AOSB yönetiminden sanayicisine Irak desteği

27 Şubat 2016 Cumartesi, 13:24
AOSB yönetiminden sanayicisine Irak desteği

ANTALYA Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve TISİAD yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmede Irak’a yapılan ihracatta yaşanan sorunlar masaya yatırıldı. Toplantı sonunda Antalya OSB ve TISİAD yönetimi, aralarındaki işbirliğinin artması için gerekli adımların atılacağını belirtti.

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri, Antalya OSB’yi ziyaret etti. OSB Başkanı Ali Bahar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, OSB Başkan Vekili Fatih İncir, yönetim kurulu üyesi Mustafa Yayla, Bölge Müdürü İlhan Metin ve bölge sanayicilerinden temsilciler de yer aldı.
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
Görüşmenin ana gündem maddesini, bölge sanayicisinin Irak’a yaptığı ihracat sırasında karşılaştıkları sorunlar oluşturdu. OSB Başkanı Ali Bahar, Irak’ta yaşadıkları sorunlara örnekler vererek, bu sorunların aşılmasında TISİAD Başkanı Kılıç’tan destek istedi. OSB’nin bundan sonraki süreçte TISİAD ile tam bir işbirliği içerisinde olması için gerekli her tür adımın atılacağını vurgulayan Bahar, şunlar söyledi.
“Bu ziyaretlerin havada kalmaması lazım. İlişkilerimizi geliştirmeli ve bu tanışmalar güzel ve olumlu şeylere vesile olmalı. Biz her alanda TISİAD’a destek olmak, TISİAD’ın da her durumda sanayicimize yardımcı olduğunu görmek isteriz. Sanayicimizin Irak pazarında yaşadığı sorunlar nedeniyle bir takım kayıpları oluştu ve kayıplarını gerek bizim yardımlarımız gerekse kendi marifetiyle gidermeye çalıştıysa da zaman zaman başarılı olamadı. Eğer sanayicimiz bu sorunların üstesinden gelemez ise maalesef emeği ve sermayesi yok oluyor.”
FİRMALAR EŞLEŞTİRİLSİN
OSB’nin Irak’a yaptığı ihracatın artması ve Irak halkını Türk ürünleri ile daha kolay buluşturmak için gerekli aksiyonların ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar, “Derneğinize üye firmalar ile Bölge sanayicilerimizin profilleri üzerinden detaylı bir çalışma yapıp, iki ülke sanayicisini doğru platformlarda buluşturarak işbirliğimizi daha üst noktalara taşıyabiliriz. Antalya OSB olarak bu anlamda her türlü desteğe hazırız” dedi. Toplantı da ayrıca lojistik ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili sorunlar da masaya yatırıldı.
KARŞILIKLI DESTEK SÖZÜ
Antalya’da bir temsilcilik açmak için çalışmalara başladıklarını belirten TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç ise Başkan Bahar’ın dile getirdiği sorunların çözümü için gerekli adımları atacaklarını söyledi. İki ülke adına önemli sorumlulukları üstlendiklerini aktaran Kılıç, “Irak’ta Türk mallarına karşı büyük bir ilgi ve sempati var. Türk ürünleri Irak’ta kalitesini kanıtladı ve Irak halkının ilk tercihleri arasına girdi. Her konuda sizlerin hizmetin olacağımızı özellikle belirtmek isterim” diye konuştu. Toplantı sonunda TISİAD yönetimi Başkan Ali Bahar ve Bölge Müdürü İlhan Metin’e plaket takdim etti.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi