Bereket Döner Türkiye’nin ilk ve en büyük döner üreticisi

23 Şubat 2016 Salı, 01:13
bereket döner
Bereket Döner Türkiye’nin ilk ve en büyük döner üreticisi olarak kendisine has üretim standartları ile sürekli kalitesini arttıran, sektöre öncülük etmeyi büyük bir gururla sürdürüyor.
“Helal, Berekettir” sloganıyla üretim yapan Bereket Döner, özenle seçilen, en kaliteli etlere en kaliteli işçiliği uygulayarak hiçbir katkı malzemesi kullanmadan ve en önemlisi helal şartlarına uygun ürettiği doğal ürünlerini tüm Türkiye’ye pazarlıyor. Sektöre getirdiği standardizasyonlarla, Türk Gıda Kodeksi’nin döner üretimiyle ilgili bölümünün temelini oluşturan Bereket Döner, Avrupa standartlarındaki üretim kalitesi ilehijyenik ortamda, kendine özgü metodu ve özel aromasıyla Türk Damak Tadına Hizmet ediyor.

Ankara’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve 2013 yılında Manavgat’a gelen işadamı Murat Kaya, Manavgat’ı Bereket Döner’le buluşturdu. İki yıl önce Manavgat’a inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere gelen ve Manavgat’ı gezip tanıdıktan sonra kalite standartları yüksek bir döner salonunun eksikliğini gören işadamı Murat Kaya, Manavgat’ta ilk helal sertifikalı Bereket Döner salonunu hizmete açtı.

Yiyecek sektöründe gıda emniyetinin birinci öncelik olması gerektiğini ve insan sağlığının her şeyden önemli olduğunun altını önemli çizen Bereket Döner İşletmecisi Murat Kaya, “Bereket Dönerde hijyen ve kaliteyi birleştirerek Manavgat’a damak tadı olarak sunuyoruz” dedi. Bereket Dönerde kalite ve tazeliğin vazgeçilmez bir özellik olduğunu ifade eden işletmeci Murat Kaya, dönerlerini gramaj ile verdiklerinin altını çizerek, bu sayede tüketicilerin ekmek ve salata yemediklerini, etinde tadına vararak kaliteli bir döner yediklerini vurguladı. Helal Berekettir sloganıyla yola çıktıklarını ve hedeflerinin Manavgat bölgesinde Bereket Döner salonlarını çoğaltmak olduğunu ifade eden Murat Kaya, Bereket Dönerin hizmet ve kalite standartları hakkında şu bilgileri verdi:

Helal Sertifika Nedir?

Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarakta, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar.

Niçin Helal Sertifikasına İhtiyacımız Vardır?

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

Yüksek Kalite Standartlarımız

Bereket Döner Ürünleri kalite, tazelik ve işleme konularında standart belirlemektedir. Dönerlerimizde kullandığımız etler yalnızca veteriner kontrolündeki tesislerden temin edilmekte ve alışılagelmiş uygulamanın dışında bizzat tarafımızdan kalite ve tazelik konusunda kontrol edilmektedir.

Ayrıca işlenen her hayvan yetiştiricisine kadar takip edilebilmektedir.Çeşitli bölgelerden seçkin baharatlar ürünlerimizin mükemmel lezzetine lezzet katmaktadır.Ürünlerimizde uygulanan yüksek hijyen standartları maksimum kalite sağlamaktadır.

bereket döner

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi