Bakan Çelik’e ekmek tepkisi

23 Şubat 2016 Salı, 17:24
Bakan Çelik'e ekmek tepkisi

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası’nın şubat ayı meclis toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ekmek fiyatlarının maliyetiyle ilgili açıklamalarına, fırıncı esnafı tepki gösterdi.

ATSO Meclis Üyesi ve fırıncı esnafı Murat Totoş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmek üretimi politikasıyla ilgili bugüne kadar TOBB Başkanı ve esnaf odası başkanlarından bir açıklama gelmediğine tepki göstererek, şöyle konuştu:
“Bütün şehirlerde belediye fırınları adı altında fırınlar var. Devlet elini atmış bu işe 1 milyon ekmek çıkarıyor. Gelmiş benim gibi 2 bin ekmek çıkaran bir fırınla maliyetleri bir tutabiliyor. Bu nasıl iş ve adalet anlamadım. Kayıt dışı işletmelerle ilgili belediyeler de bir şey yapmıyor. Esnaf bitme noktasına geldiğinde ya biz bu işe el atacağız. Ya ne zaman el atacaksınız? Nasıl olur da benim odalar ve borsalar birliği başkanım, bununla ilgili bir bakan bize savaş açmışken nasıl olur da Türkiye’deki fırıncıları veya odasına bağlı gruptaki işletmecileri çağırıp da sormuyor ki, ‘Arkadaş sizin derdiniz neyin nesi, bakın böyle bir açıklama var, ne diyorsunuz. Bu konu hakkında acil bir toplantı yapalım’ deyip hiçbir şey söylemiyor. Aynı şekilde esnaf odalar birliği başkanı da hiçbir şey söylemiyor.”
Bitme noktasına geldiklerini belirten Murat Totoş, 6.5 yıl önce fırını açtığında unun çuvalı 38 lirayken, bugün 72 liraya yükseldiğini söyledi. Totoş, “Hiç kimse unun neden bu kadar arttığını sormuyor, bakan beyin danışmanlarından biri oradan tutuyor diyor ki, ‘Maliyetler 48 kuruş’. Bakan bey de bunu alıp bir güzel ortaya seriyor. Niye, üretim yapanlara soruyorum, üretim arttıkça maliyetler düşer. Bu matematik şaşmaz, siz 1 milyon ekmek çıkartanla, 2 bin ekmek çıkartan fırıncıyı birbirine boğduramazsınız. Devletle mücadele etme şansına hiçbir zaman sahip değiliz. Meslektaşlarıma yapılan bu haksızlık zoruma gidiyor. Bununla ilgili ivedilikle çalıştay düzenlenmesini talep ediyorum” diye konuştu.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi