“Basın özgürlüğü kırmızı çizgiden kırmızı alarma dönüştü”

09 Ocak 2017 Pazartesi, 14:58
niyazi-nefi-kara-chp-antalya-miletvkili

Kara, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladığı mesajında, “Başta çalışma özgürlükleri elinden alınmış tutuklu gazeteciler olmak üzere baskılara rağmen kalemini özgürce kullanan tüm gazetecilerin Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sansürsüz bir çalışma ortamı diliyorum” dedi.

Tutuklu Gazeteci Sayısı 147

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, basının demokrasilerin dördüncü kuvvetini olduğunu ve basın özgür olduğu sürece gerçek anlamda bir demokrasiden ve özgürlüklerden bahsedileceğini vurguladı.

Halkın doğru bilgiye ulaşması ve halka gerçekleri açıklama gibi önemli misyonları yüklenen gazetecilerin Türkiye’de artık özgürce çalıştığını iddia edebilmenin ve çalışma özgürlüklerinin teminat altında olduğunu söyleyebilmenin mümkün olmadığını belirten Kara, bugün cezaevinde tutuklu bulunan 147 gazeteciye dikkat çekti.

Halkın Haber Alma Özgürlüğü de Tutuklu

“Gazetecilerinin parmaklıklar ardında tutsak olduğu bir ülkede halkın haber alma özgürlüğü ve doğru bilgilenme hakkı da tutukludur” diyen CHP’li Kara, Freedom House raporunda 2016 yılında 348 gazetecinin işten çıkarıldığına yer verildiğini belirtti.

Yine aynı raporda Türkiye’de artık basının “özgür değil” kategorisine gerilediğini de hatırlatan Kara, “OHAL ile birlikte kapatılan TV’ler, gazeteler, tutuklanan gazeteciler ve Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonlar Türkiye’yi sadece basın özgürlüğü anlamında değil temel hak ve özgürlükler anlamında da uluslararası toplumda çok zor durumda bırakmıştır” diyerek Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin ciddi tehditle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Özgür Kalemler Yandaşlaştırılıyor

Gazetecilerin tutuklanma korkusunun yanında ekonomik olarak da baskı altına alınmaya çalışıldığını belirten Kara, çalışma koşulları kötüleştirilerek özgür kalemler yandaşlaştırılmaya çalışılıyor dedi. Gazetecilerin açlık ve yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını söyleyen CHP’li vekil, basın emekçilerinin zor koşullarda “özgürce” çalışabilme mücadelesi verdiğini ifade etti.

Basın Özgürlüğü Kırmızı Alarm

Açıklamasında Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ)’nin raporlarına göre dünyada en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülke konumuna gelen Türkiye’de halkın gerçekleri alma özgürlüğüne OHAL ile darbe üstüne darbe vuran iktidara da seslenen Kara, “Basın özgürlüğü kırmızı çizgimiz dediğiniz günlerden basın özgürlüğünün kırmızı alarm konumuna geçtiği bugünler ülkemize yakışmıyor. Özgür ve tarafsız bir basın bir gün aynı bağımsız yargı gibi size de lazım olacak” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi