Bulgaristan EXPO’ya ülke bahçesi kuracak

EXPO 2016 Antalya’ya katılma kararı alan Bulgaristan, kuracağı ülke bahçesinin hazırlıkları için sergi alanında incelemelerde bulundu.

07 Ekim 2015 Çarşamba, 16:00

 

EXPO’ya katılım için resmi katılım anlaşmasını imzalayan Bulgaristan, EXPO 2016 Antalya sergi alanında 1320 metrekarelik alanda oluşturacağı ülke bahçesinin son hazırlığını yapmak üzere alanda incelemelerde bulundu. Genel Komiser Yardımcısı Kostadin Vladov, Teknik Müdür Vesselin Kovachev ve İnşaat Mühendisi Krasimir Boshnakov’dan oluşan heyet, bitki karantinası başta olmak üzere bazı konularda EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulundu. Heyet daha sonra ülke bahçesi açacakları alanda inceleme yaptı.
Kuracakları bahçe hakkında bilgi veren Teknik Müdür Vesselin Kovachev, iki bölümden oluşacağını kaydetti.
Birinci bölümünde Bulgaristan kültürünün tanıtılacağını kaydeden Kovachev, “Burada kültürel özelliklerimizi sunacağız. İkincisi gıda ile ilgili olan köşemiz. Bulgaristan’a has yiyecek içecekler olacak. Tabi neyin Türk, neyin Bulgar kültürüne ait olduğunu söylemek çok zor olacak, çünkü çok ortak noktamız var. Bu tarz bir tanıtım yapmayı düşünüyoruz” dedi.
GÜL VE LAVANTA KOKACAK
Bahçede ‘Çiçek ve Çocuk’ temasına uygun olarak çocuklar için oyun alanları da tasarlayacaklarını ifade eden Kovachev, çocuklar için satranç alanı ve mini golf sahası düşündüklerini, mini golf alanını Bulgaristan Golf Birliği’nin düzenleyeceğini söyledi. Ülke bahçelerinde Bulgaristan’ın sembolü olan ‘gül ve lavanta’ya da yer vereceklerini vurgulayan Kovachev, “Bizim vurgulamayı düşündüğümüz nokta bitkiler ve bunların gerçek yaşamla bütünleşmeleri.Yine bu bitkilerde de hangisinin Türk hangisinin Bulgar olduğunu söylemek zor olacak ama bu ikisi arasındaki farkları da belirtmiş olacağız” diye konuştu.
Bulgaristan bahçesinin kalıcı bir bahçe olacağının da altını çizen Kovachev, kalıcı bahçe fikrini çok beğendiklerini ifade ederek, “dikeceğimiz bitkiler uzun ömürlü değil. Bir yıl sonra onların yeniden dikilmesi gerekiyor. ama organizatörün fikrini çok beğeniyoruz. Çünkü buranın uzun süreli bir bahçe olmasını sağlamayı düşünüyorlar. Biz de böyle olması için elimizden gelen katkıyı vereceğiz. Burada kullanacağımız bitkilerin çok ilginç yönleri var. Bunlar sağlık ve kozmetiğin yanı sıra tat verici olarak da kullanılabiliyor” dedi.

Bulgaristan Heyetinin ziyaret programı yarın da EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileriyle yapacakları görüşmelerle devam edecek.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi