Başarılı uzman sayesinde artık görüyor

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde yaşayan 70 yaşındaki Nurten Kulga, 5 yaşındayken geçirdiği talihsiz kaza sonucu kaybettiği görme duyusunu, geçirdiği operasyon sonrasında yeniden kazandı.

30 Ocak 2017 Pazartesi, 22:15
basarili-uzman-sayesinde-artik-goruyor-tuba-vural-cokal (3)

Kulga, 5 yaşındayken kuyuya düşünce bir gözü işlevini yitirdi. O günden beri tek gözüyle hayatı gören Kulga’nın diğer gözü ise katarakt olunca görme duyularını tamamen kaybetti. Görme duyusunu kaybetmenin yanı sıra tansiyon ve şeker gibi hastalıklarla da mücadele eden Kulga’yı başvurduğu doktorlar ameliyat etmeye korktu.

Çıkmadık candan ümit kesilmez diyen Kulga, Manavgat’ın Side Mahallesi’nde hizmet veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Vural Çokal’a başvurdu. Bu aşamadan sonra Kulga’nın tedavi süreci tamamen değişti. Alanya’da göz arkasındaki zarın filmi çekildikten sonra sonucun olumlu çıkması üzerine Kulga, ameliyat için yola çıktı.

tuba-vural-nurten-kulga

Fotoğraf: Duygu Kaya

Dr. Tuba Vural Çokal’ın yönlendirmesi sonucu Konya’ya ameliyat olmaya giden Kulga’nın operasyonunu Manavgatlı Dr. Süleyman Okudan ve Prof. Dr. Ümit Kayış, Selçuk Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirdi.

Başarılı geçen ameliyatın ardından Kulga’nın 5 yaşında görme duyusunu yitirdiği gözü ve katarak olan diğer gözü de iyileşerek görmeye başladı.

65 yıl sonra dünyayı yeniden görmeye başlayan Kulga ise duygularını, “Şafak benim için yeniden doğdu” diyerek anlattı.

Gözlerinin sağlığına kavuşmasından sonra kendisini aynada gören Kulga, “Kilo vermeliyim” diyerek sevenlerini güldürdü.

basarili-uzman-sayesinde-artik-goruyor-tuba-vural-cokal (1)

Fotoğraf: Nevzat Karabacak

Kulga, gözlerinin sağlığına kavuşmasıyla yeniden doğduğunu ifade ederken bu aşamalarda kendisine yardım eden ve operasyonlarda emeği geçen tüm doktorlara teşekkür etti.

Göz hastalıkları konusunda başarıları ile tanınan Dr. Tuba Vural Çokal, Ankara’da göz ameliyatı olan 6 yaşındaki Samet Aras Özaslan’ın gözündeki dikişleri yaptığı çalışma ile narkoz kullanmadan aldı.

basarili-uzman-sayesinde-artik-goruyor-tuba-vural-cokal (2)

Fotoğraf: Nevzat Karabacak

Önemli bir göz operasyonu geçiren Özaslan’ın annesi Doğuş Özaslan, “Ankara’da geçen operasyondan sonra Aras’ın dikişlerinin yine Ankara’da norkoz kullanıp bayıltılarak alınması gerekiyordu. Ancak Tuba Hanım, profesyonel ve güzel yaklaşımı ile Aras’ı ikna etti ve ağrısız bir şekilde dikişleri almayı başardı. Kendisine teşekkür ederiz” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi