BİR CİNAYETE DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

16 Mayıs 2014 Cuma, 16:17
DSC_0051

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen ve şu ana kadar 284 maden işçisinin can verdiği yangın ve trafo patlaması olayına tepkiler dinmiyor.Üç günden beri Manavgat’ta bululan KESK, DİSK sendikalarına bağlı sendika temsilcileri Eğitim Sen önderliğinde Cumhuriyet meydanında yaptıkları eylemler ile olayın sorumlularının bulunması ve  cezalandırılmasını istiyor.DSC_0015

Cumhuriyet meydanında yapılan eylemlerde Eğitim Sen Sendikası Manavgat Şube Başkanı Bülent Irmak , meydana gelen olayın kaza değil cinayet olduğunu belirterek “Manisa’nın Soma ilçesinde özelleştirilen Soma Maden İşletmeleri AŞ. ‘ne ait maden ocağında meydana gelen patlamada resmi açıklamalara göre şu ana kadar en az 284  işçi kardeşimiz yaşamını kaybetti, yüzlerce işçi kardeşimiz yaralandı,  yüzlercesi yer altında kurtarılmayı bekliyor. Eğitim Sen olarak; hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı, yakınlarına sabırlar diliyoruz.

Ülkemizde her yıl binlerce işçi, daha fazla kar uğruna işçilere, emekçilere kölelik koşullarını dayatmakta sınır tanımayan bu düzen nedeniyle can vermektedir.

Hiçbir denetime tabi olmayan, uzun mesai saatlerinde çalışmak zorunda kalan, sendikalaşmanın önü fiilen ve hukuki pek çok biçimde kesilen, güvencesizliğin ve taşeronluğun yaygınlaştırılması sonucunda ülkemiz bir işçi mezarlığına dönüşmüştür.

DSC_0063Toprağın yedi kat altında ölüm çukurlarına dönüşen maden ocağında çalışan Soma Maden işçileri  özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın bedelini canlarıyla ödemişlerdir”dedi.

Faili biliyoruz, sorumlularını tanıyoruz.

Irmak , katliamın sorumlularının belli olduğunu belirterek “Bu katliamın faili sicili iş cinayetleriyle dolu, ellerinde daha nice maden işçisinin kanı olan Soma Maden İşletmeleri AŞ’dir.

Bu katliamın sorumlusu, işçilerin emeğine ve hayatına el koyan bu taşeron düzenini yasal hale getirenlerdir.Sorumlular,  işçileri ucuz bir maliyet haline getirenler, yaşamlarına üç kuruş değer biçenlerdir.İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş kazalarının önleneceği yanılsamasını yaratanlar, taşeron çalışmayı yaygın hale getirecek olan Torba Yasa’yı hayata geçirmeye çalışanlardır.

Yüzlerce işçinin can verdiği bu katliamın sorumlusu  iş cinayetlerine “kader” diyenlerdir, Sorumlusu AKP iktidarıdır.Failler derhal cezalandırılmalı, işçilerin sağlığı ve güvenliğini yok sayan başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere sorumlular hesap vermelidir.DSC_0027

Artık daha fazla ölümlerin yaşanmaması için, TBMM’de tartışılan ve taşeronluğu yasal hale getirecek torba yasa derhal geri çekilmeli, taşeron çalışma yasaklanmalıdır!

Acımız ve öfkemiz büyük.

Artık yaşanan iş cinayetlerinde, bir can daha yitirmeye tahammülümüz yok!

Şimdi birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirerek, emeğimizin ve hayatlarımızın yok sayılmadığı bir yaşam için mücadelemizi omuz omuza büyütme zamanıdır. Şimdi katliamların hesabını, inadına insanca yaşam diyerek sorma günüdür!

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi