BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

03 Kasım 2014 Pazartesi, 16:30
ertan1

10 yıldır toplanmayan Antalya Hekim Meclisi’ni yeniden etkinleştirmek için çalışmalar hızlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Aralık ayı sonunda ilk Antalya Hekim Meclisi’ni toplamayı hedeflediklerini belirterek “Oluşturduğumuz program doğrultusunda hekimleri ziyaret edip toplantılar düzenliyor, temsilcilerimizi seçiyoruz” dedi.

Hekime ve insana ait her konu

ertan1Amacı; “Hekime ve insana ait her konuda ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması ve uygulanması sürecinde tabip odası yönetimine izleyeceği yol ve yöntem konusunda tavsiye kararları almak, bu sürece daha çok hekimin katılmasını sağlamak, almış olduğu kararların yönetim kurulu tarafından uygulanmasını izlemek, tabip odası yönetimi ve diğer birimleri ile tüm hekimlerin iletişiminin sağlanması ve kuvvetlendirilmesini hedefler.” olan Hekim Meclisi çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Göreve gelir gelmez ilk olarak yaklaşık 10 yıldır toplanmayan Antalya Hekim Meclisi’ni yeniden oluşturmak için çalışmalara başladık. Aradan yıllar geçtiği için değişmesi gereken maddeleri olan meclis iç tüzüğünü bütün hekimlerle  tartışarak birlikte tekrar güncelledik.” dedi.

Doktorlar tek tek  ziyaret ediliyor

Antalya Hekim Meclisi´nin ilk olarak 14 yıl önce toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması ve uygulanması, tabip odası yönetimi ve diğer birimleri ile tüm hekimlerin iletişimini sağlamak ve güçlendirmek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Antalya Hekim Meclisi ‘nin son 10 yıldır faaliyet göstermemesinin doktorlarla tabip odası arasındaki mesafeyi  artırdığına dikkat çekti.

Çıkarılan takvim doğrultusunda seçimleri ve ilk toplantıları gerçekleştirmeye başladıklarını; Korkuteli, Elmalı, Kumluca ve Finike toplantılarını geçtiğimiz hafta tamamladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Ertan Yılmaz Gazipaşa’dan  Kaş’a kadar bütün ilçeler başta olmak üzere hekimleri çalıştıkları işyerlerinde bir bir ziyaret ederek temsilci seçimlerini 2014 yılı içinde bitireceklerini söyledi.

Birlikte yöneteceğiz

ertan2Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Bürokratik bir örgüt değil, etkin, demokratik, katılımcı bir tabip odası yaratmak için meclisimizi yeniden etkin kılacağız. Doktorların temel sorunlarıyla yakından ilgilenecek olan Antalya Hekim Meclisi aynı zamanda tıp ahlakının korunmasına da çalışacak meclisimizde hekimlerin emekliliklerin de alacakları ücretlerin artırılması da dahil ekonomik-özlük-demokratik hakları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve halkın eşit, etkin, ücretsiz sağlık hizmeti alması konularını görüşerek bu konuda hep birlikte yapabileceklerimizi konuşacağız.” şeklinde konuştu.

Meclis kararı belirleyici

Antalya Hekim Meclisi olağan olarak iki ayda bir toplanacağını belirten Yılmaz “Toplantı öncesi her temsilci kendisini seçenlerle toplantı yaparak onların sorunlarını, görüşlerini, önerilerini getirecek. Hekim meclisinin mevcut yönetim kurulu üyeleri dışından oluşan ayrı bir divanı olacak. Kararlar,  tartışma ve ikna yöntemi ile alınacak. Mümkün olduğu kadar oylama yapmadan, daha doğrusu buna gerek duymadan kararlarımızı almaya çalışacağız. Yönetim kurulumuzun onaylamadığı bir karar alınsa bile kararın uygulanmasına mutlaka katılacağız. Bizce bizim kararlarımız, demokratik olarak örgütlenmiş ve demokratik kurallar içerisinde karar almış meclisimizin kararının önüne geçemez, geçmemelidir.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi