Büyükşehir olmanın faturası çıkıyor

24 Kasım 2014 Pazartesi, 15:01
su1

su1ASAT Genel Kurulu, 2015 bütçesi ve yeni su tarifesini belirlerken içme suyuna zam gündeme geldi. Su zamlanırken bundan Büyükşehir’e bağlanan köylerde nasibini aldı.
Antalya’da suya en son zam iki yıl önce yapılmıştı. 2013 yılının Kasım ayında ki ASAT Genel Kurulu’nda bütçe belirlenirken zam yapılmadı.  Bu olayda, 30 Mart seçimleri öncesinde seçmene şirin görünme kaygısı rol oynadı.
Yerel seçim geride kalınca içme suyuna zam hemen gündeme geldi. Tarifede köylerdeki içme suyuna okkalı bir zam yapılması öngörülüyor. Elmalı ve Demre’deki köylerde önerilen zam oranı yüzde 190 gibi çok yüksek bir seviyedeydi. Manavgat ile birlikte Finike, Kumluca, Kaş, Serik, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ve Gazipaşa  köyleri için ise yüzde 132 zam öneriliyordu.
Sonuçta bu kadar oranda olmasa bile köylere yüksek oranda bir zam geleceği ortada. Bugün mahalle olan Manavgat’ın köyleri, önümüzdeki yıldan itibaren hayli yüksek su faturaları ile karşılaşacaklar. Bu faturalara itiraz ettiklerinde yetkililer kendilerine, “Size verdiğimiz hizmetin karşılığı” cevabını alacaklar. ASAT’ın ilçelerdeki içme suyu hizmetleri, kanalizasyon ve yağmur suyu drenajı çalışmaları için paraya ihtiyacı olduğu anlatılacak. Kısacası, “Her nimetin bir külfeti olur” denecek.
Zamlı faturalar kapılarına geldiğinde köylülerin, “Nereden Büyükşehir’e bağlandık. Keşke köylü kalsaydık” diyecekler ama tren çoktan kalktı.
Eskinin köyleri için durumun daha da vahim olacağı söyleniyor. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, köylülerin bundan sonra sürekli zamma hazır olması gerektiğini söyledi. Bütünşehir’in gereği olarak il genelinde içme suyunun sorumluluğunun da Antalya Su ve Atıksu İdaresi’ne (ASAT) verildiğini hatırlatan Oğuz, böylece daha önce 500 bin olan su abonesi sayısının 1 milyonun üzerine çıktığına dikkat çekti. Abone sayısının artması ile birlikte  sudaki  kayıp ve kaçak kullanımın da yükseleceğini, bunun da maliyetleri artıracağını belirten Oğuz, “17 Ekim 2012 tarihinde 28444 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan su havzalarının korunması ve yönetim planlarının hazırlanmasıyla ilgili yönetmeliğe göre suyun tarifesinin tam maliyet hesabına göre belirlenmesi gerekiyor.  Bu yönetmeliğe göre maliyeti karşılamak için Antalya’da suya sürekli zam yapılmak durumunda kalınacak” dedi.
İMO Başkanı Cem Oğuz, “Yani ‘Suyun çıkartılması için ne kadar para harcadın? Bunun karşılığında kaç para topladın?’ buna bakılıyor. Buna göre topladığın para senin maliyetini karşılamak zorunda. Ama abonelerden paraları toplayamıyorlar. Kaçak kullanan çok insan var. Bunları mevcut sisteme yıktılar. Bu nedenle su zamları kaçınılmaz. Sürekli yapacaklar. Bazı yerlerde yıllık yüzde 170’lere varan oranlarda zam yaptılar. Yapmaya da devam edecekler” diye konuştu.
Cem Oğuz’un altını çizdiği yönetmelikte dikkate alındığında, su faturaları hep gündemde olacak. Her yıl yapılan zamları konuşacağız.  Sadece köyler değil ilçe merkezlerinde yaşayan vatandaşlarda yüksek su faturaları gerçeği ile yüz yüze yaşamak zorunda kalacaklar.
Yüksek su faturaları ile birlikte eskinin köyleri, şimdinin mahalleleri Büyükşehir gerçeğini öğrenmiş olacaklar. Bu saatten sonra eskiye özlem duyacaklardır ama artık vakit çok geç.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi