Arslan, “Müşteriye önemsendiğini hissettirmek gerekiyor”

MATSO tarafından düzenlenen ve 3 saat süren ” Müşteri Hizmetleri Eğitimi” sonunda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, müşteriye sadece işyerinde değil, yaşamın her alanında önem verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “müşteriye önemsendiğini hissettirmek gerekiyor” dedi.

24 Ekim 2016 Pazartesi, 14:55
20161024_001_sukru-arslan

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından ” Müşteri Hizmetleri Eğitimi” düzenlendi.  9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Engin Deniz Eriş tarafından verilen eğitim MATSO üyeleri tarafından yoğun ilgi gördü. Yaklaşık 3 saat süren eğitimi slâytla destekleyen Doç. Dr. Eriş, zaman zaman katılımcılara da sorular sorarak eğitime aktif katılımlarını sağladı.

 Eğitim sonunda düzenlenen törenle katılımcılara sertifikaları MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan tarafından verildi.

20161024_003_doc-dr-engin-deniz-eris

MATSO Yönetim Kurulu başkan Yarımcısı Şükrü Arslan, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş’ın programı dolayısıyla törene katılamadığını, iştiraklerinden dolayı katılımcılara sevgi ve teşekkürlerini gönderdiğini belirterek sözlerine başladı.  MATSO olarak üyelere yönelik düzenledikleri eğitimlere değinen Arslan,  müşteri hizmetlerinin önemine vurgu yaptı. Müşteriye sadece işyerinde değil, yaşamın her alanında önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, müşteriye önemsendiğini hissettirmek gerektiğini kaydetti.

20161024_002

MATSO olarak üyelerin mevcut bilgilerini güncelleyerek daha donanımlı olmaları için çok sayıda eğitim düzenlediklerini anlatan Arslan, eğitimlerin katılımcılara çok katkı sağladığını söyledi.  MATSO üyelerinin her zaman olduğu gibi eğitime yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Arslan,  katılımcılara teşekkür etti.

20161024_0011

Konuşmasının ardından Doç. Dr. Engin Deniz Eriş’e plaket takdim eden Arslan, verdiği değerli bilgiler için teşekkür etti.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi