Budak: Canik neden CEO oldu

09 Ocak 2017 Pazartesi, 14:57
cetin-osman-budak-yargida-guven-erozyonu

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, terörle ilişkili olduğu gerekçesiyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na geçen şirket sayısının 799 olduğunu, son KHK düzenlemesiyle şirketlerle ilgili tüm yetkilerin TMSF’den alınıp Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye verildiğini belirterek, “Başbakan Yardımcısı Canikli, öz kaynakları 16 Milyar TL olan 799 şirketin en üst yetkilisi haline getirildi. TMSF hangi adımları atmadı da Canikli devreye girdi? Sayın Canikli şirketleri satmak için mi CEO oldu?” diye sordu. At yarışları ve şans oyunları düzenleme yetkisinin KHK ile Türkiye Varlık Fonu’na verilmesine de tepki gösteren Budak, “OHAL fırsatçılığı yapılıyor” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın, TMSF’ye geçen şirketlerle bilgili soru önergesini Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yanıtladı. TMSF’ye kayyım yetkisinin verilmesinin ardından Fon’un yönetimine geçen şirket sayısının 799’a ulaştığını kaydeden Canikli, “Bu şirketlerin öz kaynakları 16 Milyar TL, toplam ciroları 14.2 Milyar TL, çalışan sayısı yaklaşık 37 bin 850’dir” dedi. Şirketlerin yönetim ve denetim organlarına 90’ı Fon personeli olmak üzere 219 kişinin atandığını bildiren Canikli, bu kişilerin “kamu/özel sektör tecrübesi bulunan, yetkin ve güvenilir” kişiler olduğunu söyledi. Canikli, “Hem şirketler, hem yöneticilerin şirketlerdeki işlemleri yakinen takip edilmektedir. Fon tarafından atanan yöneticilere ve görev alan 4 Fon Kurulu üyesine ödenen ücretler aylık 2.000 TL ile 9.000 TL arasında değişmekte olup, bu tutarlar atanan kişinin görev aldığı şirket sayısına bakılmaksızın tek bir şirketten ödenmektedir” diye konuştu.

SATIŞ YETKİSİ CANİKLİ’DE

Başbakan Yardımcısı Canikli’nin yanıtını değerlendiren Budak, “Son çıkarılan üç KHK’den biri olan 680 sayılı KHK ile TMSF’ye geçen şirketler konusunda, tek yetkili bakan haline geldi. TMSF’den sorumlu bakan, bugün için Başbakan Yardımcısı Canikli, el konulan şirketlerin tüm yöneticilerini atayacak, görevden alacak, satışına ya da tasfiyesine karar verecek. TMSF hangi adımları atmadı da Sayın Canikli, öz kaynak toplamı 16 Milyar TL, cirosu 14.1 Milyar TL olan şirketlerin tek yetkilisi haline geldi, bu kamuoyuna açıklanmalıdır. TMSF, satış konusunda çekimser kaldığı için mi Sayın Canikli’ye CEO yetkileri verildi. Aslında TMSF Başkanı’nın ‘genel olarak yaklaşımımız davalar devam ederken satışının uygun olmayacağı yönünde’ açıklaması, yetki devrinin nedenini açıklıyor gibi. Anlaşılan TMSF’nin yapmadığını Başbakan Yardımcısı yapacak. Daha ortada iddianame bile yokken bu şirketler nasıl satılacak? İnsanlar beraat ettiğinde, Sayın Canikli zararları ödeyecek mi?” diye sordu.

OHAL FIRSATÇILIĞI

Ayrıca KHK’lerle olağanüstü hal kapsamında olmayan düzenlemeler de yapıldığına dikkat çeken Budak, “KHK ile At yarışları düzenleme yetkisi, Milli Piyango’nun şans oyunları lisansı Türkiye Varlık Fonu’na devrediliyor. Bunun olağanüstü hal ile hiçbir ilgisi yoktur. Yapılan tam bir OHAL fırsatçılığıdır. Türkiye’nin

değerleri haraç mezat satılması için, yangından mal kaçırır gibi KHK’lerle düzenlemeler yapılıyor” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi