Budak: Türkiye’nin geleceğini karartıyorlar

06 Şubat 2017 Pazartesi, 11:11
cetin-osman-budak-chp-tbmm

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP’nin 14 yılın sonunda ekonomiyi çökme noktasına getirdiğini, referandum sürecinde bunu gizleyebilmek için devletin elinde kalan son kamu varlıklarını da piyasaya sürdüğünü belirterek, “AKP Hükümeti, ekonomide pembe tablo için Türkiye’nin geleceğini karartıyor. Türkiye’nin petrolü bor, THY, Ziraat Bankası, Halkbankası, BOTAŞ, PTT gibi dev kuruluşlar, sarayın hazine dairesi gibi çalışacak özel yetkili Varlık Yönetimi Şirketi’ne aktarılıyor. Başında da sarayın danışmanı Yiğit Bulut. Satabildiğini satacak, satamadığını rehin verip para bulmaya çalışacak. Bir anlamda AKP referandum öncesi manipülasyon yapacak” dedi.   

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla aralarında TPAO, Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, PTT,  Türksat, Türkiye’nin petrolü boru işleten Eti Maden, Türk Telekom’un yüzde 6.68’lik hissesi, Çaykur ve Antalya, İzmir, Muğla, Aydın gibi turizm bölgelerindeki değerli arazilerin Varlık Fonu’na devredilmesini eleştirdi. Türkiye’nin en değerli kamu mallarının “özel yetkili ve denetimsiz” bir şirkete verilmesinin, halkın yararına bir adım olmadığını belirten Budak, ayrıca bu devirlerin Anayasa’ya da aykırı olduğunu vurguladı. Anayasa’da OHAL’in gerekli kıldığı konularda kararname çıkarılabileceğinin hüküm altına alındığına dikkat çeken Budak, “Türkiye’nin geleceği bor madenlerinin özel bir şirkete devrinin OHAL ile ilgisi yoktur. Ziraat Bankası’nın, TPAO’nun, PTT’nin,  terörle,  FETÖ ile ne ilgisi var?  Bu kadar büyük değerlerin daha teşkilatı olmayan bir şirkete verilmesinin OHAL ile ilgisi nedir? OHAL fırsatçılığıyla saraya hazine dairesi kuruluyor. Başına da sarayın danışmanı Yiğit Bulut getiriliyor.  Ülkenin birikimleri yangından mal kaçırır gibi bir Pazar günü bir şirkete devrediliyor. Bu değerler haraç mezat satılacak. Satılamayanlar rehin verilecek, ipotek verilecek para bulunmaya çalışılacak. Devletin bütçesi dışında denetlenemeyen paralel bir bütçe oluşturulacak. OHAL terör için mi talan için mi ilan edildi? Gazi Meclis bunun için mi baypas edildi? Anayasa’ya aykırı bu devirlerin hesabı mutlaka sorulacaktır” diye konuştu.

SARAY MANİPÜLASYONU

            AKP hükümetlerinin yapısal reform fırsatlarını harcadığını, ne işsizliğin ne yoksulluğun azaltılamadığını kaydeden Budak, işsizlik, protestolu senet tutarı, takibe düşen KOBİ ve esnaf kredilerinin rekor düzeylere geldiğini ve TÜİK’in revizyonuna rağmen ekonominin küçüldüğünü kaydetti. İç ve dış politikadaki büyük hatalar nedeniyle ekonominin büyük bir darboğaza düştüğünü, referandum sürecinde bunun etkilerinin hafifletilebilmesi için tüm kama mallarının piyasaya sürülmeye çalışıldığını vurgulayan Budak, şunları söyledi:

“AKP kendi siyasi ömrünü uzatabilmek, ucube başkanlık rejimini kabul ettirebilmek, kaybedeceğini gördüğü referandumu çevirebilmek için Türkiye’nin yaşadığı ekonomik darboğazı perdelemeye çalışıyor. Türk halkının onlarca yıllık emeğiyle oluşan birikimlerini satarak, yabancılara rehin vererek, ekonomiye sıcak para girişi sağlamaya, yandaş firmalara verilen ihalelere ucuz finansman oluşturmaya çalışılıyor. AKP Hükümeti referandum öncesi bir anlamda manipülasyon yapacak. Ekonomik darboğazı, balon fonlarla, sıcak para girişleriyle perdeleyecek ve ekonominin iyiye gittiği algısı oluşturmaya çalışacak. Halkımız ödeyeceği faturayı görmeden tek adam rejimini bir oldu bittiyle geçireceklerini sanıyorlar. Bunlar getirilmek istenen başkanlığın ayak sesleridir. Bu adım bile getirilmek istenen Başkanlık rejiminin ne olduğunu gösteriyor. Halkımızın yıllarca büyük bir özveriyle oluşturduğu birikimleri, denetlenmesi mümkün olmayan bir şirkete verilemez. Başkanlık hırsı için Türkiye’nin en değerli madeni bor, Karadeniz’in can damarı çay, en değerli turizm alanları elden çıkarılamaz. Halkımızın yararına olmayan, hukuk ve ahlaka aykırı bu karar mutlaka geri çekilmelidir.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi