Ben Akseki’yim sergisi açıldı

21 Şubat 2016 Pazar, 11:50
Ben Akseki'yim sergisi açıldı

TOROSLAR’ın eteğinde, insanlığa, doğaya, hayvanlara, tarihe binlerce yıl ev sahipliği yapan Antalya’nın Akseki ilçesinin yazılı ve görsel tarihini aktaran ‘Ben Akseki’yim’ kitabının tanıtım ve sergisi Antalya Kültür Merkezi fuayesinde törenle açıldı.

Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal ve Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nin ev sahipliğindeki törene, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Hasan Subaşı, eski milletvekilleri Osman Kaptan, Tayfur Süner’in yanı sıra, çok sayıda davetli ve Aksekililer yer aldı.
Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nce hazırlanan kitap 3 yıllık özverili bir çalışmanın sonuc ortaya çıktı. 5 kişilik proje ekibi, 3 yıl boyunca Akseki platosunda, Toroslar’da binlerce kilometre yol yaptı, düğünlerini, sevinçlerini, hüzünlerini, sofralarını paylaştı. Yüzlerce mekana misafir oldu, kayıtlar tuttu, fotoğraflar çekti, belgeler topladı.
Kemal Demirtaş, Celal Güzelyürek ve Ümit Durak’dan oluşan editör ekip, saha çalışmalarıyla eş zamanlı olarak 32 farklı başlık altında 41 yazarla çalıştı. Fotoğraf sanatçısı Atilla Durak’ın da sanat yönetmenliğini üstlendiği bu özenli çalışmanın sonucunda ortaya 596 sayfalık bir kitap, Akseki türkülerinden oluşan CD ve el boyaması bir Akseki haritası içeren bir yapıt çıktı.
Bölgenin, görsel ve yazılı hafızasını içinde barındıran kitap, Akseki’nin doğal yaşamı, yaban hayatı, kültürü, tarihi ve arkeolojik kalıntıları, geleneksel evleri, insanları, mutfağı, yürüyüş yolları, doğa sporlarına yatkınlığı, mağaraları, endemik bitkileri, kanyonları, kayak alanları ile keşfedilmeyi bekleyen bir cazibe merkezi olduğunu ispatlıyor.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi