti.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi